Pénz nélkül maradhatnak a pölöskei szörpüzem dolgozói
Szabó Tibor úgy fogalmazott: hónapok óta vár arra, hogy a Bognár Szörp Kft. volt ügyvezető igazgatója a törvényes kötelezettségének eleget téve átadja a tevékenységet lezáró mérleget. Amíg ez nincs a birtokában, a bérgarancia alapból sem tudja lehívni a dolgozók elmaradt bérének és végkielégítésének fedezetét.
Több mint 100 dolgozónak összesen 200-210 millió forint jár még, a cég elleni követelés együttesen pedig mintegy 2,5 milliárd forint. Ennek legnagyobb részét két bank és egy takarékszövetkezet követeli. A pölöskei ingatlanvagyont 1,7 milliárd forintos jelzálog terheli.
A Marosholding ügyvezetője először végelszámolóként kapcsolódott be a zalai Bognár Szörp ügyeinek rendezésébe, de miután kiderült, hogy a gyártóüzem fizetésképtelen, az ügyvezető pedig már akkor sem adta át a szükséges iratokat, júliusban felszámolási eljárást indított. Ennek megkezdésétől 40 napon belül kellett volna a zárómérleget átadnia az egykori cégvezetőnek, akit hosszú ideig nem lehetett megtalálni, a neki szóló leveleket sem vette át.
Szabó Tibor kifejtette: felszámolóként ezek után felvette a kapcsolatot a munkaügyi központtal, elindította a folyamatát a bérgarancia alapból szükséges összeg lehívásának, a cégvezető azonban ekkor mégis jelentkezett, hogy átadja a mérlegbeszámolót. Ígérete és kötelezettsége ellenére ezt azonban a határidő letelte után két hónappal sem tette meg, ezért hétfőn egy utolsó felszólítást küldött a felszámoló, aki csődbüntett gyanúja miatt tesz feljelentést, ha 10 napon belül nem kapja kézhez a zárómérleget.
Ennek birtokában a bérgarancia alapból lehívhatóvá válik a dolgozók elmaradt bére, amit így egy hónap alatt meg is kaphatnának. A felszámoló az MTI-nek azt is elmondta, álláspontja szerint a Bognár Szörp Kft. ingatlanvagyona messze nem fedezi a jelzáloggal követelt 1,7 milliárd forintot, ami a bankok hitelezési eljárásának jogszerűségét is megkérdőjelezi. Az ingatlan pontos értékéről nem tudott adatot közölni, mert az igazságügyi szakértő még nem fejezte be az ezzel kapcsolatos vizsgálatát, de meglátása szerint a jelzálog értéke sokszorosa a fedezetül szolgáló ingatlanénak.
A Bognár Szörp Kft. üzemét áprilistól egy újonnan alakult cég, a Pölöskei Szörp Kft. bérli, amely az egykori dolgozók egy részét is újra foglalkoztatja. Janicsek Béla, az új cég ügyvezetője az MTI megkeresésére kedden arról számolt be, hogy állami támogatások jóvoltából október 1-jétől már nem alkalmi munkavállalóként, hanem munkaszerződéssel tudja foglalkoztatni az eddig is nála dolgozó közel 40 ember túlnyomó többségét. A korábban elvesztett piacok egy részét is visszaszerezték, így a pölöskei név alatt forgalmazott termékeket ismét szállítják egykori vevőiknek, ez a korábbi termelés mintegy harmadát jelenti ma.
A nagyobb áruházláncok sajátmárkás termékeiként eladott gyümölcsleveinek és szörpjeinek egy részét is újra gyártják beszállítóként, de ennek a termékkörnek az előállítása csak nyomott árakon történt, ezért az új vállalkozás ebből nem is törekszik ismételten nagy vevőkört elérni - tette hozzá Janicsek Béla. A korábbi években még a Magyarországon működő áruházláncok egyik legnagyobb szörp- és gyümölcslé-beszállítójaként tevékenykedő Bognár Szörp Kft. dolgozói előtt március elején zárták be a kapukat, a több mint 100 munkavállalót magyarázat nélkül hazaküldték.
A március közepén tartott rendkívüli munkásgyűlésről azzal jöttek ki a munkavállalók, hogy a tulajdonos azt közölte, rossz döntéseket hozott az elmúlt hónapokban, a hitelező bank pedig zárolta a számláikat. A vállalkozás alapítója, Bognár Kálmán nem nyilatkozott a sajtónak. A mintegy hatezer négyzetméteres gyártelepen havonta 4-5 millió liter termék készült, 2007-ben 9 millió doboz üdítőitalt gyártottak, ami a tulajdonos akkori közlése szerint nettó 3,3 milliárd forint forgalmat jelentett.