Japán sem úszhatja meg a jelentős megszorításokat

Szűk az új japán miniszterelnök, az 54 éves Noda Josihiko mozgástere, a monetáris eszközök nem hatékonyak és az ország kimerítette költségvetési forrásait - állapítja meg a párizsi Le Monde hasábjain Claude Meyer, a párizsi Science-Po elitegyetem előadója és kutatója, a tavaly kiadott Kína vagy Japán: milyen vezetője legyen Ázsiának? című könyv szerzője.

Az előző kormány pénzügyminiszteréből kormányfővé avanzsált politikusnak egyfelől folytatnia kell a március 11-i hármas katasztrófa - a földrengés, a cunami és az atombaleset - által tönkretett övezetek újjáépítését, új irányt kell szabnia az energiapolitikának és új lendületet kellene adnia a defláció és a jen felértékelődése által aláaknázott gazdaságnak. Az újjáépítés kiadásai a már eddig is nagyon magas strukturális deficithez adódnak és tovább súlyosbítják a már húsz éve erősen növekvő köztartozást.

 

A Moody,s hitelminősítő figyelmeztetése, vagyis az, hogy Japán osztályzatát Aa3-ra rontotta, ismét a pénzpolitikát állította a nagypolitikai vita középpontjába. Amennyiben a miniszterelnök továbbra is azokat az elveket fogja követni, amelyeket miniszterként hirdetett, elkerülhetetlen lesz a pénzügyi szigor - mutatott rá a szakértő. A Nemzetközi Valutaalap adatai szerint Japán tartja a fejlett országok sorában a bruttó közadósság (az állam, az önkormányzatok és a szociális rendszerek adósságai) rekordját: 2010-ben már elérte a GDP 220 százalékát, holott 2000-ben még annak 142, 1990-ben pedig alig 68 százalékát tette ki.

 

Japán GDP arányos államadóssága

 

Japán gdp arányos államadósság

 

Bár a nettó államadósság (az előbbiek mínusz az alrendszerek aktívumai) ennél kisebb, vagyis a GDP 117 százaléka, de ez a szám is megkétszereződött egy évtized alatt. Az eladósodást részben az elmúlt húsz évben meghirdetetett számos gazdaságélénkítési terv magyarázza, ezek ugyanis alapvetően megbontották a közkiadások egyensúlyát: így például a 2010-es és a 2011-es költségvetés 48 százalékát kölcsönökből finanszírozzák. Igaz, a refinanszírozási lehetőségek nincsenek veszélyben, Japán ugyanis egészen más helyzetben van, mint az európai országok többsége és főleg mint az Egyesült Államok.

 

Míg az utóbbiak a köztartozás több mint felét csak külföldi forrásból tudják pénzelni, Japán jelentős belső megtakarításai lehetővé teszik, hogy adósságának 93 százalékát saját polgárai finanszírozzák. Az adósság jelentős része a japán bankok birtokában van, beleértve a Központi Bankot is, amely annak jelentős részét megvásárolta. Így az erős eladósodás nem vezet - legalábbis rövid távon - a külföldtől való függőségre. Éppen ellenkezőleg, Japán a nettó aktívumok tekintetében Kínát megelőzve a világ első számú hitelezője és az amerikai államadósság 10 százalékát finanszírozza. Másfelől viszont Japán bruttó adóssága 2015-re elérheti a GDP 250 százalékát és a kamatterhek elviselhetetlenné válhatnak. Már jelenleg is a költségvetési kiadások 22 százalékát teszik ki - az igen alacsony, 1 százalék körüli kamatláb ellenére.

