Fitch - Komoly gondok lehetnek jövőre is Lettországban
A legnagyobb európai hitelminősítő közölte: megerősíti a "BB plusz" szintű, hosszú távú, spekulatív kategóriájú szuverén lett devizaadós-besorolást, valamint a helyi valutában fennálló államadósság "BBB mínusz" szintű - a befektetésre ajánlott közepes sáv alsó szélén lévő - osztályzatát.
Ezekre a leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás érvényes. A Fitch az ehhez fűzött elemzésben 2009-re 18 százalékos, jövőre 4 százalékos gazdasági visszaesést jósolt Lettországnak, kiemelve, hogy az ingatlanárak esnek, a banki eszközminőség romlik, a munkanélküliség növekszik. A cég szerint "nehéz példákat találni arra", hogy bármely országban ilyen jelentős recesszió valutaleértékelés és/vagy politikai felfordulás nélkül végbement volna.
A hitelminősítő kiemeli: 2007 augusztusa óta négyszer minősítette vissza a lett adósosztályzatot. Az uniós tagországok közül csak Lettországnak és Romániának van befektetési kategória alatti szuverén osztályzata. A Fitch mellett mindkét országot a Standard and Poor's is a spekulatív "BB" besorolási sávban tartja. A Fitch Ratings keddi londoni elemzése szerint vannak jelei a lettországi kiigazítási folyamatnak: a korábbi nagy folyómérleg-hiányban gyors fordulat történt, és a hitelminősítő 2009-re a hazai össztermék (GDP) arányában már 6 százalékos folyó többletet vár.
A harmonizált fogyasztói árindex éves összevetésben már csak másfél százalékkal nőtt augusztusban - tavaly májusban még 17,7 százalékon tetőzött -, és a Fitch londoni elemzői 2010-re, egész évi átlagban már 3,5 százalékos deflációt várnak Lettországban. A cég ugyanakkor a GDP-arányos idei államháztartási deficitet 10 százalékosra jósolja. A hitelminősítő szerint a lett adósosztályzat további rontását eredményezheti a költségvetési kiadások lefaragásának elmaradása, és az is, ha kisiklana az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) finanszírozási programja.
E pénzek folyósításának késedelme esetén költségvetési és külső finanszírozási rések támadnának, ami megingatná a bizalmat és ismét nyomást gyakorolna a valutaárfolyamra. A helyi valuta leértékelése azonban súlyosan negatív fejlemény lenne, és ez önmagában leminősítéshez vezethet, tekintettel arra, hogy a külső adósság 2008 végén a lett GDP 129 százaléka volt, és a hazai bankhitelek 91 százaléka devizaalapú - áll a Fitch keddi elemzésében.
Magyarország szuverén adósságát a három nagy nemzetközi hitelminősítő - Standard and Poor's, Moody's Investors Service, Fitch Ratings - egyaránt a közepes befektetői sávban, de három különböző szinten tartja nyilván. Az S&P "BBB mínusz", a Fitch ennél egy fokozattal magasabb, "BBB", a Moody's még eggyel jobb, "Baa1" (a másik két cég metodikájában "BBB plusz"-nak megfelelő) osztályzattal listázza a magyar adósságot. Nemrég még mindhárom cég negatív kilátást tartott érvényben a magyar besorolásokra, a Standard & Poor's azonban a maga részéről a múlt héten ezt stabilra javította, a kitartó konszolidációs erőfeszítések eredményeire hivatkozva. A térségbeli országok hosszú futamú adóskockázati osztályzatai a nemzetközi hitelminősítőknél: