USA tőzsdék - a pofon a tengerentúlra is megérkezett
A befektetők több okból is aggódnak a globális gazdaságnövekedés kilátásai kapcsán. Az euróövezetben ismét emelkedő hitelfelvételi költségek azt jelzik, hogy a térség adóssággondja még távolról sem megoldott.
Közel három éve legkisebb ütemű volt a kínai gazdaságnövekedés az idei első negyedévben, miközben a befektetők által különösen nagy figyelemmel követett amerikai fogyasztói hangulat romlott áprilisban az előzetesen ismertetett adat szerint.
Peter Cardillo, a Rockwell Global Capital vezető közgazdásza szerint Európa egyfajta csapába esett. A hitelfelvételi költségek emelkedése miatt további állami kiadáscsökkentéseket kell végrehajtani, ami viszont azt eredményezi, hogy nem lesz gazdaságnövekedés. Pénteken komoly veszteséggel zártak a vezető európai tőzsdemutatók.
A párizsi és a frankfurti börze 2,4 százalékkal, London 1 százalékkal zuhant. Péntek estig különösen a pénzügyi részvények gyengültek, az ágazati papírok mozgását követő index 1,7 százalékkal süllyedt.
A Bank of America 4 százalékos mínuszban állt. A Wells Fargo és a JP Morgan Chase pénteken a vártnál kedvezőbb negyedéves adatokat ismertetett, árfolyamuk ennek ellenére több mint két százalékkal csökkent. A befektetőket elsősorban azok a kijelentések irányították ugyanis, hogy a pénzintézetek eredményét a jövőben is komolyan befolyásolják majd a rossz hitelek.