 

A kamatláb növekedése rövid távon ugyan valószínűtlen, de ha mégis bekövetkezne, az pusztító hatású lenne. Az új kormány első feladata tehát az adósság stabilizálása, ahogy ez 2001 és 2006 között történt a Koizumi Junicsiro miniszterelnöksége idején - nagy társadalmi áldozatok árán.. A pénzügyi helyzet igen törékeny, tekintettel az újjáépítéssel járó rendkívüli kiadásokra - már csak azért is, mivel a Demokrata Párt hatalomra jutása 2009-ben ambiciózus szociális programon és azon az ígéreten alapult, hogy a fogyasztás növelésével fogják elérni a fellendülést. Az egyedüli megoldás egy fájdalmas pénzügyi reform lenne, csakhogy a kiadásokat aligha lehet csökkenteni. A közigazgatás már eddig is garasoskodásra kényszerült, viszont a szociális költségvetés növelése elkerülhetetlen, tekintettel a hatalmon lévő pártok választási ígéreteire és a lakosság elöregedésére.

 

Az igazi gondot a bevételek növelésének mikéntje jelenti: ezek zömét jelenleg a közvetlen adók szolgáltatják, amelyek választéka szűk, szintjük már magas és jövedelmezőségük a konjunktúrától függ. Ezzel ellentétben a fogyasztási adó, az ÁFA alig 5 százalékos és tekintettel széles skálájára jelentősen növelné a bevételeket. Ám ennek is jelentős kockázatai vannak: politikai jellegűek a kormánytöbbség számára, illetve gazdasági kockázatok a már eddig is a defláció, illetve a fogyasztás lanyhasága által sújtott ország számára. Mindenki visszaemlékszik még arra, hogy amikor 1997-ben 3 százalékról 5 százalékra növelték az ÁFÁ-t, megtört a fellendülés. Noda azonban már pénzügyminiszterként állást foglalt amellett, hogy az ÁFÁ-t emeljék 5 százalékról 10 százalékra. Megválasztása a Demokrata Párt elnökévé és miniszterelnökké kétségkívül azt jelzi, hogy az ország a pénzügyi szigor fordulatára készül.

 

A megválasztását megelőző párton belüli manőverezés során Noda összefogott Maehara Szeidzsi volt külügyminiszterrel, aki viszont korábban a defláció elleni lépéseket sürgetett, ami nehezen összeegyeztethető az ÁFA növelésével. Így kompromisszumra lesz szükség a két eltérő álláspontú szövetséges között. Ezt elősegíthet, hogy a kifinomult tárgyalóként ismert Nodát nagyra becsülik pártján belül és még az ellenzék köreiben is. Ez azonban nem változtat azon, hogy választania kell a növekedés ösztönzése és a pénzügyek rendbetétele között. Így mind valószínűbb a költségvetési szigor, sor kerülhet egy rendkívüli újjáépítési hozzájárulás elrendelésére, és az ÁFA emelése elkerülhetetlennek látszik. Az új miniszterelnököt nehéz választás elé állítja a fordulat üteme is: azonnali és jelentős mértékű legyen, ahogy pénzügyminiszterként kívánta, vagy ellenkezőleg, fokozatos, ami elfogadhatóbb lenne a Demokrata Párt számára? A válasz nem késhet sokáig. (MTI)

Kapszulagardrób férfiaknak – tippek a megvalósításhoz

A férfiak számára a ruhavásárlás sokszor csak nyűg, és nem kifejezetten veszik rá magukat szívesen. Éppen ezért ebben a cikkünkben most nekik hoztunk egy szuper tippet arra, hogyan lehet kevés ruhadarabbal is boldogulni úgy, hogy közben mindig stílusosak maradunk.
2025. 07. 12. 14:00
Megosztás:

Hankó Balázs: megújult és sikeres a magyar felsőoktatás

Megújult és sikeres a magyar felsőoktatás, hazánk 12 egyeteme a világ legjobb öt százalékában van és 19 ezerrel több diák jár műszaki, agrár, mérnöki és orvostudományi képzésekre - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) vezetője pénteken, Gödöllőn.
2025. 07. 12. 13:00
Megosztás:

A Trump-kormányzat szolgáltatások és juttatások széles körét vonta meg

A Trump-kormányzat szolgáltatások és juttatások széles körét vonta meg az illegálisan az Egyesült Államokban tartózkodóktól, mintegy 40 milliárd dollár értékben – közölte a washingtoni Fehér Ház.
2025. 07. 12. 12:00
Megosztás:

Magyarországnak 2036-ban lehet nagy esélye olimpiát rendezni

Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke szerint Magyarországnak 2036-ban lehet a legnagyobb esélye a nyári játékok megrendezésére, azt követően viszont már nagyobb lesz az európai konkurencia.
2025. 07. 12. 11:00
Megosztás:

Otthon Start: Mélypont után fordulat jöhet a támogatott lakáshitelek piacán

Tavaly tavasz óta tartó csökkenés után fordulatot hozhat a támogatott lakáshitelek piacán az Otthon Start Program. Ennek oka, hogy kevesebb feltételt kell hozzá teljesíteni, és az alacsonyabb kamatszintből adódóan 25-33 százalékkal nőhet a felvehető hitelösszeg, jobban igazodva a megemelkedett ingatlanárakhoz, így szélesebb rétegek számára válhat elérhetővé az első lakás megszerzése – derül ki a Független Pénzügyi Közvetítők Országos Szövetségének (FPKOSZ) elemzéséből.
2025. 07. 12. 10:00
Megosztás:

Németországban emelkedtek a nagykereskedelmi árak

Németországban júniusban gyorsult a nagykereskedelmi árak éves növekedése, havi összevetésben maradt a májusi ütem a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteken ismertetett adatai szerint.
2025. 07. 12. 09:00
Megosztás:

Vegyszerbotrány? – A szúnyoggyérítők szerint alaptalanok a félelmek

Nem igaz, hogy magzatkárosító a kémiai szúnyoggyérítés során Magyarországon használt vegyszer - közölték sajtóhírekre reagálva a katasztrófavédelem által megbízott szúnyoggyérítő konzorcium vezetői pénteken az MTI-vel.
2025. 07. 12. 08:00
Megosztás:

Nyugdíjasok figyelem! Az élelmiszer utalvánnyal a postás csak egyszer csengethet

Újabb bomba a nyugdíjasoknak: csak egyszer viszi ki a postás a címre a kormány adományát, a 30 ezer forintos élelmiszer utalványt, s aki nincs otthon a kézbesítéskor, az bottal ütheti a nyomát.
2025. 07. 12. 06:46
Megosztás:

Szuperszámítógép figyeli az M1-M7 közös bevezető szakaszán a forgalmat

Világviszonylatban is kiemelkedő fejlesztés zárult le az M1-M7 autópálya közös szakaszán: a napokban helyezték üzembe azt a szuperszámítógéppel kiegészített rendszert, amely a forgalom valós idejű érzékelése és modellezése révén a jövő közúti közlekedésének alapvető építőeleme lesz - közölte a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) pénteken az MTI-vel.
2025. 07. 12. 06:00
Megosztás:

Új fokozatra kapcsol a Demján Sándor 1+1 Program – elindultak a kifizetések, az első 100 vállalkozás már meg is kezdhette tervezett fejlesztéseit

A Kormány Magyarország forrásait a magyar családok és vállalkozások támogatására fordítja és mindent megtesz a hazai kkv-k termelékenységének növelése, méretugrásuk elősegítése és beruházásaik támogatása érdekében.
2025. 07. 12. 05:00
Megosztás:

3%-os hitellel itt lehet esély új építésű lakásra

Az új Otthon Start Program sokak számára nyitja meg a lehetőséget, hogy végre saját otthonba költözzenek – akár új építésűbe is. Kérdés viszont, hogy hány darab olyan új építésű ingatlan létezik, ami megfelel a feltételeknek? A Duna House adatai szerint ilyen jellegű megoldás leginkább a budapesti külső kerületekben, valamint egyes agglomerációs településeken és vidéki nagyvárosokban jöhet szóba az első lakást keresőknek.
2025. 07. 12. 04:00
Megosztás:

Hazánk jó befektetési piac, de érdemes megválogatni a papírokat

Az elmúlt fél évben soha nem látott ütemben alakultak át a nemzetközi gazdaság erővonalai, melyek pillanatnyi irányát talán legpontosabban a befektetési piacok trendjei mutatják. Az Egyesült Államok és az Európai Unió közti kereskedelmi megállapodás, a dollár árfolyamának és szerepének változása, a közép-európai és feltörekvő piacok fellendülése mind meghatározó tényezői lesznek az idei második félév gazdasági folyamatainak.
2025. 07. 12. 03:00
Megosztás:

Nyugdíjreform magyar módra! Előbb mehetnek nyugdíjba a férfiak, mint a nők?

