Így csökkenthetik az adósok a moratórium miatti veszteséget

A moratóriumban résztvevő lakáshiteleknek és személyi kölcsönöknek a moratóriumból való kilépéskor automatikusan meghosszabbodik a futamideje, hogy a tartozást a moratórium előtti havi részletekkel lehessen visszafizetni. Emiatt tovább van az adósoknál a bank pénze, ami extra kamatfizetési kötelezettséggel jár. Mutatjuk, hogyan kerülhető el a moratórium miatti veszteségek egy része.

Így csökkenthetik az adósok a moratórium miatti veszteséget

2020 márciusában, a koronavírus-járvány társadalmi hatásait enyhítendő vezette be a kormány a törlesztési moratóriumot, melynek keretein belül az adósoknak nem kellett törleszteni a hiteleiket.

Az intézkedés eredetileg 2020 végéig lett volna érvényben, később azonban meghosszabbítottak azt egy második körrel. A második törlesztési moratórium egészen 2021. szeptember 30-ig tart, és várhatóan még az ezt követő átmeneti időszakban sem kell törleszteni az adósok egy részének.

A hosszúra nyúlt program miatt azonban jelentősen többet kell visszafizetni a legtöbb hitelnél, ez a veszteség azonban csökkenthető a moratórium alatt felmerült kamatok egyösszegű előtörlesztésével, melyre a legtöbb bank lehetőséget ad – derült ki a pénzügyi intézetek válaszaiból, melyet a Bank360 megkeresésére küldtek.

A CIB Bank közlése alapján előtörlesztési kérelem benyújtásával lehetőség van akár csak a moratórium alatt felgyűlt kamatot, költséget előtörleszteni részben vagy egészben.

A K&H Bank tájékoztatása alapján a kamat/díj gyűjtőszámla egyenlegét bármikor lehet akár csökkenteni, akár teljes egészében kiegyenlíteni, az arra történő befizetéssel vagy átutalással, átvezetéssel. A bank ügyfelei mindezt díjmentesen tehetik meg.

Az MKB Banknál szintén vissza lehet egyben fizetni a moratórium alatt összegyűlt kamatot.

Az OTP Bank szintén arra hívta fel a figyelmet, hogy előtörlesztésként kell bejelenteni az ügyfélnek a szándékát, és a bank a törlesztőrészleten felül beérkező összeget elsődlegesen a moratórium alatt felhalmozott kamat, kezelési költség és díj tartozásokra számolja el. Ugyanakkor, a moratórium első időszakának zárása miatt futamidő hosszabbításon átesett számlák futamideje az előtörlesztés hatására nem rövidül automatikusan, ha ilyen igénye is van az ügyfélnek, az szerződésmódosítással jár, és külön kell kérelmezni.

A Sberbank mind a jelzáloghitelek, mind a személyi kölcsönök esetén lehetőséget biztosít az elmaradt kamatok egyösszegű előtörlesztésére.

Mennyire vagy spórolós? ITT megnézheted!

A TakarékBanknál a moratórium első időszaka alatt összegyűlt, még nem esedékes kamatot előtörlesztésként egyben vissza lehet fizetni, előtörlesztési kérelem alapján. A moratórium második időszakának lezárása után az abban az időszakban összegyűlt, de nem esedékes kamatot is vissza lehet egyben fizetni szintén előtörlesztési kérelem alapján. A bank nyilatkozata kitért arra az esetre is, ha az ügyfélnek korábbi – a moratóriumot megelőző – időszakból fennálló tartozása van.


Ebben az esetben az ügyfél befizetéseit elsősorban – a moratóriumi időszak előttről hozott, illetve a moratórium második időszaka alatt meg nem fizetett - felgyűlt tartozásra számolja el a bank. Ebben a tekintetben a Polgári Törvénykönyv szerinti elszámolási sorrendet alkalmazza a TakarékBank, ami alapján, ha az ügyfélnek nincs felhalmozott tartozása, a befizetését kizárólag az esedékessé váló tartozásra fordítják.

