Merre tovább kamatok? - pesszimizmus a részvény- és kötvénypiacokon egyaránt
Mindenki árgus szemekkel figyeli, hogy a Fed a jövőben is a nagyobb mértékű, szigorúbb lépések irányát folytatja-e, vagy esetlegesen nagyobb figyelmet szentelnek az egyre jelentősebb recessziós félelmeknek. Az eseményen több jelentős jegybankár is megjelenik, például Isabel Schnabel, az EKB igazgatóinak egyike, valamint Andrew Bailey a BoE elnöke.
Ami az inflációt illeti, a júliusi adatban lassulás történt a júniusihoz képest, ami akár azt is jelentheti, hogy megfordult az árak növekedésének üteme. Kevin Cummins, a NatWest közgazdásza szerint, miután a Fed tavaly lassan reagált, így idén nem maradt számukra más, mint az agresszív kamatemelés. A piaci árazások nagyjából egyenlő esélyt látnak az 50, illetve 75 bázispontos lépésre is a következő, szeptemberi döntés alkalmával.
A 10 éves amerikai kötvényhozam éppen csak hajszálnyival van a 3%-os lélektani határ alatt. Ebben jelentős változást hozhat az e heti konferencia, ugyanis ilyenkor hagyományosan „komoly” határidős „fogadásokat” kötnek a befektetők a kötvényhozam alakulásával kapcsolatban. Érdekesség, hogy szintén ezen a héten jelenik meg a Fed kedvenc inflációs mérése, a PCE inflációs mutató.
A Bloomberg MLIV felmérése alapján a megkérdezettek továbbra is pesszimisták a részvény- és a kötvénypiaccal kapcsolatban, annak ellenére is, hogy az inflációban akár már fordulat is bekövetkezhetett a tengerentúlon. Az akár elemző, akár üzletkötői oldalról alapvetően befektetésekkel foglalkozó, felmérést kitöltő szakemberek oroszlánrésze, 84%-a szerint a központi banknak további legalább két évig tarthat még az inflációs cél környékére lecsökkenteni a fogyasztói árak növekedésének ütemét. (forrás: ERSTE)