Hogyan változnak Budapesttől távolodva az ingatlanárak?
Ingatlanárak Budapesten
Budapest, Magyarország lenyűgöző fővárosa Európa-szerte híres gazdag történelméről, építészeti csodáiról és pezsgő kulturális életéről. Vonzó megítélése mellett munkahelyek ezreit kínálja szinte iparágtól függetlenül mindenkinek, oktatási intézményei ugyancsak elismertek, vagyis kiváló lehetőségekkel csábít életkortól függetlenül mindenkit. A város huszonhárom kerületre oszlik, melyek között az ingatlanárak figyelemre méltó eltéréseket mutatnak, így az eladó családi házak és lakások leendő vásárlóinak alaposan meg kell fontolniuk a lehetőségeiket.
A legdrágább kerületek
Általánosságban elmondható, hogy Budapest legdrágább területei jellemzően a városközpontban találhatóak. A statisztikák szerint régóta az V. kerület vezet, ha az eladó ingatlanok négyzetméteráraival számolunk. Ebben a kerületben átlagosan másfél millió forintos négyzetméterárral kell számolnunk eladó lakás vásárlása esetén, de a II., a XI., az I., illetve a XII. kerület is az élbolyba tartozik ilyen szempontból.
A megfizethetőbb megoldások
Míg a városközpont és a belbudai kerületek viszik a koronát a legmagasabb ingatlanárak tekintetében, Budapest peremkerületeiben megfizethetőbb lehetőségeket is kínálkoznak. A külsőbb kerületek, mint például Zugló, vagy az egészen külvárosi részek – mint a XXI. és XVI. kerületek – zöldebb környezetükről, nyugodt és családbarát légkörükről ismertek. Itt a belvároshoz képest viszonylag alacsonyabb árakon találhatunk lakásokat, házakat és sorházakat, átlagosan nyolcszázezer forint környéki négyzetméterárakon.
Az árakat befolyásoló tényezők
Az ingatlanárak Budapesten belüli eltéréseihez több tényező is hozzájárul. Jelentős szerepet játszik az olyan kényelmi létesítmények, mint az iskolák, bevásárlóközpontok és parkok közelsége, valamint a tömegközlekedés elérhetősége. Emellett egy kerület történelmi értéke és építészeti egyedisége is jelentősen befolyásolhatja az ingatlanok értékét.
Budapesttől távolodva
Ahogy a budapesti ingatlanpiac egyre drágábbá és telítettebbé válik, úgy fordítják figyelmüket a lakásvásárlók és befektetők a környező települések felé. Ezek a régiók ugyanis természeti szépséget, nyugalmat és jobb infrastruktúrát kínálnak egyszerre, amellyel vonzó alternatívát jelentenek a nyüzsgő belvárossal szemben. Ennek a folyamatnak következtében az ingatlanárak Budapest vonzáskörzetében, a főváros legtöbb alvóvárosában is jelentős fellendülésen mentek keresztül. Így történt például az olyan agglomerációs településeken, mint Budaörs vagy éppen Szentendre.
A Pest megyei ingatlanok átlaga bőven a magyarországi átlagos négyzetméterár fölött helyezkedik el, amit Budapesten és Pest megyén kívül csak két másik térség mondhat el magáról.
A Balaton és a Balaton-felvidék
A hazai ingatlanárak emelkedésének egyik legjobb példáját a Balaton környékén találhatjuk. Ha ugyanis Budapestet kerületeire lebontva vizsgáljuk, vitathatatlanul itt találhatóak országunk legdrágább eladó családi házai és lakásai. Amint azonban egy budapesti átlagárat vizsgálunk, minden kerületet egybevéve, akkor fővárosunk már csak második Somogy megye mögött. Országunk legdrágább megyéjében közel egymilliós átlag-négyzetméterárral számolhatnak, akik ingatlant szeretnének vásárolni.
A Balaton partja mentén fekvő városokban és falvakban megugrott a kereslet a második lakások és üdülőingatlanok iránt, ami az árak drasztikus emelkedését eredményezte. Veszprém megyében a Pest megyei átlaghoz hasonlóan, körülbelül hétszázezer forintos átlagig nőttek a négyzetméterárak.
Egyéb drága régiók
A magyar átlagot alapul véve természetesen az említett négy régión kívül is vannak területek, szerte Magyarországon, ahol az ingatlanárak viszonylag magasnak tekinthetőek. Győr-Moson-Sopron és Hajdú-Bihar megye például a fellendülő magyar autóiparnak köszönhetően sokat drágult az elmúlt időben, és bár a hazai átlagot még nem haladják meg négyzetméteráraik, már vészesen közelinek tűnnek ahhoz a bizonyos hétszázezer forintos lélektani határhoz.
Alacsonyabb árfekvésű területek
A dráguló területekkel párhuzamosan természetesen alacsonyabb ingatlanárakkal rendelkező régiók is találhatóak Magyarországon. A vidéki területek és kisebb települések ugyanis gyakran megfizethetőbb lakhatási lehetőségeket kínálnak. Ilyen például a keleti régió többsége, ahol az olyan városok, mint Miskolc, Eger és Szolnok, olcsóbb alternatívát kínálnak azoknak, akik ugyan a városi nyüzsgést és a lehetőségeket keresik, de megfizethető áron. Akik pedig a nagyvárosoktól távolabbi, csendesebb életmódot keresnek, Békés és Nógrád vármegyékben érdemes szétnézniük, ahol az országban egyedülálló módon kétszázötvenezer forint alatt átlagos négyzetméterárakon juthatunk ingatlanokhoz.
A kulcs a rugalmasság
A nagyvárosok közelsége, természeti látnivalók, az infrastruktúra fejlettsége és a lakások iránti általános kereslet kulcsfontosságú tényezők, amelyek a hazai ingatlanpiac árait alakítják. Amennyiben pontosan tudjuk, miből nem szeretnénk engedni, és miben vagyunk kompromisszumkészek új ingatlanunk vásárlásakor, könnyebben leszűkíthetjük a szóba jövő régiókat.