Az elmúlt 10 év legjobb negyedévét zárták az európai piacok
A legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 0,4 százalékos nyereséggel kezdte a napot, és előzetes adat szerint 0,6 százalékos veszteséggel 996,47 ponton végzett, 19,77 százalékkal a tavaly év végi értéke fölött. Kedden 0,1 százalékot nyert. Ebben a negyedévben több mint 17 százalékkal emelkedett, ez volt a legjobb negyedévi üteme 1999 utolsó negyede óta. Az idei évben 20 százalékos emelkedést mutat, míg a márciusi mélypontjához képest már 54 százalékosat.
Nyugat-Európában csütörtökön főleg a bankok szenvedték meg a bizalomvesztést, 1,2-3 százalék között olcsóbbodva, de átlagosan így is 171 százalékkal drágábbak a márciusi mélypontnál. Szerdán a londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 25,82 pontos, 0,50 százalékos veszteséggel 5133,90 ponton zárt, a harmadik negyedévben 20,82 százalékot emelkedett. . A frankfurti értéktőzsde fő mutatója, a DAX-30 38,36 pontos, 0,67 százalékos veszteséggel 5675,16 ponton végzett, a harmadik negyedévben 18,02 százalékot erősödött. Párizsban a CAC-40 18,69 ponttal, 0,49 százalékkal 3795,41 pontra csökkent, azonban a harmadik negyedévben 20,86 százalékkal emelkedett.
Az északi-tengeri Brent könnyűolaj a legközelebbi határidőre szerda reggel 41 centtel drágább, a nyugat-európai értéktőzsdék zárása után, hordónként 67,22 dolláron, 1,73 dollárral drágább volt a keddi zárónál. Kedden 5 centtel olcsóbbodott. A nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate (WTI) referenciafajta hordója 68,62 dollár volt New Yorkban, 1,91 dollárral drágább a keddi zárónál. Kedden 13 centtel olcsóbbodott. Az európai párlatkereskedelem számára irányadó londoni gázolajjegyzés tonnánként 556,50 dollár volt Londonban, 19,25 dollárral drágább a keddi zárónál.
A kőolaj árát szerdán támogatta a részvénypiacok emelkedése, az amerikai stratégiai benzintartalék váratlan csökkenése a múlt héten - a szerdán megjelent kormányzati adatok szerint -, az amerikai lakásárak további erősödéséről közölt adatsor, az amerikai GDP harmadik negyedévi növekedésének reménye, miután - a szerdán megjelent felülvizsgálat szerint - a második negyedévben az Egyesült Államok hazai összterméke az első becslésben jelzettnél kevésbé csökkent, és segített a kínai ipar teljesítményének folyamatos növekedéséről kiadott felmérés is.
A geopolitikai kockázatokra is figyelmezteti a befektetőket, hogy csütörtökön, több mint egy év után először, ismét közvetlen tárgyalásokat kezdenek az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjai az iráni kormánnyal az ország veszélyesnek tartott atomenergia-programjáról. Az áremelkedést azonban fékezte az olajpiacon is az amerikai Középnyugat teljesítményéről megjelent felmérés, továbbá az amerikai stratégiai kőolajtartalék növekedéséről megjelent adat, és nem merültek feledésbe a kedden megjelent hírek sem arról, hogy a fogyasztói bizalom még mindig csekély az Egyesült Államokban, és az energiakereslet általában is viszonylag alacsonynak ígérkezik a belátható jövőben.
Az értéktőzsdék nyitásakor az euró 1,4621 dollár volt vételi oldalon a londoni bankközi devizapiacon, az értéktőzsdék zárása után 1,4619 dollárnál tartott, 0,0039 dollárral drágábban a keddi későinél, 4,59 százalékkal erősebben a dollárhoz képest, mint tavaly év végén. Az euró két hete, szeptember 17-én, 1,4768 dolláron új idei csúcsot ért el, tavaly szeptember vége óta a legdrágább volt. Eddigi abszolút rekordja az 1999-es bevezetése óta 1,6038 dollár, azt tavaly július 15-én érte el.
A dollár mint menedékvaluta népszerűségét gyengítik az amerikai gazdaság javulására utaló hírek és adatok, bár a bizalmat szerda délután kissé meggyengítette az amerikai középnyugati felmérés, így az euró visszaesett a napközi csúcsához, 1,4673 dollárhoz képest. Érzékelhető a Húszak (G20) hét végi állásfoglalásának átmeneti hatása is: eszerint "a világgazdaságot újra kell egyensúlyozni", ami burkolt utalás a dollár gyengítésére és a nagy exportőrök, köztük Kína és Japán valutájának erősítésére, de elemzők szerint ez nagyon hosszú folyamatnak ígérkezik, ha egyáltalán sikerül. Az euró tavaly 4,27 százalékkal olcsóbbodott a dollárhoz képest.
Szeretne Ön is befektetni a nemzetközi részvénypiacokon? Ne habozzon, most könnyedén megteheti, bővebb információkért kattintson ide!