Ezzel trükkel felére csökkentheted a hűtőszekrényed áram-fogyasztását

Az energia-veszélyhelyzet miatt hamarosan már magasabb árról érkezhet számla, a gáz mellett pedig a megnövekedett áramfogyasztás is sokaknak okozhat fejfájást. Egyes háztartási eszközök használatát – például hűtőt, mosógépet vagy légkondit – a jövőben sem fogjuk tudni kiiktatni, pár trükköt azonban érdemes bevetni, amivel csökkenthetjük a kiadásokat.

Ezzel trükkel felére csökkentheted a hűtőszekrényed áram-fogyasztását

Az egyik legnagyobb fogyasztó a háztartásban a hűtőszekrény, amelyet a nyári időszakban akár 10-16 órán keresztül is folyamatosan dolgoztattunk. A Gorenje szakértője ezért most összegyűjtött 5 tippet, amit, ha betartunk, hosszú távon is alacsonyan tarthatja az áramfogyasztásunkat.

Ma már senkinek sem kell magyarázni, hogy egy konnektorban felejtett telefontöltő vagy egy égve hagyott villany felesleges árampazarlás, az viszont kevésbé él a köztudatban, hogy akár egy rosszul, elhelyezett hűtőszekrény is jelentősen növelheti a villanyszámlánkat.

Simon Anikó, a Gorenje Magyarország Kft. marketingvezetője szerint a tudatos géphasználatnak és a megfelelő készülékválasztásnak egyre nagyobb szerepe lesz az energiavészhelyzet ideje alatt. A készülékek választásában a szakértő szerint még van hova fejlődnünk: jelenleg ugyanis leginkább az árérzékenység határozza meg a magyar fogyasztók döntését, de a klímaváltozás és a rezsiárak emelkedésének hatására már egyre többen keresik a jobb energiabesorolású gépeket.

Lássuk milyen trükkökkel csökkenthetjük a hűtő fogyasztását, illetve mikor érdemes lecserélni régi készülékünket!

1. Az elhelyezésen múlhat minden

A lakásunk hőmérséklete és a hűtő azon belüli okos elhelyezésével sokat spórolhatunk. Nemcsak nyáron, de télen is növelheti az energiahasználatot, ha rossz helyen van a készülék, vagy közvetlen napfény éri. Figyeljünk arra, hogy radiátor vagy sütő, tűzhely közelébe se helyezzük, hiszen így gyakran extra hő érheti, ami szintén növelheti a fogyasztást.

2. Se túl hideg, se túl meleg

Kezdjük az alapoktól: nem is gondolnánk, mennyit számít a hűtőben az optimális hőmérséklet beállítása a takarékoskodás szempontjából.

Nyáron hajlamosak vagyunk maximumon járatni a hűtőt, hogy ne romoljanak meg az ételek, holott az ajánlott hőmérséklet +4 Celsius fok, ha pedig ennél hidegebben tárolunk, fokonként akár 5 százalékkal is nőhet az energiafogyasztás. Fontos tudni azt is, hogy minél inkább üres a hűtő, annál több energiát fogyaszthat, ezért érdemes előre gondolkozni és tudatosan tervezni a bevásárlást, hogy ne a levegőt hűtsük.

Persze ne essünk át a ló túloldalára sem, a túlzottan megtömött készülék ugyanis folyamatosan küzdeni fog a megfelelő hőmérséklet eléréséért, ami szintén növelheti a fogyasztást.

Ha hosszabb időre elmegyünk otthonról, és nem hagyunk semmi romlandót a hűtőben, érdemes egy-két fokkal feljebb állítani a hűtőtér hőmérsékletét, ezzel elkerülve, hogy feleslegesen több energiát használjon a gép.

