Pécsi alpolgármester: a Zsolnay gyár működése biztosított

A pécsi Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. működése biztosított, a cég idén túljut minden nehézségen - mondta Csizi Péter, a baranyai megyeszékhely alpolgármestere, országgyűlési képviselő az MTI-nek pénteken.

A fideszes politikus a Napi Gazdaság pénteki számában megjelent cikkre reagált, amely szerint a Zsolnay gyár a létéért küzd, miután a tulajdonosok ismét elhalasztották az évek óta ígért félmilliárd forintos tőkeemelést. "A társaság 2009-ben került kritikus helyzetbe, amikor egy máltai off-shore cég próbálta megvásárolni. Ebből éppen napjainkra került ki, hiszen egy tőkeerős tulajdonos vállalta a működtetéséhez szükséges forrás bevonását, valamint egy áprilisban lejáró hitel kezelését" - hangsúlyozta Csizi Péter.

 

Hozzátette: ezen juttatások összege év végére eléri az 500 millió forintot. Németh Miklós, a KÖZGÉP Zrt. vezérigazgatója február 16-án, sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a cég részletekben, és egy hitel rendezésével fizeti meg azt az 500 millió forintos tőkejuttatást, amit az érdekeltségébe tartozó Manufaktúra-Befektető (M-B) Kft. vállalt a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. kisebbségi tulajdonrészének korábbi megvásárlásával. A teljesítésnek ezt a formáját a pécsi közgyűlés egy héttel később jóváhagyta. A Zsolnay igazgatóságának elnöki tisztét is betöltő vezető a tájékoztatón azt mondta: a társaság havi 30 millió forintos részletekben 360 millió forintot fizet a nagy múltú gyárnak, további 140 millióból pedig egy hitelt törleszt vissza.

 

Az M-B 2010 nyarán 230 millió forint és félmilliárd forint tőkejuttatás ellenében jutott hozzá a Zsolnay 49 százalékos részvénycsomagjához, és megkapta a menedzsmentjogokat is. A vételárnak az 5 millió forint letét feletti részét már az új tulajdonos, a céget Jászai Gellérttől tavaly májusban megvásárló KÖZGÉP fizette ki, amely tavaly év végére ígérte a tőkejuttatást. Németh Miklós újságírói kérdésre válaszolva jelezte: a KÖZGÉP eredeti terve az volt, hogy a tőkét hitel felvételével egy összegben biztosítja.

 

Azért választott más utat, mert előbbire a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetben nem volt lehetőség. De így is biztosítható a gyár működése, a bérek és más költségek kifizetése. Kitért rá, a hitelfelvételt akadályozta, hogy az elmúlt időszakban elmaradtak a magasépítés területén azok a műemlék jellegű ingatlanok felújításával kapcsolatos nagyobb megrendelések, pályázatok, amelyeken a gyár is indulhatott volna. Igaz, a Zsolnay a jelenlegi állapotában nem is lett volna képes a megbízásokat határidőre teljesíteni - jegyezte meg.

 

Rámutatott: éppen ezért az üzemet érintően 80 millió forintos rekonstrukcióba kezdenek, a pénzből 50 millió forintot a kemencék modernizációjára költenek. Németh Miklós jelezte, saját erőből kell megoldaniuk a felújításokat, a gyár fenntartását mindaddig, amíg az építőiparnak ez az ágazata beindul. Páva Zsolt, Pécs fideszes polgármestere a sajtótájékoztatón reményét fejezte ki, hogy a KÖZGÉP partnerségének köszönhetően biztosítva lesz Pécs nagy múltú, imázsteremtő manufaktúrájának jövője. Szavai szerint a havi 30 milliós juttatással a tőkegondok megszűnni látszanak, és további fejlesztések is kilátásba kerültek.

 

Péterné Marosy Katalin, a Zsolnay vezérigazgatója úgy fogalmazott, hogy szükség van a tőkejuttatásra, mert a cég "mindannyiunk értéke", és minden olyan lépés fontos, amely a társaságot a KÖZGÉP vezérigazgatója által felvázolt célok felé viszik. Megjegyezte: évek óta azon dolgoznak, és úgy újítják fel eszközeiket, hogy a pirogránit elemek gyártására koncentrálva megfeleljenek a velük szemben támasztott elvárásoknak. Ennek eredményei az Európa Kulturális Fővárosa program során kialakított Zsolnay Kulturális Negyedben, valamint a Margit hídnál láthatóak.

 

A vezérigazgató szólt arról, hogy a Zsolnay jelenleg több mint 240 embert foglalkoztat, csoportos létszámleépítést nem terveznek. A vállalat gazdálkodásával kapcsolatban annyit árult el, hogy 2010-ben 1,1 milliárd forint árbevétel mellett nyereséges volt. Hozzátette: a tavalyi mérleget még nem zárták le, "ott nem ilyen attraktívak a számok". Az MTI-nek elmondta, a cég adóssága mintegy 480 millió forint.


