Erősen fellendülhetnek a fejlődő ázsiai országok

Az Ázsiai Fejlesztési Bank (ADB) előrejelzése szerint erőteljesen lendülnek fel a fejlődő ázsiai és csendes-óceáni gazdaságok idén a koronavírus-járvány elhúzódó hatásainak ellenére is.

Erősen fellendülhetnek a fejlődő ázsiai országok

Szerdán közzétett prognózisukban az ADB elemzői azt valószínűsítették, hogy idén 7,3 százalékkal, jövőre pedig 5,3 százalékkal növekszik az ázsiai-csendes-óceáni térség 46 fejlődő országát tömörítő régió. Az iparilag fejlett Hongkongot, Kínát, Dél-Koreát, Szingapúrt és Tajvant kivéve a régió maradék negyvenegy országában idén várhatóan 7,7 százalékra, jövőre pedig 5,6 százalékra rúg majd a növekedés üteme.
   
A fejlődő országokban 2019-ben 5,0 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP), tavaly viszont 0,2 százalékkal csökkent. Az iparilag fejlett, magas jövedelmű országokat leszámítva tavalyelőtt 5,5 százalékkal bővült a régió gazdasága, tavaly pedig stagnált.
   
"A növekedés lendületet vesz az egész fejlődő Ázsiában, de a járvány újabb fellángolása veszélyezteti a fellendülést" - mondta Szavada Jaszujuki, az ADB főközgazdásza a jelentés bemutatásakor.
   
Rámutatott, hogy a régió gazdaságai eltérő pályán haladnak. Az egyes országok helyzetének alakulását a hazai járványhelyzet és az oltási kampány sebessége mellett az határozza meg, hogy mennyire tudnak előnyt kovácsolni a globális fellendülésből.
   
Ázsia és a csendes-óceáni térség néhány gazdaságát támogatja az export növekedése, és ezt a lendületet segíti, hogy egyre több szállítmány érkezik a Covid-19 betegség elleni vakcinákból.
  
"A világjárvány azonban továbbra is a legnagyobb kockázatot jelenti a régió számára, mivel a növekedést alááshatja a vakcinák beadásának esetleges késedelme vagy újabb jelentős járványhullámok kitörése" - figyelmezettek az ADB elemzői, akik a további kockázatok között említették a fokozódó geopolitikai feszültségeket, a szűk termelési keresztmetszeteket, a pénzügyi feltételek szigorításából fakadó pénzügyi zavarokat és az olyan hosszú távú következményeket, mint például az iskolák bezárása miatti tudásveszteségeket.
   
Az iskolabezárások közepette alkalmazott távoktatás csak részben hatékony, mivel sok diák nem fér hozzá számítógéphez és az internethez. Ezek, a tanulást nehezítő problémák hatással lesznek a diákok által elsajátított készségekre, és végeredményben termelékenységükre és a jövőbeni munkavállalóként szerzett jövedelmükre.
   
"A tanulási veszteségek mértéke a tanév 8 százalékától 55 százalékáig terjed. Előbbi a csendes-óceáni térségben, ahol az iskolák többnyire nyitva maradtak, utóbbi pedig Dél-Ázsiában, ahol hosszabb ideig zárva tartottak az iskolák. A fejlődő Ázsiában a diákok jövőbeni keresetének csökkenését folyó áron 1250 milliárd dollárra becsülik, ami a régió 2020-as GDP-je 5,4 százalékának felel meg" - derült ki a jelentésből.
   
Kínában, ahol a járvány 2019 decemberében kezdődött el, az erős export és a háztartások fogyasztásának fokozatos élénkülése lendíti fel a gazdaságot. Az ország GDP-je idén 8,1 százalékkal, jövőre pedig 5,5 százalékkal bővülhet.
    

India, a régió második legnagyobb gazdasága a 2021-es pénzügyi évben várhatóan 11 százalékkal növekszik az erős oltási kampány közepette. A közelmúltban újra felerősödött járvány azonban veszélybe sodorhatja a fellendülést.
   
Az ADB előrejelzése szerint az alrégiók közül a legerősebb ütemben Dél-Ázsia gazdasága bővülhet, a tavalyi 6,0 százalékos zsugorodás után idén 9,5 százalékkal, jövőre pedig 6,6 százalékkal nőhet.
   
A kereskedelem alakulásától függő Délkelet-Ázsiában a tavalyi 4,0 százalékos csökkenést követően 2021-ben 4,4 százalékkal, 2022-ben pedig 5,1 százalékkal, Kelet-Ázsiában a tavalyi 1,8 százalékos növekedés után 7,4, illetve 5,1 százalékkal, míg Közép-Ázsiában a tavalyi 1,9 százalékos visszaesés után 3,4, illetve 4,0 százalékkal nőhet a hazai össztermék. A globális utazási korlátozások és így a turizmus összeomlása által sújtott csendes-óceáni térségben a tavalyi 5,8 százalékos csökkenés után idén is csak 1,4 százalékkal, jövőre pedig 3,8 százalékkal bővülhet a gazdaság.