3. Csak akkor nyitogassuk, ha szükséges

A spórolás egyik kulcsa, ha a lehető legkevesebbszer és legrövidebb időre nyitjuk ki a hűtőajtót. A legrosszabb, amit tehetünk, ha a nyitott hűtőnél állva próbáljuk kitalálni, mi legyen a jövő heti menü. Ekkor ugyanis a külső levegő egyből beáramlik a hűtőtérbe. Ilyenkor egy-két perc alatt akár 5-6 fokkal is emelkedhet a benti hőmérséklet, lecsapódik a pára a készülék polcain és oldalán, és amint becsukjuk az ajtót, a hűtő ezt kompenzálandó még nagyobb energiával kezd el dolgozni.

A hűtők és a fagyasztók egész évben működnek, nem érdemes kihúzni őket nyaralás vagy hosszabb távollét esetén sem, de a spóroláshoz sokszor már a legújabb technológiák is segítségünkre lehetnek. Egyes modellek például képesek maguk is átkapcsolni nyaralóüzemmódba, így amíg nyaral a család, a hűtő is pihen.

Ilyenkor a készülék úgy állítja be a mélyhűtőben és a normál térben is a hőmérsékletet, hogy azzal a minimálisra csökkenti az energiafogyasztást, hiszen ebben az időszakban senki nem nyitja majd ki.

4. Ne hagyjuk jegesedni!

A hűtők működése azon alapul, hogy a készülék hátfalának hűtésével az egész hűtőben a kívánt hőmérséklet alakul ki. Emiatt a hagyományos készülékeknél van minimális hőmérsékletkülönbség az alsó és felső polcok között, hiszen a meleg levegő felfele száll. Egyes modellekben egy ventilátor keringeti a levegőt, így lesz egyenletes a hőmérséklet.

Bármennyire is tudatosan használjuk a hűtőt, előbb-utóbb megjelenhetnek fagyott részek a készülék hátoldalán, sőt, ha nem figyelünk eléggé, akár vastag jégréteg is kialakulhat. Ezzel vigyázni kell, hiszen a jegesedés jelentősen csökkenti a készülék hatékonyságát, és növeli annak energiafogyasztását, így érdemes rendszeresen leolvasztani a hűtőt és fagyasztót, ha spórolni akarunk.

Ha el akarjuk kerülni az ezzel járó fáradalmakat, akkor jó megoldás lehet, No Frost technológiával ellátott készülék mellett letenni a voksot, ezek a gépek ugyanis önleolvasztással működnek, így nem kell tartanunk a jegesedéstől.

5. Tudatosan vásároljunk!

Simon Anikó szerint bár jellemzően az ár a legfontosabb szempont a magyaroknak háztartásigép-vásárlásnál, egyre többen figyelnek a gépek energiafogyasztására és -besorolására is. „Egy tízéves vagy idősebb gép esetében mindenképpen érdemes megnézni a fogyasztást, és az alapján mérlegelni, hogy érdemes-e lecserélni az adott gépet.

Többnyire egy ilyen idős készülék cseréjénél rövidebb távon is behozhatja az új készülék az árát fogyasztásban. Ha új gép mellett döntünk, a vásárlás előtt érdemes kiszámolni, hogy milyen energiabesorolású modellre ruházunk be. Egy F- és egy B-kategóriás készülék között jelenleg nagy árszakadék van a piacon, ezért utóbbinak – bár fenntarthatóbb és kevesebbet fogyaszt – várhatóan hosszabb lesz a megtérülése.” – tette hozzá Simon Anikó.

Szlovákia növelni akarja a kőolajimportot Horvátországon keresztül

Szlovákia növelni akarja a kőolajimportot Horvátországon keresztül, ebben a két ország stratégiai partner - jelentette ki Robert Fico szlovák kormányfő szerdán Zágrábban.
2025. 04. 17. 03:00
Megosztás:

Egy öreg ember emlékei a tőzsdéről

Az öreg ember sok mindenre emlékszik, és használja is azt! A sok éves tőzsdei tapasztalatok sokszor nagyon hasznosak szoktak lenni. Az egyik ilyen dolog, a „nem várt negatív esemény”.
2025. 04. 17. 02:30
Megosztás:

Áprilisi cigánykártya jóslat: pénzesőt hoz a húsvét!