Kapitány István felmentette az MVM Zrt. vezérigazgatóját, és az igazgatóság elnökét

A gazdasági és energetikai miniszter kedden felmentette Mátrai Károlyt, az MVM Zrt. vezérigazgatóját, valamint Czepek Gábort, az igazgatóság elnökét - közölte Kapitány István tárcavezető a közösségi oldalán kedden.
2026. 07. 07. 18:00
Megosztás:

Szlovákiában a tavalyinál jelentősen alacsonyabb gabonatermésre van kilátás

Szlovákiában az idén a tavalyihoz képest csaknem ötödével, 17 százalékkal alacsonyabb gabonatermésre van kilátás főként a gyengébb terméshozam miatt - jelentette a szlovák statisztikai hivatal (SÚSR) kedden, a június 20-ig betakarított termények alapján kiadott becslésében.
2026. 07. 07. 17:30
Megosztás:

Aki jól árazza be a lakását, közel háromszor gyorsabban adja el - és kevesebbet enged az árból

Az eladó legfontosabb döntése nem az, hogy mennyit enged az alkunál, hanem hogy mennyiért hirdeti meg a lakását. A Duna House friss elemzése szerint azok a budapesti lakások, amelyeket reális áron indítottak, jellemzően 44 nap alatt gazdára találtak - míg azok, amelyeknél menet közben csökkenteni kellett az irányárat, átlagosan 125 napig, vagyis közel háromszor tovább álltak a piacon.
2026. 07. 07. 17:00
Megosztás:

A reptéri szállás egyre több családnak jelenthet praktikus megoldást a nyári szezonban

A nyári szünet indulásával családok ezrei készülnek repülős nyaralásra, de sokaknál nem maga az út, hanem az indulás előtti néhány óra okozza a legtöbb feszültséget. A hajnali járatok, a késő esti érkezések, a gyerekekkel, bőröndökkel, babakocsival járó logisztika könnyen próbára teheti a szülőket. Ilyenkor egy repülőtér melletti szállás egyszerű és kényelmes döntés lehet.
2026. 07. 07. 16:30
Megosztás:

Mit jelent az, hogy angol kanapé?

Angol kanapé vagy Chesterfield kanapé? A legfontosabb különbségek
2026. 07. 07. 16:00
Megosztás:

Egyre több magyar választ SUV-t: csaknem 30%-kal ugrott meg az érdeklődés

Élénkülést hozott a nyár első hónapja a hazai használtautó-piacon a Használtautó.hu legfrissebb, júniusi statisztikái szerint. Éves összevetésben közel 19 ezerrel nőtt az érdeklődések* száma, miközben a kínálat minőségi javulása mellett az átlagárak is megemelkedtek. Az üzemanyagtípusok versenyében a hibrid és elektromos autók mellett a benzines modellek is kimagasló hónapot zártak, a dízelmeghajtású járművek népszerűsége azonban tovább gyengült.
2026. 07. 07. 15:30
Megosztás:

Használt laptop vagy új készülék? Így hozhatod meg a legjobb döntést!

Egy laptopvásárlás előtt mindig felmerül a kérdés: a büdzséből kisebb teljesítményű, de új gépet, vagy erősebb használt laptopot vegyünk? A döntést mindig a vásárló igényei alapján kell meghozni: oda kell figyelni az ár mellett a teljesítményre, a várható élettartamra és a garanciára.
2026. 07. 07. 15:00
Megosztás:

Élelmiszerárak és a forint árfolyama tartja kordában az inflációt

A forint erősödésének és az élelmiszerárak alakulásának döntő szerepe van a fogyasztói árak kedvező alakulásában, míg a szolgáltatások ára azért táplálja az inflációt, mert a munkaigényes ágazatban nagyobb súllyal esnek latba a bérköltségek - jelezték a júniusi adatokhoz fűzött elemzésükben az MTI-nek nyilatkozó szakértők, akik biztosra veszik a jegybanki kamatcsökkentések folytatását.
2026. 07. 07. 14:30
Megosztás:

Felfüggesztheti a parlament a pedagógusok teljesítményértékelési rendszerének alkalmazását

Felfüggesztheti a pedagógusok teljesítményértékelési rendszerének alkalmazását kedden az Országgyűlés, amely dönthet az elmúlt rendszer titkosszolgálati tevékenységének feltárásáról szóló törvényjavaslatról is. A parlament elkezdi az alaptörvény tizenhetedik módosításának vitáját.
2026. 07. 07. 14:00
Megosztás:

Az USB-töltők 80%-a megbukott az NKFH termékbiztonsági vizsgálatán

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) idén is fokozottan ellenőrzi az USB-s töltőket. Az NKFH által elrendelt vizsgálat két ütemben, emelt mintaszámmal kerül lefolytatásra tekintettel a korábbi évek kiemelkedően magas kifogásolási arányára. A hatósági fellépés célja a nem biztonságos töltők forgalomból való kiszűrése.
2026. 07. 07. 13:30
Megosztás:

