Hirtelen nagyot csobbant az állóvíz az arany piacán
Az elmúlt hetet a korábbi időszakban tapasztalt unalmasan oldalazó mozgásával indította az arany. Aztán szerdán az árfolyam hirtelen éles kanyart vett felfelé, és 1.600 dollár fölé kapaszkodott, ahol három hete járt legutóbb. A hét utolsó két napján nem csak sikerült megvédeni a visszahódított ártartományt, de még további erősödésre is futotta.
A sárga nemesfém vonzásában aztán az ezüst is maga mögött hagyta a 27 dollár alatti szinteket, és a hét végére közel került a 28 dollárhoz. Míg a hét elejét az Athénnak juttatandó segélyek felfüggesztése, és az euró elhagyására kényszerülő Görögország kálváriája, valamint a finanszírozhatatlanul magas spanyol illetve olasz kötvényhozamok körüli piaci aggodalmak jellemezték, addig a kereskedési hét végén már a befektetők felbátorodása volt megfigyelhető. A jókedvet okozó hangulatfelelős ezúttal az Európai Központi Bank (EKB) elnöke, Mario Draghi volt, aki csütörtökön egy londoni befektetési konferencián a sajtónak szokatlan elszántsággal úgy nyilatkozott, hogy az általa vezetett pénzintézet kész a közös pénz védelmében minden szükséges lépést megtenni, majd hozzátette: "és higgyék el nekem, ez elegendő lesz".
A részvény és árupiacok egy emberként ugrottak erre a hírre, ami többek között az arany és az ezüst árfolyamát is a magasba emelte. Az olasz központi bank élén korábban „csodát” tett Draghi egyidejűleg utalt arra is, hogy az EKB-nak felhatalmazása van a magas spanyol és olasz kötvényhozamokkal való törődésre, amit a megfigyelők a kötvénypiacokon való közvetlen beavatkozás beharangozásaként értelmeztek. Erre a déli országok állampapírjainak vásárlásán keresztül lenne például mód, hiszen az EKB által támasztott kereslet erősítené a papírok árfolyamát, ami leszorítaná a mostani magas hozamszinteket.
Ez tehát az amerikai Fed által korábban már két alkalommal is bevetett mennyiségi lazítás (Quantitative Easing) újbóli importja lenne a kontinentális Európába. A piacokon tapasztalt lelkesedés éppen ennek a QE-ként rövidített varázsszónak tudható be, amire már az év eleje óta minden spekulatív irányultságú befektető vár szerte a világban. Az USA két eddigi kötvényvásárlási programja eredményeként ugyanis 2009 eleje óta megduplázódott az arany árfolyama. Ezért a befektetők abban bíznak, hogy egy ilyen típusú monetáris intézkedés legalább középtávon hasonlóan áldásos hatással lehet ismét a nemesfémek jegyzésére.
Ha nem is dollárban, de euróban számolva ez a remény nem is megalapozatlan, ami az arany forintban mért árfolyamára is kedvezően hatna. Ahhoz, hogy az EKB-nak meglegyen a kellő forrása bárminemű mennyiségi lazításhoz, nem kell mást tennie, mint a pénzt egyszerűen „legyártani". Persze konkrétumok ismeretének hiányában a lazítás mikéntje azért még kérdéses. Csak annyi bizonyos, hogy a monetáris enyhítés törvényszerűen eszközár-inflációhoz vezet, ami a tőzsdei árfolyamok széles fronton történő emelkedését jelenti. Ugyanakkor mivel a pénzkínálat is bővül, fokozódik ezáltal az általános inflációs nyomás is.
Márpedig a nemesfémekbe történő befektetés mellett éppen ezek a leggyakrabban hangoztatott érvek. A legfőbb európai jegybankár erős mondatai átmenetileg elűzték a rossz hangulatot és visszaadták a piacnak az utóbbi időkben annyira hiányzó bizalmat. Annál is nagyobb a kíváncsiság, hogy a most következő csütörtökön az EKB kamatdöntő ülése milyen határozatokkal zárul, illetve hogy a Fed Nyíltpiaci Bizottságának szerdán befejeződő tanácskozását milyen sajtónyilatkozatok kísérik majd. Amerikából továbbra sem érdemes számítani a nemesfémek piacát feltüzelő hírre, de az európai jegybank értekezletén sem az euró-alapkamat lesz vélhetően a központi téma.
A piac különösen azzal kapcsolatban vár híreket, hogy meddig maradhatnak még a görögök az eurózónában, és hogy Spanyolország kap-e az eddig ismertnél nagyobb összegű pénzügyi segítséget. Amennyiben azonban az erős szavak után a markáns tettek elmaradnának, szinte borítékolható a csalódás, ami ebben az esetben az arany és az ezüst árfolyamának bezuhanásával is járna.
Arany, ezüst technikai elemzés
Az arany aktuális technikai grafikonja a helyzet jelentős jobbra fordulását és a bikák térnyerését tükrözi. Az utóbbi hetekben beszűkülő volatilitás egy háromszög alakzatot formált, amiből dinamikus felszökkenéssel következett be a kitörés felfelé. Ennek során számos technikai ellenállás esett el, többek között a lefelé mutató rövidtávú trendvonal és a szürkével jelölt 50-napos mozgóátlag is. Mindez rövidtávon egyértelmű vételi jelzést generált a pénteken Londonban elért közel 1.620 dolláros szintekig. A kurzus a továbbiakban nagy eséllyel találhatja szembe magát egy központi ellenállással 1.630-35 dollár környékén, amelyet áttörve folytatódhatna a menetelés 1.660 dollárig is. Ellenkező szcenárió esetén, amennyiben a sárga nemesfém erősödése elakadna 1.630 dollár magasságában, az árfolyam akár 1.550 dollárig zuhanhat vissza, ahol viszont már egy masszív támasz kínálna biztosnak tűnő fogódzót.
Bár az ezüst árfolyama vonakodva követi csak az arany kurzusát, a technikai helyzetkép azért már itt is valamelyest jobbra fordult. A szürke görbével jelölt 50-napos mozgóátlag szintjéig emelkedett árfolyam legutóbb egy fontos ellenállás elé érkezett meg, amely 28 dollár magasságában található. Egyelőre ennek kéne elesnie ahhoz, hogy további emelkedés következhessen a jelenleg 28,80 dollárnál futó csökkenő trendcsatorna felső diagonálisáig.