Már most érezni a levegőben, hogy valami készül. A cigánykártya szerint az áprilisi hónap hátralévő része – különösen a húsvét körüli napok – igazi fordulatokat tartogatnak: váratlan pénz, sorsszerű találkozás, és új kezdetek mutatkoznak meg a lapokban. Nézzük, mit üzennek a kártyák – és ki számíthat igazi pénzügyi áttörésre!
2025. 04. 17. 02:00
Megosztás:

Megszavazták! Nyugdíjváltozások 2025-ben

A nyugdíjszámítás egyik kulcsfontosságú eleme a valorizációs szorzók meghatározása, amelyek minden évben az országos nettó átlagkereset – kedvezmények nélküli – előző évi nominális növekedését tükrözik. Mit jelent mindez a 205-ös nyugdíjakra vonatkozóan?
2025. 04. 17. 01:00
Megosztás:

Kimagasló értékelést kapott a VERTIKAL Group Zöld Finanszírozási Keretrendszere

A Budapesti Értéktőzsde kis- és középvállalatokat tömörítő Xtend piacán jegyzett VERTIKAL Group Nyrt. elkészítette Zöld Finanszírozási Keretrendszerét, amely a Scope Group vezető európai szolgáltató kimagasló értékelését is kivívta. A Scope ESG Analysis GmbH nemzetközi minősítő másodlagos véleménye (Second Party Opinion – SPO) alapján a VERTIKAL Csoport a vizsgált 8-ból 7 kategóriában a legmagasabb, 1 kategóriában pedig a második legmagasabb besorolást érte el, amely pozitív, transzformatív környezeti hozzájárulást jelez. A társaság által kidolgozott keretrendszer egyaránt támogatja a zöld célokhoz kötött finanszírozási rendszerek elérhetőségét, illetve a környezetvédelmi és fenntarthatósági szempontok mentén megvalósuló beruházásokat.
2025. 04. 17. 00:30
Megosztás:

Jelentősen lassítja a globális növekedést a vámháború

A korábban vártnál jóval lassabb növekedésre lehet számítani az idén az amerikai és a kínai gazdaságban, valamint a világgazdaság egészében az eszkalálódó vámháború miatt - áll a Fitch Ratings szerdán Londonban bemutatott negyedéves globális előrejelzésében. A nemzetközi hitelminősítő friss prognózisa szerint a világgazdasági növekedés 2025-ben nem éri el a 2 százalékot.
2025. 04. 16. 23:30
Megosztás:

Közjegyzők a múltban, jelenben és jövőben

Csaknem száz joghallgató jelentkezett a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) negyedik nyílt napjára. A rendezvény célja elsősorban az volt, hogy közelebbről is bemutassa a közjegyzői hivatást és annak jelentőségét.
2025. 04. 16. 22:30
Megosztás:

Stratégiai együttműködési megállapodást kötött az MKIK és a MGYOSZ

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) és a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) együttműködési megállapodást írt alá szerdán annak érdekében, hogy együtt járuljanak hozzá a hazai vállalatok versenyképességéhez, és ezzel a magyar gazdaság erősítéséhez - közölte a két szervezet az MTI-hez eljuttatott közös közleményében.
2025. 04. 16. 21:30
Megosztás:

Ausztriában mérséklődött az éves infláció

Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme az előzetes becsléssel összhangban 2,9 százalékra lassult márciusban az előző két hónapban jegyzett 3,2 százalékról - derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich - STAT) szerdán közzétett végleges adataiból.
2025. 04. 16. 21:00
Megosztás:

Biztonságos-e a magyar hús?