Komoly pénz lehet a padláson: ezek a hétköznapi tárgyak meglepően értékesek

A magyar háztartások jelentős része nincs tisztában azzal, mekkora értékeket őrizget a padláson vagy a szekrények mélyén. Sok magyar háztartásban lapulnak régi bélyeggyűjtemények is, amelyek akár komoly értéket képviselhetnek. A digitalizáció korában sokan az interneten vagy mesterséges intelligencia segítségével próbálják meghatározni tárgyaik értékét, ami a legtöbb esetben hamis információkat ad.
2026. 07. 07. 13:00
Megosztás:

Paradigm-befektetéssel terjeszkedik az állami hátterű USDM1 stabilcoin

Újabb jelentős tőkebevonás irányította rá a figyelmet a tokenizált állampapírok és a kormányzati együttműködéssel kibocsátott stabilcoinok piacára. Az M1X Global 5,5 millió dollárt gyűjtött a Paradigm vezetésével, hogy intézményi fedezeti eszközként és állami támogatások kifizetésére is szélesebb körben használhatóvá tegye az USDM1 tokent.
2026. 07. 07. 12:30
Megosztás:

Már tízből nyolc dolgozó fiatal számít béremelésre

Az aktív kereső fiatalok 81 százaléka számít fizetésemelésre az idei évben, ami jelentős növekedést jelent az év eleji várakozásokhoz képest – derül ki a K&H ifjúsági index második negyedéves kutatásából. A dolgozó fiatalok több mint egynegyede ráadásul arra számít, hogy a bérnövekedés mértéke az inflációt is meghaladja majd, miközben jelentősen csökkent azok aránya, akik egyáltalán nem várnak változást a fizetésükben.
2026. 07. 07. 12:00
Megosztás:

Digitális pénzköltés a magyar háztartásokban

A magyar háztartások pénzügyi szokásait figyelve az elmúlt években feltűnő elmozdulás rajzolódik ki. A jövedelmek egyre nagyobb hányada csordogál olyan digitális szolgáltatások felé, amelyek néhány éve még alig léteztek.
2026. 07. 07. 12:00
Megosztás:

Ajándékpénzt adnak a bankok a befektetésért

Egyre nagyobb összegű kedvezményeket adnak a bankok azért, hogy hozzájuk vigyük a számlánkat. Az egymásra licitáló akciók között A BiztosDöntés.hu összesítése szerint elterjedőben vannak azok, amelyeknél a legvonzóbb ajándékpénzt már akkor kapják meg az ügyfelek, ha értékpapírt is vesznek vagy rendszeres megtakarítást vállalnak. Már több mint 31 500 milliárd forint értékű belföldi értékpapírja van a hazai befektetőknek, és ennek további gyarapodásához vezethetnek a bankok akció és megtakarítási programjai.
2026. 07. 07. 11:30
Megosztás:

Minimális mozgások voltak a kötvénypiacon hétfőn, miközben a befektetők a jegybanki várakozásaikat mérlegelték

Az amerikai állampapírhozamok hétfőn lényegében nem változtak, miután a háromnapos ünnepi hétvége előtt közzétett, a vártnál gyengébb amerikai foglalkoztatási adat mérsékelte a piac kamatemelési várakozásait a Federal Reserve-del kapcsolatban.
2026. 07. 07. 11:00
Megosztás:

A Stellar blokklánca 2%-ra csökkentette az ENSZ segélyezési költségeit

Új szintre emeli blokklánc-alapú segélyfizetési rendszerét az ENSZ Fejlesztési Programja. A UNDP és a Stellar Development Foundation együttműködésének célja, hogy a gyorsabb, olcsóbb és átláthatóbb digitális kifizetések 2027-re világszerte megjelenjenek a humanitárius programokban. A szíriai tesztek során a tranzakciós költségeket 10%-ról mindössze 2%-ra sikerült leszorítani.
2026. 07. 07. 10:30
Megosztás:

A techszektor húzta az amerikai piacokat hétfőn

Az amerikai piacok hétfőn jelentős emelkedéssel zártak, miután a befektetők főként olyan, a mesterséges intelligenciához kapcsolódó cégek részvényeit vásárolták, amelyek várhatóan hozzájárulnak egy erős második negyedéves eredményszezonhoz.
2026. 07. 07. 10:00
Megosztás:

Csökkenéssel zárták a napot az európai piacok, kedvező konjunktúraadatok érkeztek az eurózónát és Magyarországot tekintve

Bár emelkedéssel kezdték a napot, mínuszban zártak a főbb európai piacok a hét első napján, miután a befektetők a közelmúltbeli erőteljes emelkedést követően realizálták nyereségüket. A páneurópai Stoxx 600 a kereskedés végére 0,3% csökkent, annak ellenére, hogy a nap folyamán korábban 654,44 ponton új történelmi rekordot állított fel, miután az előző héten május közepe óta a legerősebb heti teljesítményét mutatta.
2026. 07. 07. 09:00
Megosztás:

Vegyes forintmozgás kedd reggel

Vegyesen alakult a forint jegyzése kedd reggel a főbb devizákkal szemben hétfő estéhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 07. 08:30
Megosztás: