Magyarországon lassú lesz a kilábalás a válságból
Az optimizmust erősítheti a német kormány pénteki GDP előrejelzése is, mivel a legújabb becslés szerint az idén 5 százalékkal csökken a német GDP az áprilisban várt 6 százalék helyett, valamint jövőre már 1,2 százalékos gazdaságnövekedés jöhet, a várt 0,5 százalékos bővülés helyett.
Klikk a képre!
Hasonlóan kedvező lehet, hogy az idén 6,5 százalék lesz a cseh GDP-arányos államháztartási hiány, ami jövőre 5,5 százalékra mérséklődik. Az idei deficitre vonatkozó előrejelzés jóval alacsonyabb az ország pénzügyminisztere által a közelmúltban jelzett 7,4 százaléknál. Pénteken az Egyesült Államokból és Kínából is biztató hírek érkeztek, mivel az USA-ban már harmadik egymást követő hónapban növekedett az ipari termelés szeptemberben, Kínában pedig tovább erősödött a gazdaság a harmadik negyedévben.
A szakértők szerint Kínában az állam gazdaságélénkítő programjának hatására nőnek a befektetések és bővül a feldolgozóipari termelés, azonban a növekedéshez hozzájárul az élénkülő belföldi kereslet is. Kedvezőtlen hír lehet azonban, hogy váratlanul romlott a fogyasztói hangulat az Egyesült Államokban: a Michigan egyetem mutatója októberben 69,4 pont volt, szeptemberben még 73,5 pont. Elemzők 73,5 pontot vártak. Szintén meglepetés, hogy importtöbblet volt az eurózóna külkereskedelmében augusztusban: a 16 tagország deficitje 4,0 milliárd euró volt a júliusi 12,3 milliárd euró többlettel szemben. Tavaly augusztusban 11,3 milliárd euró hiányt jegyeztek fel.
Szakértők szerint a költségvetési megszorítások és a visszaeső fogyasztás miatt lassú lesz a kilábalás a válságból Magyarországon, az idei év végére 5,7 százalékos, éves átlagban pedig 4,2 százalékos inflációra lehet számítani.
A munkaerőpiac mélypontja 2010 tavaszára várható az országban - állítják az elemzők. A kedvező inflációs várakozások miatt várhatóan újabb 50 bázisponttal csökkentheti a jegybanki alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank hétfőn, a Reuters által megkérdezett elemzők túlnyomó többsége szerint.