Az egységes nyugdíjrendszer 2011-es bevezetése óta időről időre felmerül az igény a rendszer átalakítására vagy javítására. A leggyakrabban visszatérő javaslat az, hogy a férfiak számára biztosítsanak valamilyen kedvezményt, amely lehetővé tenné számukra a korábbi nyugdíjba vonulást.
2025. 07. 12. 02:00
Megosztás:

Hogyan fogyjak le 20 kilót könnyen és gyorsan?

Mégis hogyan fogyjak le? - Sokak álma, mások kétségbeesett vágya, hogy gyorsan, lehetőleg minél kevesebb szenvedéssel megszabaduljanak 20 kiló feleslegtől. Ez a cél első hallásra ijesztőnek tűnhet, hiszen a 20 kiló jelentős mennyiség, és a legtöbb divatdiéta, villámmódszer inkább csak ideiglenes eredményeket produkál. De vajon lehetséges-e mégis könnyen és gyorsan leadni ezt a súlyt? A válasz: igen, de fontos megérteni, hogy mit jelent valójában a könnyű és a gyors.
2025. 07. 12. 01:00
Megosztás:

Eldőlt! A nyugdíjakkal ez történik, ha Magyarország bevezeti az EURÓ-t

Az alábbi pénzügyi elemzői összefoglaló a magyar euróbevezetésről és annak nyugdíjakra gyakorolt hatásáról megbízható források alapján készült.
2025. 07. 12. 00:05
Megosztás:

Kerékpáros sebességkorlátozás tesztelését kezdik meg Hollandiában

Holland önkormányzatok a jövő év elejétől kísérleti jelleggel kötelező vagy ajánlott sebességkorlátozást vezethetnek be a kerékpárokra; a teszt a közlekedési szabályok kiigazításának szükségességét méri fel - tájékoztatott az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál pénteken.
2025. 07. 11. 23:00
Megosztás:

Oroszország Franciaországot jelölte meg legfőbb európai ellenfelének

A francia vezérkari főnök szerint Moszkva Franciaországot jelölte meg legfőbb ellenfeleként Európában. Thierry Burkhard ennek okát mindenekelőtt abban látja, hogy Párizs támogatja az Oroszország által megtámadott Ukrajnát.
2025. 07. 11. 22:00
Megosztás:

Történelmi csúcson a Bitcoin: 118 000 dollár fölé száguldott a kriptovaluta – Mi áll a szárnyalás mögött?

A Bitcoin áttörte a 118 000 dolláros álomhatárt, ezzel új történelmi csúcsot állított fel. De nem csupán a piaci lendület hajtja: politikai hátszél, új jogszabályok és a befektetői bizalom példátlan erősödése egyaránt táplálja az emelkedést. Lássuk, mi áll a kriptovilág legújabb eufóriája mögött!
2025. 07. 11. 21:10
Megosztás:

A migráció miatt növekszik az EU népessége

Az Európai Unió népessége a negyedik egymást követő évben növekedett, január elsején elérte a 450,4 milliót, ami 1 070 702-vel több az előző évinél, az uniós népességnövekedés főként a migrációnak tulajdonítható - közölte az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat pénteken.
2025. 07. 11. 21:00
Megosztás:

A kisnyugdíjak megduplázását szorgalmazza a DK

A kisnyugdíjak megduplázását sürgette pénteki online sajtótájékoztatóján Gy. Németh Erzsébet, a Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke.
2025. 07. 11. 20:00
Megosztás: