A szén vesztésre áll a versenyképesség szempontjából
A világon megkutatott szénvagyon 861 milliárd tonna, Magyarországon pedig 10,84 milliárd - mondta el Drucker György, a portál elemzője. A világon a primer energia felhasználásában az olaj után a második helyen áll a szén, de az áramtermelésben az első.
Az Európai Unióban a szénfelhasználás 40 százaléka importból származik. A szén versenyképességét jelentősen rontja az üvegházhatású gázok kibocsátása, mert a szenes erőműveknek jelentős mennyiségű szén-dioxid kvótát kell vásárolniuk, ami növeli a költségeiket - mondták el a KPMG energetikai szakértői. Ugyanakkor a legújabb technológiával maximálisan 52 százalékos hatásfokkal tud működni egy szenes erőmű, de Magyarországon a hatásfok mindössze 25-28 százalék.
A klímavédelmi szempontokat is figyelembe véve, a szén-dioxid-kibocsátás költségének csökkentésére a tisztaszén technológia megoldás lehetne, de most még nem látszik, hogy mikor lehet ipari méretekben alkalmazni. Addig viszont szenes erőművet nemigen fognak az Európai Unióban építeni, mert a szén-dioxid kvóta költsége versenyképtelenné teszi a felhasználást, és az ezzel járó kockázatokat a befektetők nem vállalják.
Zoltay Ákos, a Magyar Bányászati Szövetség főtitkára, aki az energiafüggetlenség erősítése és a foglalkoztatás szempontjából is fontosnak tartja a magyarországi szén felhasználását, felhívta a figyelmet arra is, hogy a magyarországi szenek kéntartalma magasabb az Európai Unióban megengedettnél. Ezért építettek kéntelenítőt például a Vértesi Erőmű oroszlányi hőerőművében és a Mátrai Erőműben is. A kéntelenítő jelentős beruházást igényel, akkori áron ez egyenként 18 milliárd forint volt - emlékeztetett a főtitkár. (MTI)