Ez a véleményük a vasutasoknak a járatritkításokról
A MOSZ tájékoztatása szerint az érdekképviseletek hétfőn értékelték a március 9-én a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium sajtótájékoztatóján elhangzottakat, ahol Völner Pál államtitkár reagált a sajtóban megjelent áprilistól várható intézkedésekre. Völner Pál közlése szerint az utaslétszám alapján felmérték, hogy egyebek mellett a kormányváltást követően újraindított mellékvonalakon hogyan alakult a járatkihasználtság, és a járatsűrűséget az utasigényekhez igazítják az egész vasúthálózaton.
Az államtitkár 8-8,5 százalék közötti kapacitáscsökkentésről beszélt a vasúti menetrend április 15-i változásában. Megjegyezte, hogy a témában még egyeztetnek a szakszervezetekkel. A MOSZ értékelése szerint az április 15-én érvénybe lépő menetrendtervezet technológiai előkészületei szerint naponta 414 vonattal járna kevesebb a hazai pályákon, ami nem 8 százalékos csökkentést jelent, mint azt a minisztérium állítja, hanem átlagosan meghaladja a 13 százalékot, egyes térségekben elérheti a 60 százalékot is. Az érdekképviseletek úgy látják, hogy a drasztikus lépés gyakorlatilag megteremti az egyes vonalak bezárásának lehetőségét, a naponta közlekedő kora reggeli és késő esti egy-egy vonatpár nem lesz alkalmas a helyi közösségi igények kielégítésére.
A bejelentett járatritkítás társadalompolitikailag és szakmailag megalapozatlan döntés - fogalmaznak közleményükben a vasutas szakszervezetek, hozzátéve: a minisztérium nem folytatott előzetes egyeztetést sem az érintett települések képviselőivel, sem a vasutas szakszervezetekkel. Az érdekképviseletek felhívják a figyelmet arra, hogy a korábbi vonalbezárások tapasztalatai alapján egyértelműen bebizonyosodott, a személyszállítási szolgáltatások ilyen típusú csökkentése érdemi megtakarítást nem eredményez. A tervezett intézkedések vesztesei az utasok és a vasutas munkavállalók. A közös közleményt aláírók sürgetik a tárgyalások haladéktalan megkezdését, mivel több száz család megélhetése kerülhet veszélybe az átgondolatlan intézkedések következtében. Dancsa Attila, a MOSZ ügyvezető alelnöke az MTI-nek elmondta, hogy az április 15-étől tervezett intézkedés számításuk szerint 150 mozdonyvezető munkáját teszi feleslegessé.
A közleményt jegyző vasutas szakszervezetek közölték azt is, hogy készek a közös fellépésre a vasutas munkavállalók érdekében. Tiltakozik a személyszállító vonatok számának csökkentése és a járatritkítások miatt az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége is, szerintük az intézkedés nem szolgálja a lakosság érdekeit, és veszélyezteti a vasútnál dolgozók foglalkoztatási biztonságát. Az Autonómok megfogalmazása szerint az illetékes kormányzati vezetők hiába magyarázkodnak, hiszen tudják, hogy nagy árat fizettetnek az emberekkel a remélt megtakarítások halvány esélye nélkül. A vonatok számának csökkentése társadalomellenes, különös tekintettel a több mint húsz hátrányos helyzetű kistérségre - állítják.
A Levegő Munkacsoport levélben hívta fel Völner Pál infrastruktúráért felelős államtitkár figyelmét arra, hogy a vonatleállítások tovább súlyosbítják az államháztartás és a nemzetgazdaság helyzetét, a környezet állapotát. A környezetvédelmi szervezet számítása szerint Magyarországon az állam évente mintegy 3.000 milliárd forinttal támogatja a közúti közlekedést, ennyivel fordít rá többet, mint amennyi bevétele származik belőle. A Levegő Munkacsoport megdöbbentőnek tartja, hogy a mindenkori kormányok folyamatosan a vasút visszaszorításától várják az államháztartás és a nemzetgazdaság helyzetének javítását, miközben elsiklanak afölött, hogy a közúti közlekedés egy nagyságrenddel nagyobb támogatásban részesül, mint a vasút. A civil szervezet sürgeti, hogy a kormány vonja vissza a vonatrikítási tervét, és mielőbb számolja fel a közúti közlekedés közvetlen és közvetett állami támogatását. (MTI)