Év végi visszatekintések: megszabadultunk a céges autóktól.
Rögtön az elején le kell szögezni, nem mindenkinek volt érdemes meghúzni ezt a lépést. Azok a vállalkozók, akik egyébként magáncélra is használják a cég tulajdonában lévő gépkocsit,és e használat után eddig tisztességesen adóztak, pozitívan értékelhették az új rendelkezést, mivel a havi hét- vagy tizenötezer forintos cégautóadóval letudhatják az adófizetési kötelezettségüket.
A legtöbb kis-és mikrovállalkozásban azonban jobban megérte értékesíteni a céges autókat és kiküldetési rendelvény alapján elszámolni az alkalmazottakkal, mint negyedévente befizetni a cégautóadót. Ezzel a legális adóelkerülési móddal mikrovállalkozásoknál egy-két autó fenntartása esetén akár féléven belül visszatérülhet az átíratás költsége
és gyakorlatilag megspórolható az adókötelezettség.
Az adóhatóság által ismert és legálisnak elfogadott módszer esetében azonban nem ártott figyelni néhány részletre:
A vételárnak megközelítőleg piaci értéket kellett megállapítani. Ez ugyan széles skálán mozoghat, bagóért mégsem illik átíratni az autót, és mivel ez a vállalkozás bevételének számít egy esetleges ellenőrzés adóhiányt állapíthat meg. Ennek az öt évnél fiatalabb,vagy az értékesebb autóknál van igazán jelentősége, az öregebb járgányok esetében az amortizáció igen jelentős lehet, főleg, ha az csak kis- vagy középkategóriás.
Nem mindegy az sem ki fizette az átírást. Miután az alkalmazott tulajdonába kerül a vállalati gépkocsi, vizsgálható, hogy megtérítették-e számára az adás-vétel költségeit? Ha például kifizetik a munkavállalónak az átíratást, akkor az bérjellegű juttatásként számolható el, az ismert borsos adóvonzataival együtt. Valószínűsíthető, hogy színlelt szerződésről van szó, ha például ajándékozás történt, ezért az adóhatóság később ez esetben is adóhiányt állapíthat meg.
Figyelni kellett még az áfa fizetési kötelezettség esetlegességére, hiszen ez önmagában megkérdőjelezheti az akció értelmét.
Egy kis segítség:
Az Áfa-tv. 87. § b) pontja szerint mentes az adó alól a termékértékesítés, ha az értékesítést megelőzően a termékhez kapcsolódó előzetesen felszámított adó a 124. és 125.§ szerint nem vonható le. A 124.§ (1) bekezdés d) pontja szerint pedig a személygépkocsit terhelő előzetesen felszámított adó nem helyezhető levonásba.
Igen ám, de ez a jogszabályhely csak akkor érvényes, ha a beszerzés áfája azért nem volt levonható, mert azt az Áfa-tv. 124.§-a megtiltotta. Ha azonban a személygépkocsit korábban magánszemélytől, nem adóalany szervezettől, adómentesen értékesítőtől vagy árrés-adózótól vásároltuk, akkor – mivel korábban nem is volt ránk áthárított, le nem vonható áfa-kötelezettségünk –, most az értékesítést nem áfa-mentesen,
hanem áfával növelt értéken kell számlázni.
Szintén ugyanez a helyzet akkor, ha már eva-alanyi státusz alatt történt a beszerzés, még ha számlázott, áfával növelt értéken történt is az autó vásárlása, mivel ekkor nem az áfa tv. 124.§-a miatt, hanem az eva - alanyi státusz miatt nem lehetett élni az adólevonási joggal. A jelenlegi értékesítés után az eva-alanyoknak kell evát fizetniük, míg a többi társaságnak áfát, amennyiben áfával növelten kell értékesítenie a személygépkocsit.