A Budapest Banknál azt közölték: amennyiben az ügyfél előtörlesztene, akkor abba beleszámolja a bank a moratórium alatt összegyűlt kamatot és díjat, előtörlesztés esetén az elszámolás a Ptk. szerinti sorrendben történik.

Hiába nem kamatozik, okozhat fejfájást a moratórium alatt felgyűlt kamat

Emlékeztetőül: a tavaly március óta érvényben lévő törlesztési moratórium könnyebbséget jelentett a gazdasági válság idején, később azonban jelentős extra költséggel kell miatta számolni.

A veszteség egyik része maga a kamatköltség, ami a törlesztés nélküli hónapokban is gyűlt a számlán. Bár a moratóriumi feltételek miatt ez a felhalmozódott kamat már nem kamatozik tovább, így is képes még veszteséget okozni.

Amikor ugyanis újraindul a törlesztés, a moratóriumi kamatösszeg a hitelköltségek többi részétől különválik, és havonta egyenlő részletekben kell megfizetni. Ezzel még nem is lenne probléma, de egy másik, eredetileg könnyítésnek szánt feltétel szerint a törlesztőrészlet a moratórium után sem emelkedhet. Így azonban a moratóriumi kamatok havi részlete elveszi a lehetőséget a tőke eredeti terv szerinti visszafizetésétől, így az adós tovább tartja magánál a bank pénzét, így pedig plusz kamatot fizet.

A bankok többségénél vissza lehet egyben fizetni a moratóriumi kamatot

A moratórium alatt felgyűlt kamatot mindenképp vissza kell fizetni, ezt a moratóriumi időszak alatt már felvezette a bank a hitelfelvevők tartozásai közé. Ha azonban lehetőségünk van ezt az összeget egyben, a moratórium végén kifizetni, akkor pontosan ugyanazokkal a feltételekkel folytathatjuk a hiteltörlesztést, mint a moratórium előtt. Így megspóroljuk a meghosszabbodott futamidő miatti veszteséget azzal, hogy a moratóriumi kamatot már nem kell havonta, egyenlő részletekben visszafizetni.

Ekkora összeget lehet spórolni az előtörlesztéssel

A moratóriumi időszak során felgyűlt kamatok visszafizetése jelentősen csökkentheti a program során elszenvedett veszteségeket. Például egy 2019 júniusában, 4,8 százalékos kamat mellett felvett 10 milliós lakáshitel eredetileg 15,5 millió forintos visszafizetendő összeggel járt volna. Ha ez a hitel tavaly márciustól egészen szeptemberig a moratóriumban marad, már 16,6 millió feletti összeget kell visszafizetni, vagyis egymillió forint felett lesz a veszteség. Ebből a veszteségből 722 ezer forint a moratórium alatt felgyülemlett kamat, és 400 ezer forint a futamidő meghosszabbodása miatti többletköltség. Ezt a 400 ezres összeget lehet megspórolni a kamatok egyszeri megfizetésével.

Az előtörlesztésnek van díja, de a fenti példában csupán néhány ezer forintot tesz ki. A tartozás egy részének előzetes megfizetését persze minden esetben érdemes megfontolni, ha erre lehetőségünk van. A moratórium által érintett hitelek esetében is érdemes a bankot megkérdezni, hogy milyen lehetőségek vannak az előtörlesztésre, illetve hogyan csökkenthetjük hatékonyan a hitelköltségeinket.

Elkezdődtek az egyetemi beiratkozások, igényelhetők a diákhitelek

Elkezdődtek az egyetemi beiratkozások és igényelhetők a diákhitelek - mondta a Diákhitel Központ Zrt. vezérigazgatója hétfőn az M1 aktuális csatornán.
2021. 08. 24. 05:00
Megosztás:

Ősztől újra törlesztene a még moratóriumban lévők nagy többsége

Pozitív, jövőközpontú és a problémák megoldására irányuló kommunikációt várnak a pénzügyi szolgáltatójuktól a lakossági ügyfelek a koronavírus-járvány okozta új környezetben – derül ki a CIB Bank nemrégiben a saját ügyfélkörében elvégzett online kutatásából. Az immár második alkalommal elvégzett felmérés alapján a válaszadók legnagyobb félelme változatlanul az, hogy egy családtagjuk elkapja a koronavírust, miközben az anyagi biztonságért inkább a fiatalabb, az egészségéért pedig az idősebb generáció aggódik jobban. A CIB Bank még hitelmoratóriumban lévő lakossági ügyfeleinek többsége szeptember után inkább már újra törlesztene.
2021. 08. 23. 23:00
Megosztás:

Hitelt vesz föl az Opus a Titász megvásárlásához

Az Opus Energy Kft. 50 milliárd forint hitelt vesz föl az E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt. (Titász) megvásárlásához - olvasható a tulajdonos Opus Global Nyrt. közleményében, amelyet szombaton tettek közzé a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2021. 08. 21. 19:00
Megosztás:

Egyre t9bb hitelt vesznek fel a magyarok

A második negyedévben 657 milliárd forinttal nőtt a háztartások nettó pénzügyi vagyona, amiből 433 milliárd forintot a friss megtakarítások, 213 milliárd forintot a piaci hozamok adtak - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adataiból. A negyedév során a megtakarítások 11,3 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbitól, amivel szemben a vállalt kötelezettségek összege 47,3 százalékos éves növekedése áll az első negyedévi 20,4 százalék után. A 433 milliárd forint nettó megtakarítás 2017 eleje óta a legkisebb volt.
2021. 08. 19. 05:30
Megosztás:

5 millió forint pénzügyi előnyt jelenthet a kamatmentes csok-hitel bevezetése

Novák Katalin keddi bejelentése alapján lakásépítésre és új lakások vásárlására kamatmentessé válik októbertől a csok-hitel. Ennek feltétele, hogy az ingatlan alacsony energiaigényű legyen és igénybe kell venni a lakáscél megvalósításához az MNB “zöld” lakáshitelét is, ami várhatóan ugyancsak októbertől lesz elérhető. A két kedvezményes kölcsön bevezetését követően egy 60 millió forint értékű új lakás megvásárlása 8 millió forinttal kerülhet kevesebbe a Bankmonitor számításai szerint.
2021. 08. 17. 23:00
Megosztás:

A hitelfelvételnél a nők a megfontoltabbak

Bár a money.hu statisztikái szerint a Hitelintéző szolgáltatást igénybe vevők között a hölgyek körében magasabb a hitellel már rendelkezők aránya, ám ez leginkább a diákhiteleknek köszönhető.
2021. 08. 17. 02:00
Megosztás:

Jön az iskolakezdés, mélyen a zsebbe kell nyúlni - akad megoldás

A pandémia előtti években az augusztus a személyi kölcsönök terén pörgős időszakot jelentett, sok háztartás az iskolakezdés előtti jelentős kiadásait hitelből finanszírozta. Az elmúlt években már a karácsonyi időszakot is meghaladta a kölcsönök folyósítása. A hitelfelvételben gondolkodóknak jó hír, hogy a versenynek köszönhetően az MNB kamatemelése még csak minimális mértékben látszik meg a banki személyi hitel ajánlatokon.
2021. 08. 11. 21:00
Megosztás:

Gyülekeznek a fellegek a lakossági hitelpiac fölött?

Eddigi legalacsonyabb értékét vette fel júliusban a Bank360 Lakossági Hitelkeresleti Index, mely a nagyobb lakossági hiteltípusok iránti online keresletet méri. Bár a babaváró kölcsön és a lakáshitelek iránti online érdeklődés nőtt, a személyi kölcsönök iránti kereslet gyengülése a mélybe rántotta a mutatót.
2021. 08. 11. 16:00
Megosztás:

A jelzáloghitelpiac további növekedését várja a Duna House

A jelzáloghitelpiac az első félévben 34 százalékkal haladta meg az előző évi volument, amely az előzetesen várt 20 százalékos növekedést is felülmúlja. A Duna House szerint a második félévben, amely szinte kivétel nélkül mindig az erősebb félév a hitelpiacon, hasonló tendenciák várhatók, és így a tavaly kihelyezett 928 milliárd forintnyi jelzáloghitel után 2021-ben szinte biztosan eléri a piac az 1000 milliárd forintos határt, illetve az előrejelzés szerint meghaladhatja az 1200 milliárd forintot is. A jelzáloghitelpiacot az otthonteremtési támogatások intenzív kereslete mellett az ősszel várhatóan újra felfutó ingatlanpiaci adásvételek is erősíthetik.
2021. 08. 08. 13:00
Megosztás:

Biztosra mennek a hiteligénylők

Márciustól kezdve erős felfutásban van a hazai hitelpiac, minden harmadik magyar háztartás törleszt legalább egyfajta hitelt. A Magyar Nemzeti Bank adatai alapján több mint 364 milliárd forint értékű jelzáloghitel realizálódott a piacon 2021 második negyedévében, féléves szinten pedig közel 600 milliárd forintot helyeztek már ki. A Duna House Pénzügyek által közvetített hiteltranzakciók alapján az ügyfelek átlagosan 17,8 millió forintot igényelnek lakáskölcsönként, jellemzően hosszú kamatperiódusú konstrukcióban, az esetek 65%-ában pedig hitelügyintézői segítséget kérnek.
2021. 08. 06. 14:00
Megosztás:

Új csúcsra jutott a lakáshitelezés: 136,4 milliárd forint egy hónap alatt!

Júniusban eddig sosem látott összeget, 136,4 milliárd forint lakáshitelt vettek fel az emberek a bankokból - nyolc éve egy év alatt helyeztek ki a bankok annyi lakáshitelt, mint idén tavasszal egy-egy hónapban.Bár a piac már számolt az MNB kamatemelésével, a lakáshitelpiacon – miként azt a money.hu előre jelezte – a kamatemelés automatikus érvényesülésének gátat szabott a banki verseny. Kamatelőnye miatt egyértelműen a 10 évre fixált kölcsönök vették át a vezető szerepet a folyósításokban az idén.
2021. 08. 03. 20:00
Megosztás:

Rezsicsökkentésbe kezd a lakáspiac

Nagyon kedvező hitelkonstrukció bevezetésével üzen hadat az energiazabáló lakásoknak és élénkíti a takarékos ingatlanok piacát a jegybank. Bár az ősztől elérhető zöld lakáshitel pontos részletei még nem ismertek, a legfontosabb paraméterekből látható, hogy nagyon-nagyon kedvező konstrukció lép a piacra – az ügyfelek 10 millió forintonként durván 45 ezer forintos törlesztéssel számolhatnak, ami akár milliós megtakarítást jelenthet a hitelfelvevőknek. Ugyanakkor a korszerű lakásokra kínált zöld hitel miatt markánsabban kettéválhat az új és használt lakásokra kínált hitelek kamata, s ez hatással lehet a használt lakások piaci árára is.
2021. 08. 01. 07:00
Megosztás:

23,5 milliós lakáshitel is elérhető 20 évre a májusi átlagbérrel

431 560 forint volt az átlagos bruttó kereset májusban Magyarországon, a mediánbér (tehát, amelynél ugyanannyian kerestek többet, mint kevesebbet) pedig 332 690 forint volt. Ez az átlagbér esetében 287 ezer forintos nettót jelentett, a mediánbér esetén pedig 221 ezer forintot.
2021. 08. 01. 05:00
Megosztás:

Fejtörést okozhat az idei évben a hitelmoratórium lejárata és az építőipari körbetartozások

Nem következett be ugyan a hitelbiztosítók által prognosztizált 10-20%-os növekedés a felszámolási és a csődeljárások tekintetében a tavalyi évben, az építőipari körbetartozások és a hitelmoratórium lejárta miatt azonban még idén sem lélegezhetnek fel az érintett vállalkozások. A hitelbiztosítások jelentős segítséget adhatnak a cégeknek, ehhez azonban komoly erőforrásokra van szükség. Előnyei ellenére az üzleti vállalkozások körében mindössze 5%-os a hitelbiztosítások aránya, szemben az Ausztriában mért 80%-kal.
2021. 07. 30. 11:00
Megosztás:

Máris itt a jegybanki kamatemelés hatása: drágulnak a forintosított devizahitelek augusztusban!

Az alapkamat emelésének hatása relatív gyorsan begyűrűzik a változó kamatozású hitelek árazásába, emiatt az augusztusban forduló forintosított devizahitelesek kamata 0,54 százalékponttal fog nőni. Ráadásul a kamatnövekedés 2020. év eleje óta ennél jóval magasabb, már meghaladja az 1 százalékpontot. Mindezt azonban elfedheti a hitelmoratórium, így a következményekkel sokan csak később szembesülnek majd.
2021. 07. 30. 08:00
Megosztás:

Új lendületet kapott a vállalati hitelezés

Felélénkítette a Széchenyi Kártya Program GO! a vállalkozási hitelek piacát. Az OTP Banknál néhány hét alatt már csaknem ezer vállalkozás nyújtott be hitelkérelmet az államilag támogatott, kevesebb mint 0,5 százalékos kamattal elérhető kölcsönökre. A hitelintézet július 1-je óta már több mint 11 milliárd forintnyi hitel összegre kötött szerződést a megújult program keretében.
2021. 07. 29. 07:00
Megosztás:

Nőhet az újlakások ára a mindennél kedvezőbb lakáshitellel

Új hitelprogramot hirdetett meg az MNB októbertől: a Zöld Otthon Program legfeljebb 2,5 százalékos kamat mellett kínál lakáshitelt mindazoknak, akik magas energiahatékonyságú, legalább BB besorolású, zöld szempontoknak megfelelő házat építenének vagy új ingatlant vásárolnának. Kiss Tamás, a GV Hitelközpont országos hitelközvetítő hálózat értékesítési vezetője arról beszélt, a bejelentés hatására sokan kivárnak a lakásvétellel, ugyanakkor aki használt ingatlant szeretne venni, annak teljesen felesleges a tranzakciót halogatni. A szakértő hozzátette, nőni fog a kereslet az újlakás-piacon, ennek hatására pedig az árak is emelkedhetnek majd.
2021. 07. 23. 16:00
Megosztás:

Rengeteg családnak segíthet a zöld lakáshitelprogram

Családok tízezreit segítheti kedvező kamatozású otthonteremtési kölcsönnel a júliusban meghirdetett zöld lakáshitelprogram - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken az MTI-vel.
2021. 07. 18. 01:00
Megosztás:

Elindult a Széchenyi újraindítási hitelek folyósítása az Erste Banknál

Elindult a Széchenyi újraindítási hitelek folyósítása az Erste Banknál is, az első 5 millió forintot egy áruszállítással foglalkozó egyéni vállalkozó ügyfelének nyújtották - közölte a pénzintézet az MTI-vel.
2021. 07. 17. 11:00
Megosztás:

1,5-2 millió forintba kerül egy 10 milliós lakáshitelnél, hogy ne rettegj a kamatemeléstől

Kamatemelési ciklusba kezdett az MNB, így még inkább fontossá vált, hogy a hitelfelvevők megfontolják, milyen hosszú kamatperiódussal vesznek fel hitelt. A Bank360 elemzői 10 millió forintos lakáshitelek esetén vizsgálták meg, hogy milyen különbségek vannak a változó és a különböző időszakokra fixált kamatperiódusú ajánlatok között.
2021. 07. 15. 07:30
Megosztás: