Erősebb dollárt akarnak a G7-ek pénzügyminiszterei
A német Bundesbank elnöke, Axel Weber üdvözölte az amerikai kollégájának, Timothy Geithner nyilatkozatát, miszerint fő célja, hogy az amerikai dollár erős legyen. A kanadai pénzügyminiszter Jim Flaherty közölte, hogy aggódik a kanadai dollárra nehezedő nyomás miatt, mely a gyenge amerikai dollárból fakad. A most megfogalmazott aggodalmak egybecsengenek az EKB elnökének, Jean-Claude Trichet korábbi aggályaival a dollárral kapcsolatban. Flaherty azt várja a G7-től, hogy a tanácskozás után szülessen hivatalos állásfoglalás, miután a tagok megvitatták a témát.
Az amerikai dollár 14 százalékot esett március óta a valutakosárban a 7 főbb valutával szemben, mindez árt az USA-n kívüli gazdaságok helyreállási folyamatának. Ugyanekkor az amerikai pénzügyminiszter is elkötelezett, hogy védje a dollár státuszát, mint a világ tartalék valutaneme.
Az USB AG londoni devizapiaci szakértője, Geoffrey Yu szerint piacmopzgató bejelentésre is sor kerülhet az ülés után. Úgy fogalmazott: "Arra számítunk, hogy ismételten elkötelezik magukat a résztvevők az erős dollár iránt, és az európai küldöttség hajlamos lehet arra, hogy aggodalmát fejezze ki a tovább erősödő euróval szemben."
A pénzügyminiszterek Isztanbulban találkoztak a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank éves tanácskozásán. A mostani tanácskozás egy héttel követte a G20-as csúcsot, ahol a vezetők abban állapodtak meg, hogy új irányvonal szükséges a bankszektor területén.
Az amerikai dollár, mely hozzávetőlegesen 10 százalékkal esett az euróval és a jennel szemben az elmúlt két negyedévben, a múlt héten már egy havi csúcsára visszaerősödött az euróval szemben, miután a döntéshozók szóbeli ráhatással megpróbálták fékezni, illetve megállítani a dollár gyengülését. A francia pénzügyminiszter asszony, Christine Lagarde tegnap újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy mindeninek az érdeke az erős dollár. Az amerikai pénzügyminiszter, Timothy Geithnek két nappal korábban szintén az erős dollár fontosságát hangsúlyozta. A Japán pénzügyminiszter is csatlakozott a héten az erős dollárért kiáltók csoportjához, még szeptember 29-én jelezte, hogy a kormánya nyitott bármilyen lépésre, amely stabilizálhatja a nemzetközi devizapiacot.
A mostani G7-es csúcs célja, hogy megállapodjanak abban, hogy hogyan formálják át a "küldetésüket", miután egy héttel korábban a G20-ak vezetői megállapodtak abban, hogy ezentúl az lesz a gazdasági együttműködés elsődleges fóruma. A német álláspont az, hogy a G7 ezentúl a G20 informális előkészítő fóruma legyen.
A résztvevők nyomást kívánnak gyakorolni Kínára, hogy segítsen megfordítani a dollár leértékelődési folyamatát, és engedje a jüant gyorsabban felértékelődni. A dollárral kapcsolatban a Világbank elnöke, Robert Zoellick tegnap már megkongatta a vészharangot, közölte, hogyha az USA nem lesz képes csökkenteni az eladósodottságán, akkor a dollár elveszítheti a tartalékvaluta szerepét. A Világbank elnökével szemben mások kevésbé szkeptikusak a dollárral szemben, hiszen a dollár jelenlegi státuszát bizonyítja az, hogyha érkezik valamilyen rossz hír, akkor az árfolyama rögtön erősödésnek indul.
A G7-ek tagja: USA, Japán, Németország, Franciaország, Anglia, Kanada és Olaszország.