A szigorú élelmiszerlánc-felügyeleti hatósági rendszer, benne a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) is garantálja, hogy kizárólag biztonságos magyar hús kerülhet a lakossághoz a húsvéti ünnepekre készülve is - közölte a Nébih szerdán az MTI-vel.
2025. 04. 16. 20:30
Megosztás:

Vámok háborúja

Mint köztudott, egy bő hete hatályba lépett Donald Trump azon <a href="https://www.whitehouse.gov/presidential-actions/2025/04/regulating-imports-with-a-reciprocal-tariff-to-rectify-trade-practices-that-contribute-to-large-and-persistent-annual-united-states-goods-trade-deficits/" target="_blank">rendelete</a>, amely importvámok bevezetésével kívánja orvosolni „a nemzetközi kereskedelmi gyakorlatok által okozott tartós és jelentős árukereskedelmi mérleghiányt”. A Jalsovszky Ügyvédi iroda körbejárta, hogy mindez miként érintheti Európát és benne a magyar vállalkozásokat.
2025. 04. 16. 20:00
Megosztás:

Sikeresen vette az első negyedévet a United Airlines, de a jövő bizonytalan

A légitársaság első negyedéves eredményei felülmúlták az elemzői várakozásokat.
2025. 04. 16. 19:30
Megosztás:

ÉKM-támogatással helyreállítják a tamási termálfürdőt

Az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) 910 millió forintos támogatásával helyreállítják a 2021-ben egy tűzben megrongálódott tamási termálfürdőt, a támogatói okiratot szerdán Nyul Zoltán magasépítésért felelős helyettes államtitkár adta át Porga Ferenc (Fidesz-KDNP) polgármesternek Tamásiban.
2025. 04. 16. 18:30
Megosztás:

Nőni kezdett a bankok feketelistája

Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma. Összesen 517 ezer aktív mulasztást tartanak már nyilván, 5 ezerrel többet, mint februárban - írja a Bank360.hu.
2025. 04. 16. 18:00
Megosztás:

Szakképző intézményeknek adományozott autókat a Porsche Hungária

A Porsche Hungária az ország öt szakképző intézményének adományozott egy-egy oktatási célra gyártott Audi bemutató autót - ismertette szerdán a tatabányai jármű átadása alkalmából tartott sajtótájékoztatón a társaság kommunikációs vezetője.
2025. 04. 16. 17:30
Megosztás:

Higiéniai problémák egy magyar wellness-szállóban

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársainak kellett leengedni annak a wellness-szállónak a medencéjét, amely a kormányhivatal ellenőrzésén feltárt problémákat a felszólítás ellenére sem szüntette meg.
2025. 04. 16. 17:00
Megosztás:

Kína új kereskedelmi főtárgyalót nevezett ki

Kína szerdán leváltotta eddigi kereskedelmi főtárgyalóját, Vang Sou-vent, helyére pedig Li Csenggangot, az ország Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) akkreditált nagykövetét nevezte ki - olvasható a kínai emberi erőforrás- és társadalombiztosítási minisztérium honlapján.
2025. 04. 16. 16:30
Megosztás:

Várakozáson felül teljesített az első évben a napi autópálya matrica

A bevezetésétől kezdve idén március végéig több mint 2 millió darab napi autópálya-matricát vásároltak a közlekedők, akik elsősorban a heti (10 napos) úthasználati jogosultságot cserélték erre a termékre. A napi matricák mintegy 70 százalékát külföldi, elsősorban német honosságú járműre vették. Bartal Tamás, a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató (NÚSZ) Zrt. elnök-vezérigazgatója szerint Magyarország előnyére fordította a napi matrica bevezetésére vonatkozó uniós kötelezettséget, hiszen ez a matricatípus végül jelentős többletbevételt generált a magyar költségvetésben 2024-re.
2025. 04. 16. 16:00
Megosztás:

Jelentős károkat okoztak az áprilisi fagyok

Az áprilisi fagyok jelentős károkat okoztak számos gyümölcsösben. A gazdálkodók számára az agrár-kárenyhítési rendszer révén lehetőség van a károk részbeni enyhítésére - hívta fel a figyelmet szerdán a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
2025. 04. 16. 15:30
Megosztás:

Nagy Márton: újabb negyedéves csúcs a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren

A magyar légiközlekedés erősödése továbbra is hozzájárul gazdaságunk növekedéséhez - mutatott rá közösségi oldalán szerdán megjelent bejegyzésében Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.
2025. 04. 16. 15:00
Megosztás: