Ciprus átvette az Európai Unió soros elnöki tisztségét
A földközi-tengeri ország hétfőn mutatja be elnökségi programját Brüsszelben, egy időben azzal, hogy a hitelezői trojka, az EU, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértői megkezdik első helyszíni szemléjüket Cipruson. A szakemberek az ország pénzügyi helyzetét és a bajba jutott helyi bankok feltőkésítéséhez szükséges lépéseket fogják vizsgálni.
A 17,5 milliárd eurós GDP-jével az unió egyik legkisebb gazdaságának számító Ciprus elnöksége - és hitelfelvétele - már csak azért is furcsának ígérkezik, mert Dimítrisz Hrisztofiasz elnök korábban "gyarmatosító hatalomnak" nevezte a Görögország pénzügyi politikája felett őrködő trojkát, s Oroszországtól és Kínától is megpróbált kölcsön felvenni. Nicosiának ugyanakkor alighanem bele kell törődnie egy, a görögországihoz hasonló reformprogramba - mégpedig az EU soros elnökeként.
Az ország elnökségi programja - amelynek címe "Egy jobb Európa felé" - a társadalmi szolidaritás erősítésére, a munkahelyteremtés és a gazdasági növekedés beindítására és az uniónak a lakossághoz való "közelebb hozására" vonatkozó célkitűzéseket tartalmaz.
A ciprusi elnökség politikai szempontból is kényesnek ígérkezik: az ország pénzügyi gondjai mellett az első megosztott EU-elnök, északi részén 40 ezer török katona állomásozik. Az EU-hoz csatlakozni vágyó Törökország 1974-ben rohanta le a görög-török lakosságú szigetet egy görög ciprióta államcsínyre reagálva, s az azóta megszállva tartott területen 1983-ban Észak-Ciprusi Török Köztársaság néven független államot kiáltottak ki, amelyet csak Ankara ismer el.
Törökország korábban közölte, hogy az elkövetkező fél évben befagyasztja a kapcsolatokat az elnökséggel. Ezzel párhuzamosan a napokban a ciprusi külügyminiszter azzal vádolta meg Ankarát, hogy a következő félévben különböző provokációkkal igyekszik majd elvonni Ciprus figyelmét soros EU-elnöki kötelezettségeinek teljesítésétől. (MTI)