Deviza befektetés - szakértői segítséggel
A devizapiacon minden üzlet két különböző pénznem között jön létre, ami azt jelenti, hogy az egyik devizát vesszük a másikat pedig eladjuk. A vételi ár (bid) és az eladási ár (offer) közötti különbséget nevezzük spreadnek. A bid price az az ár, amin az árjegyző hajlandó megvenni tőlünk az adott devizapárt, az offer vagy ask price pedig az, amin az árjegyző hajlandó eladni nekünk az adott devizapárt.
A devizapiac mozgásait, a devizaárfolyamok változását a reálgazdasági folyamatok, tőkeáramlások, valamint a spekuláció alakította kereslet-kínálati viszonyok határozzák meg.
Közgazdasági értelemben a devizapiac tekinthető igazán hatékonynak az összes közül, hiszen a szervezett, transzparens, likvid és sokszereplős jellemzőkhöz társul a 24 órás, non-stop nyitvatartás, a politikai vagy makrogazdasági híreket tükröző kereslet-kínálat változás azonnali hatása az árfolyamokra, kereskedés számos devizapárral, a sokszoros tőkeáttétel lehetősége.
A devizapiac exportőrök, importőrök, illetve egyéb, konvertálandó devizával rendelkező vállalatok számára teszi lehetővé egy jövőbeli devizakonverzió árfolyamának előzetes rögzítését, vagyis az árfolyamkockázat fedezését. A devizában történő kereskedés az árfolyamok kedvezőtlen elmozdulása elleni védekezésre tökéletesen alkalmas, ezért ajánljuk kockázatkezelési célra mind vállalati, mind intézményi ügyfeleinknek, valamint spekulatív céllal befektetőinknek.
TRANZAKCIÓK FAJTÁI A DEVIZAPIACON
Spot (prompt): a spot devizaügylet egy azonnali deviza vételt és eladást jelent azonos értékben. A prompt ár nem más, mint a bázisdevizára vonatkozó adott piaci ár. A spot ügyletek esetében a pénzügyi teljesítésre az ügylettől számított második munkanapon kerül sor.
Forward (tőzsdén kívüli határidős ügyletek): a forward devizaügylet egy megállapodás, amely egy meghatározott jövőbeli időpontra vonatkozik, melynek során a vevő vásárol az eladó pedig elad egy előre meghatározott devizapárt, előre megállapított árfolyamon és mennyiségben. A devizapozíció hitelfelvétel és betétkihelyezés, amely minden esetben két devizát érint. Így a hitelfelvétel költségét ( hitelkamat) fizetjük és a betétünk után megkapjuk a betéti kamatot. Mivel itt egy kölcsönügyletről van szó, ezért nagy jelentőséggel bír a kamat-különbözet. Az azonnali ár (spot), amit látunk nem az, amin kötni fogunk. A betéti és a hitelkamatok általában közel vannak egymáshoz, de nem azonosak. Tehát a kamatokban is van bid és offer. Kizárólag abban az esetben egyezhet meg a határidős ár az azonnalival, ha a két kamatszint azonos.
Futures (tőzsdei határidős ügyletek): ezek az ügyletek hasonló céllal bírnak mint a forward kötések, csak némi intézményi környezettel kiegészítve. A határidős termékekkel szervezett tőzsdéken kereskednek.
Opciók: olyan derivatívák, amelyek egy vételi (call), vagy egy eladási (put) jogot jelentenek a birtokosa számára, hogy a mögöttes terméket vehesse vagy eladhassa egy meghatározott árfolyamon a lejáratig, vagy a lejárat napján. Ez egy nagyon likvid piac, szinte bármilyen lejáratra, bármilyen termékben lehet kötni. A likvidítást a banki árjegyzés biztosítja, lehetőséget nyújt mind fedezésre, mind spekulációra. Az opciók értékét meghatározza: spot ár, forward ár, így a kamatok is, lehívási árfolyam, lejárat, implicit volatilitás (az opció ára).
TŐKEÁTTÉTELES KERESKEDÉS
Ebben az esetben a befektető olyan vagyonnal is kereskedhet, aminek nagyobb az értéke, mint a számláján lévő pénznek. A letéttel való kereskedés elég gyakori a devizaügyletek során. Lehetőséget teremt a nagyobb profitszerzésre, de nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy ezzel elég gyorsan realizálhatunk nagy veszteséget is.
HOGYAN KERESKEDHETEK DEVIZÁKKAL?
Javasoljuk, hogy szakértői segítségül nélkül ne lépjen piacra! Szakértőink - regisztrációját követően - ingyenes tájékoztatással szolgálnak.