Profi kriptovaluta kereskedések online
Gyakoriak a hírek a csalásokról és nagyobb bukásokról, pedig már olyan kényes területeken is alkalmazzák ezeket a valutákat, mint az online kaszinók, amire egy példa lehet a https://wazamba.com/hu/. Sajnos ahol pénzről van szó, mégpedig komoly összegekről ott mindig jelentkezik a kockázat, ezért nagy hiba lenne azt mondani, hogy ez a rendszer kiváltsága. Az anonimitás és a hosszú távra tervezhetőség miatt viszont rendkívül sokat tették már le a voksukat az efféle kereskedési forma mellett, melynek világán most röviden ismertetjük néhány jelentősebb szereplő bemutatása révén.
Coinbase és Coinbase Pro
Az egyik legszélesebb körben elterjedt kereskedési platform, mely főleg az USA-ban népszerű 2012-ben alapult nem sokkal a Bitcoin 2009-es indulása után teljesen legális platformként. Előnyei közé sorolhatjuk, hogy széleskörű altcoin választási lehetőséget kínál, nagyon egyszerű a felhasználói felülete és magas likviditással rendelkező felület. Hátránya, hogy az alapverzió nagyon drága, ezért magasak a használati / kereskedelmi díjak. Annak ellenére, hogy a kriptovaluta kereskedés sok csalásról és hamis ügyletekről hírhedt, a Coinbase eddig teljes mértékben kimaradt ebből a körből és nem történt efféle botrány a rendszerben.
Bisq
Egy elosztott, nem központosított kereskedés, amely a Bitcoinnal karöltve biztosítja, hogy egy ingyenes és nyílt hozzáférésű platformot szolgáltasson a kereskedők számára. Míg a banki termékek vagy megtakarítások csak akkor igényelhetők, ha rendelkezük személyazonosságot igazoló dokumentumokkal, addig ez a kriptoiparban abszolút nem feltétel. A Bisq egyik nagy előnye ezeken túl, hogy decentralizált kereskedést valósít meg, 26 különböző fizetési felületet integrál és iOS-re és Androidra is letölthető alkalmazást kínál. Hátránya, hogy sokszor nagyon lassú a tranzakciók átfutási ideje, a kereskedési volumen alacsony is lehet és nem feltétlenül az aktív kereskedésre lett kifejlesztve. A kereskedés során BTC-ben vagy BSQ-ban lehet fizetni, ami a hálózat natív kriptovalutája. Ezek költsége 0,20% kezdeményező oldalon és 0,60% vevő oldalon BTC esetén, míg BSQ esetén ezek 0,10% és 0,30%.
A Bisq millióknak ad lehetőséget a kereskedésre, főleg olyanoknak, akiknek nincs lehetőségük bankszámlát nyitni. Ez a rendszer egy letölthető peer-to-peer szoftver, melynek nincs központja, így nem támadható és nincs ellenőrző testület sem felette, teljes mértékben a felhasználók tartják működésben a hálózatot. Ebben például nagy mértékben eltér az olyan központosított tőzsdéktől, mint a Coinbase. A Coinbase például fenntartja a jogot a pénzösszegek lefoglalására, ha úgy gondolja, hogy gyanús tevékenységhez kötődik, ami nem sokban különbözik egy hagyományos hitelintézet felügyeleti szerepköréhez. A Bisq egy olyan felületet nyújt felhasználói számára, melyet bárki használhat teljes anonimitással.
Binance
A 2017-ben alapított tőzsde középpontjában az altcoin kereskedés áll. Körülbelül 600 különböző kereskedési párt kínál az egyes kriptovaluták között, ami páratlan a piacon. Van néhány fiat és kripto párjuk is, amit kereskedésre kínálnak, de legfőképp kripto párokat. Előnye, hogy fejlett grafikonos megjelenítéssel szolgálják ki a kereskedőket és mindezt alacsonyabb díjakon, mint az egyes felületek. Kicsit egyébként nehéz a kezelése, ezért inkább gyakorlottabb felhasználók számára ajánlott. Az biztos, hogy jelenleg a legnagyobb kereskedelmi volument ez a felület bonyolítja le, ami egyértelműen vezető szereplővé teszi, de nagy kérdés, hogy ez meddig marad így, hiszen ahogy ez a kereskedési forma rohamos fejlődése megfigyelhető, úgy az ezt kiszolgáló rendszerek megjelenésére is számíthatunk a jövőben.