Tovább gyorsult a kínai feldolgozóipar bővülése
Az ágazat hivatalos teljesítménymutatója (beszerzési menedzser mutatója) decemberre 56,6 pontra ugrott a novemberi 55,2 pontról, a teljesítmény legnagyobb növekedését jelezve azóta, hogy az ágazat tavaly márciusban újra emelkedő pályára állt.
A kínai logisztikai és beszerzőszövetség (CFLP) közlése szerint decemberben tizedik hónapja volt a mutató a növekedést a visszaeséstől elválasztó 50 pont fölött. A kínai feldolgozóipar hamar visszatért a növekedéshez ahhoz képest, hogy 2008. novemberben az előző hónaphoz viszonyítva nagy visszaesést jelző 38,8 pontra, rekord mélységbe került a felmérés 2005-ös indítása óta.
A mutató 2008. júliusban került első ízben 50 pont alá a felmérés történetében, és tavaly, 2009. márciusban állt ismét növekedő pályára. A kínai kormány 2008 őszén közel 600 milliárd dollárt érő programot hirdetett, főleg infrastrukturális beruházásokra, a belső fogyasztás ösztönzésére. Az ipari termelés javulása és a belső hitelezés gyors növekedése hamar jelezte a kormányzati segítség hatását.
Kínában a kormány legalább 8 százalékos növekedést tart szükségesnek a társadalmi feszültséggel fenyegető, 20 milliósra növekedett munkanélküliség enyhítéséhez, a fejlett országok pedig a kínai gazdaságtól, az ottani belső fogyasztás növelésétől remélnek húzóerőt a világgazdaság számára.
Kína hazai összterméke (GDP) 2007-ben 13 százalékos, rekord ütemben bővült, 2008-ban a növekedés 9,6 százalékosra, majd a tavalyi első negyedévben 6,1 százalékosra lassult éves összehasonlításban. A második negyedévben 7,9 százalékosra, a harmadik negyedévben már 8,9 százalékra ugrott az éves ütem.
Hivatalos előrejelzések szerint a tavalyi, 2009-es egész évi ütem végül is meghaladta a 8 százalékot. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) becslése szerint tavaly 8,5 százalékkal nőtt a Kína gazdasága, míg erre az évre 9,0 százalékos GDP-többletet valószínűsít.