Hazabeszélt a Gazprom elnöke a Buenos Aires-i nemzetközi földgáz konferencián
A földgáz szerinte a legmegbízhatóbb energiaforrás is, és ebben a tekintetben felülmúlja a nap-, szél-, víz- és atomenergiát is. "Megújítható energiahordozókkal nem lehet biztonságos ellátást garantálni magas felhasználási szinten" - hangsúlyozta a Gayprom elnöke.
Alekszej Miller szerint a XX. század, az "olaj évszázada" után a XXI. század a "gáz évszázada" lesz. "A Gazprom pedig globális piacvezető a világ gázellátásában." Nem csak azért, mert jelenleg 17 százalékát adja a világ gáztermelésének, hanem mert - mint mondta - "mi rendelkezünk a legnagyobb kitermelhető gázkészlettel, 33,1 milliárd köbméterrel, és ez biztosítja számunkra a folyamatos fejlődést".
A Gazprom emellett 160 ezer kilométernyi gázvezetékkel, a világ legnagyobb gázvezeték-hálózatával is rendelkezik. A gázszolgáltató vállalatok a megújítható energiaforrások kifizetődő alternatívájaként kínálják világszerte a földgázt. Az EU és az ENSZ klímacéljait a költségek töredékével lehetne elérni földgázzal - hangzott el az Buenos Aires-i nemzetközi földgáz-konferencián. A gázipari ágazat a világpiaci árak emelkedésével számol, de csak két év múlva. Az elmúlt évihez mérhető rekord árakra azonban középtávon nem kell számítani.
Az Internationale Gasunion ágazati szervezet becslése szerint a gázár emelkedésére csak a jövő év után kerülhet sor. "2010-ben nagyjából a mostanival megegyező árakra kell számítani, 2011-től 2014-ig vagy 2015-ig viszont folyamatos áremelkedés jöhet" - mondta Neil Thomas, a brit Wood Mackenzie piackutató cég szakértője. "Legkésőbb 2015-re stabil, magas árszint alakulhat ki.
A 2008-as rekord áraktól azonban ez is messze elmarad majd." Szakértők szerint az elkövetkező években drasztikus mértékben visszaesik az európai gáztermelés. "Az európai gáztermelés - Oroszország kivételével - az elkövetkező 20 évben 320 milliárd köbméterről 130 milliárdra esik vissza" - mondta Jaap Hoogakker, a holland Gasterra szakértője. A felhasználást viszont nem könnyű előre jelezni: "Európában a klímavédelem központi kérdés, ami a földgázfelhasználás ellen is és mellett is szólhat.
Igaz, fosszilis energiahordozóról van szó, de lényegesen tisztábban ég el, mint az olaj. És itt van még a nukleáris energia jövőjével kapcsolatos bizonytalanság is." - véli a szakértő. A világ többi hét termelési régiójának mindegyike növeli majd földgáztermelését: szakértői becslések szerint 2030-ig évi 4400 milliárd köbméterre nő a világ földgáztermelése a 2006-os 2953 milliárdról. A legnagyobb növekedés Ázsiában várható: "2015-ös előrejelzésünk már nem annyira optimista mint a krízis előtt volt, de az most is nyilvánvaló, hogy a nemzetközi gázkitermelés növekedésének fele Indiára és Kínára fog esni" - mondta Neil Thomas, a Wood Mackenzie szakértője.