A válság hatásai a turizmusra - Business Travel Show
A válságnak az üzleti turizmusra gyakorolt hatásait elemzik a szerdán kezdődő Business Travel Show-n is, amelyen az idén mintegy 100 szolgáltató mutatkozik be. Szebeni Zsolt, a kétnapos rendezvényt szervező Turizmus Kft. ügyvezető igazgatója a sajtótájékoztatón ugyanakkor arról számolt be, hogy a kiállítók száma a rendezvényen a gazdasági válság ellenére nem lett kevesebb a korábbiaknál. Megjegyezte: a standok száma viszont csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
A Syma csarnokban megrendezendő kiállításon elsősorban szállodák, wellnesz hotelek, kastélyszállodák, rendezvényszervezők, utazás irodák, légitársaságok és úgynevezett egészségipari szolgáltatók állítják ki termékeiket, mutatják be szolgáltatásaikat. A VII. Business Travel Show-n a magyar céges látogatókon kívül, Ukrajnából, Olaszországból, Angliából és Oroszországból érkeznek érdeklődök.
A külföldiek a Magyar Turizmus Zrt. meghívására érkeznek Magyarországra. A szervezők az idén is mintegy 3 ezer látogatót várnak. A szállodaszövetség elnöke elmondta: a rendelkezésre álló adatok szerint a gazdasági válság az üzleti turizmust sokkal súlyosabban érintette, mint a szabadidős turizmust. Bár rövidebbek lettek a nyaralások, üdülések, az utazók inkább a belföldi helyszíneket választják, és ha külföldre utaznak, akkor is inkább Európán belül maradnak, mégsem mondanak le a magánszemélyek teljesen a nyaralásaikról - tette hozzá.
A vállalatoknál a költségcsökkentések erőteljesen érintik az üzleti utakat, amelyek a válság kirobbanása óta jóval rövidebbek. A költségek megtakarítása miatt a repülő helyett autóval, illetve vonattal utaztatják alkalmazottaikat. Molnár Judit, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) szóvivője szerint az idei év első kilenc hónapjában a repülőjegy-értékesítés 28,3 milliárd forintot tett ki, míg egy évvel ezelőtt még 42 milliárd forint volt.
Ráadásul a cégeknél egyre elterjedtebb a videokonferencia is - jegyezte meg. Kopócsy Andrea szerint az üzleti turizmusban tapasztalt tendencia várhatóan az utószezonban is folytatódni fog. A Turisztikai Világszervezet adataira hivatkozva a szállodaszövetség elnöke azt mondta, hogy várhatóan 2012-re tér vissza a nemzetközi turizmus a 2007-es, 2008-as szintre.