KATA adózás 2021-ben: lássunk végre tisztán!
Ne csodálkozzunk hát, hogy nagy vihart kavart a „Lex Parragh” néven elhíresült módosító indítvány, mely 2021-től az éven belül egy kifizetőtől származó 3 millió forint feletti összeget 40%-os büntetőadóval sújtja.
Miről is van szó egyáltalán? Ki lehet a KATA alanya?
A kisadózó vállalkozások tételes adójának alanya a fent hivatkozott törvény szerint lehet az egyéni vállalkozó, az egyéni cég, a kizárólag magánszemély taggal rendelkező betéti társaság (Bt.) valamint a kizárólag magánszemély taggal rendelkező közkereseti társaság (Kkt.), és az ügyvédi iroda is akkor, ha a vállalkozás a NAV e célra rendszeresített nyomtatványán bejelenti, hogy adókötelezettségeit e törvény rendelkezései szerint kívánja teljesíteni. Jól látható, hogy a jogalkotó elég széles vállalkozói kört megjelölt a KATA adózás lehetséges alanyaként, így az eltelt nyolc év után most több százezer kisvállalkozó törheti a fejét azon, hogy a várható módosítások hogyan és mennyiben érinti őket a jövőben. Honnan tájékozódjunk, hogyan legyünk naprakészek a folyamatosan változó hazai adózási környezetben? - fordulhat meg a kérdés még sokak fejében.
Még az egyes vállalkozói érdekképviseletek is elbizonytalanodtak
Számos vállalkozói érdekképviselet próbálta meg értelmezni és kerekasztal beszélgetések során végiggondolni, szakmailag megvitatni a 2021-re tervezett KATA változásokat, és megfogalmazni aggályaikat a tervezettel kapcsolatban. Több szervezet, közösen arra jutott, hogy arra kérik a jogalkotót, hogy az Országggyűlés fontolja meg az őszi ülésszakában a 2021-től hatályos büntetőadót. Véleményük szerint szét kellene tudni választani a KATA adónemet szabályosan és szabálytalanul használók körét, és csak azokkal szemben fellépni, akik szabálytalanul veszik azt igénybe. Azzal jellemzően a legtöbb szakértő egyetért, hogy a burkolt foglalkoztatási visszaélések ellen fel kell lépni, melyhez egy hatékony ellenőrzési rendszer (és szankcionálás) is elegendő lehet.
A 3 milliós korlát legyen inkább 5, vagy inkább 6 millió!
A sajtóban számos olyan elképzelés is napvilágot látott, mely szerint a bejelentett 3 millió forintos összeghatár helyett az 5 millió forint (BKIK javaslata) vagy épp a 6 millió forint lenne célravezetőbb, vagy leginkább méltányolható összeghatár a KATÁ-s vállalkozások számára, de egyelőre elég merevnek tűnik a jogalkotói oldal és ragaszkodik a 3 milliós eredeti tervéhez.
Törhetik a fejüket most az adózási szakemberek és a vállalkozók is
A KATA adózás 2021-ben várható változásai tehát okkal foglalkoztatják jelentősen mind az adózási szakértőket, könyvelőket és magukat a vállalkozásokat is, hiszen már csak néhány hónap áll rendelkezésükre ahhoz, hogy megismerjék a várható változások pontos részleteit, felmérjék a változásokkal járó kockázatokat és azokra felkészülve vághassanak bele a következő üzleti évbe.
Honnan tudakozódjunk? Milyen hiteles forrást használjunk?
Szakmai körökben évek óta a Wolters Kluwer adózási, számviteli csomagjai nagyon közkedveltek, melyeket első sorban egyéni vállalkozók, cégvezetők, gazdasági vezetők és adózási szakértők használnak előszeretettel. Az ADÓKlub 2021-es elnevezésű adózási, társadalombiztosítási és számviteli túlélőcsomagok segítségével minden szakember és cégvezető el tud igazodni a folyamatosan változó adójogszabályok és salátatörvények zűrzavarában. Az ADÓKlub 2021 szolgáltatáscsomagjai mind nyomtatott, mind elektronikus formában is segítségére lesznek. Így imádni fogja a Wolters Kluwer szakmai anyagait a cégtulajdonos is, aki egy kényelmes fotelben, a kezében egy sorkihúzóval szereti böngészni a „papír alapú” anyagokat. De az a szakember is elégedett lesz az ADÓKlub 2021-gyel, aki laptopját vagy épp tabletjét használva a digitális anyagokban tallózva szeretne gyorsan választ kapni adózási kérdéseire.
A frissen benyújtott őszi adócsomag alapján a KATA és a KIVA változásai mellett jön az eÁfa, változni fog a hipa, a TAO, az illetékek és a jövedéki adó is. És ez még csak az adózást érintő lajstrom. A TB- és járulékfizetési szabályok, illetve a számviteli nyilvántartások legalább ennyi fejtörést okozhatnak. Jól fog jönni tehát egy ADÓKlubos szakmai háttérbázis, amire minden hónapban támaszkodhatunk.