Másfél éves mélyponton a gyorsulási irányadó
Hozzáteszik, hogy az év elején még biztatóan alakult a GYIA, tavasszal még viszonylag erős bővülést mutatott, ám ahogy mélyült az eurózóna krízise, és nőtt a pesszimizmus, úgy olvadt el a plusz. Októberben a mutató összetevői közül hat alindex romlott, három javult, egy pedig stagnált.
Utóbbi a reálkamat szintje volt, amely hosszú emelkedési trendet látszik megtörni, a várhatóan felpörgő infláció miatt pedig a közeljövőben csökkenés valószínű, ami kedvez a gazdaságnak. Esett viszont a GYIA és a konjunktúra szempontjából is meghatározó ipari termelés havi alapon, és az ágazat belpiaci értékesítése is, valamint romlott a helyzet a munkaerőpiacon - írta a Világgazdaság.
Tovább gyengült a német üzleti klíma is, ami rossz hír a magyar exportőrök számára, és negatívan hatott a GYIA-ra BUX-index gyenge teljesítménye is. A javulás irányába hatott a fogyasztási hitelek állományának növekedése, és az, hogy nőtt a reálkereset is havi alapon. A két tényező a belföldi kereslet élénkülésére utal - írta a lap. A gyorsulási irányadó (GYIA) egy nemzetközi módszereken alapuló leading indikátor típusú mutató, amelyet a GDP-t jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. A GYIA mindig az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi. (MTI)