Alig javult az orosz ipari termelés

A vártnál kevésbé nőtt az ipari termelés éves szinten júliusban Oroszországban, miközben havi szinten csökkenést regisztráltak.
2021. 08. 27. 22:00
Megosztás:

Vegyes mozgás az ázsiai tőzsdéken

Vegyesen zártak a vezető ázsiai börzék szerdán, és a térségben 8 órakor még nyitva tartó részvénypiacokon sem alakult ki biztos trend.
2021. 08. 25. 08:30
Megosztás:

Nőtt a világ acéltermelése

Nőtt a világ acéltermelése júliusban és az idei első hét hónapban az egy évvel korábbihoz képest a nemzetközi acélipari szövetség, a The World Steel Association (WSA) szerint.
2021. 08. 24. 21:00
Megosztás:

Az olaj ára nagyot emelkedett, Kínában (állítólag) nincs új Covid fertőzés

A WTI a soron következő, októberi határidőre 66 dollárig emelkedett. A hírek szerint Kínában nem találtak új Covid fertőzést az elmúlt napokban, ami jót tett a piacnak, ráadásul az ázsiai országban kezd az élet teljesen visszatérni a korábbi kerékvágásba.
2021. 08. 24. 13:00
Megosztás:

Felfelé javította a német GDP-növekedést a Destatis

Előző becsléséhez képest felfelé javította a második negyedévi német GDP-növekedési adatait a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis keddi jelentésében.
2021. 08. 24. 09:00
Megosztás:

Ukrajnában lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése

Ukrajnában júliusban lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése éves összevetésben, ugyanakkor gyorsult havi szinten.
2021. 08. 23. 13:00
Megosztás:

Nőtt a kínai távközlési szektor bevétele

Jelentősen nőtt a kínai távközlési szektor bevétele az idei első hét hónapban - közölte a kínai ipari és informatikai minisztérium.
2021. 08. 23. 12:00
Megosztás:

46 éve nem volt ilyen magas a német termelői infláció

1975 óta nem emelkedtek olyan ütemben a termelői árak Németországban, mint júliusban; ez erősítheti az inflációs aggodalmakat.
2021. 08. 20. 12:00
Megosztás:

Veszített lendületéből a feldolgozóipar a philadelphiai körzetben

Az elemzők által várt gyorsulás helyett lassult a feldolgozóipar bővülése az Egyesült Államok harmadik legnagyobb, közép-atlanti térségében augusztusban.
2021. 08. 20. 07:00
Megosztás:

Ilyen még nem volt: 11%-kal több bevétellel terveznek a vállalkozások

Rekord magas árbevétel-növekedéssel számolnak a következő egy évben a hazai kkv-k. A K&H bizalmi index kutatás 17 éves történetének legmagasabb pénzügyi várakozása szerint átlagosan 11 százalékkal több árbevétellel és 6 százalékkal nagyobb profittal terveznek az előttünk álló egy évre a vállalkozások.
2021. 08. 19. 08:00
Megosztás:

Rendkívüli tanácskozást tartanak a NATO-külügyminiszterek

A NATO-tagállamok külügyminiszterei rendkívüli tanácskozást tartanak videokonferencia keretében pénteken, az afganisztáni tálib hatalomátvétellel kapcsolatban.
2021. 08. 19. 03:00
Megosztás:

Júniusban fellendült a félvezetők globális eladása

Nőtt a félvezetők globális eladásából származó bevétel júniusban havi és éves szinten egyaránt a világ vezető nemzetközi gyártóit tömörítő szövetség, a SIA szerint.
2021. 08. 18. 21:00
Megosztás:

A delta variáns miatt lassul a gazdasági növekedés

A japán export erősödés elkezdett lassulni júliusban, miután a növekvő fertőzés számok miatt a Kínába és az Európába irányuló szállítások is csökkentek.
2021. 08. 18. 16:00
Megosztás:

Várt ütemben bővült az európai gazdaság

Gyakorlatilag a vártnak megfelelő lett a tegnap délelőtt közzétett második negyedéves eurózónás előzetes GDP adat.
2021. 08. 18. 15:00
Megosztás:

A magyar 17%-os GDP növekedést 2 ország is megverte Európában

Erőteljes növekedést láthattunk a második negyedéves GDP kapcsán egész Európában. A 17,7 százalékos, munkanappal tisztított magyar növekedés a dobogó harmadik fokára volt elég a spanyol 20 és az olasz 18,7 százalékos növekedés mögött.
2021. 08. 18. 14:00
Megosztás:

Többre lehet képes a magyar gazdaság

A második negyedévben 17,9 százalékkal növekedett a magyar GDP az előző év azonos időszakához képest a nyers adatok szerint. A jó adat fényében akár 7 százalék feletti növekedés is elképzelhető 2021-ben.
2021. 08. 18. 07:00
Megosztás:

Nőtt az USA ipari termelése

A vártnál nagyobb mértékben nőtt az Egyesült Államok ipari termelése júliusban a Federal Reserve keddi jelentése alapján.
2021. 08. 18. 00:05
Megosztás:

Az idei első fél évben nőtt a román gazdaság

Az idei első fél évben a nyers adatok szerint 6,5 százalékkal nőtt a román gazdaság a tavalyi év azonos időszakához mérten - közölte kedden a román országos statisztikai intézet.
2021. 08. 17. 13:00
Megosztás:

Szárnyal a Deloitte kockázati tőke bizalmi indexe

A Deloitte legfrissebb közép-európai kockázati tőke bizalmi felmérése szerint a tapasztalat, a bevált növekedési stratégiák és a javuló gazdasági kilátások növelik a bizalmat a magántőke-befektetők körében.
2021. 08. 17. 05:30
Megosztás:

Megszűnt a legnagyobb hongkongi tüntetéseket szervező szövetség

Bejelentette feloszlását vasárnap a legnagyobb hongkongi tüntetéseket megszervező jogvédő ernyőszervezet, a Civil Human Rights Front (CHRF) - jelentette internetes kiadásában a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap.
2021. 08. 16. 08:00
Megosztás: