Októberben 57 milliárd forinttal nőtt az alapok vagyona
A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) kedden közölt jelentése szerint a szövetség tagjai a hónap végén 477 hazai befektetési alapban összesen 3.535 milliárd forintot kezeltek. Októberben a BUX 11,57 százalékos növekedést mutatott, aminek hatására a hazai részvényalapok összességében 12,3 százalékos teljesítményt értek el, a frissen érkezett pénzzel együtt pedig 20 százalékkal nőtt a vagyonuk.
A részvényalapok összességében 8,7 százalékos gyarapodást értek el októberben, vagyonuk a hónap végén 265 milliárd forint volt. A pénzpiaci alapokat - a dolláreszközökbe befektető alapok kivételével - októberben a visszaváltások dominálták. A pozitív hozamok éppen hogy ellensúlyozni tudták a visszaváltásokat, így a pénzpiaci alapok vagyonában érdemi változás nem történt, összvagyonuk 1.312 milliárd forint volt a hónap végén.
A kötvényalapoknál szintén a visszaváltások voltak túlsúlyban, azonban itt a hozamok nem tudták azt ellensúlyozni, így 1,8 százalékkal 354 milliárd forintra csökkent az ilyen alapok vagyona. A tőkevédett alapok vagyona 0,5 százalékkal, 425 milliárd forintra csökkent, ami elsősorban lejáró zártvégű alapokkal magyarázható. A nyilvános ingatlanalapoknál folytatódott a nyár óta tartó szerény mértékű tőkekivonási trend. Októberben 1,9 milliárd forint távozott ezekből az alapokból, amit a hozamok nem tudtak ellensúlyozni, az alapok összvagyona ennek megfelelően 0,4 százalékkal, 410 milliárd forintra csökkent.
A vegyes alapok vagyona 4,3 százalékkal, 134,6 milliárd forintra nőtt októberben. A múlt hónapban 2,5 milliárd forint friss tőke érkezett ezekben az alapokba, így a többi növekedés a pozitív hozam eredménye. Az árupiaci alapok szintén szép teljesítményt mutattak, vagyonuk 7,3 százalékkal nőtt, aminek része a csekély, de pozitív 120 milliós tőkebeáramlás is.
Az egyre népszerűbb abszolút hozamú alapok vagyona októberben 3,1 százalékkal bővült, ami kizárólag a jó teljesítménnyel magyarázható, hiszen a kategóriából 2 milliárdnyi tőke távozott a hónap során. Az 52 zártkörű alap vagyona augusztusban 7,9 százalékkal, 465 milliárd forintra nőtt, annak ellenére, hogy az alapokból 7,5 milliárd forintnyi tőkét vontak ki. A jelentés szerint az ok nyilvánvaló: a zártkörű alapok elsősorban részvényalapok, így a részvénypiaci visszapattanás jelentős pozitív hozamot eredményezett. (MTI)