Kell-e tartania Magyarországnak az olajszállítások leállása miatt? Nem!
A KHEM tájékoztatása szerint a hírt hétfőn napon a Mol üzleti partnere a Transneft is megerősítette. A szállítás leállítása Magyarországon kívül Szlovákiát és Csehországot érintheti közvetlenül is. A tárca hangsúlyozta, hogy az unió, valamint a Nemzetközi Energiaügynökség elvárásaival összhangban – a rendelkezésre álló készletek szintje jelenleg meghaladja az ország 90 napi átlagos fogyasztását, s utaltak arra is: az Ukrajna felől érkező Barátság vezetéken történő olajszállítások leállása esetén Magyarország Horvátország felől, az Adria vezetéken keresztül is ellátható. De erre nem lesz szükség, ugyanis a megállapodás szövegét két napon belül aláírják - jelentette be az orosz energiaügyi minisztérium hétfőn este. Hozzátette: nem várható semmiféle fennakadás a fogyasztók olajellátásában.
Ezt, és a rendelkezésre álló készleteket figyelembe véve az orosz-ukrán viszony esetleges kiéleződése esetén sem kell fennakadásokra számítani Magyarország kőolajellátásában - olvasható a KHEM közleményében. A Mol ugyancsak hétfőn kiadott közleményében kifejezte, hogy szintén felkészült a helyzet kezelésére. Előzőleg telefonon egyeztetett Jurij Prodan, ukrán tüzelő- és energiaügyi miniszter, valamint Szergej Smatko orosz energetikai miniszter - mondta az ukrán tüzelő- és energiaügyi minisztérium szóvivője. Hozzátette: a megállapodás biztosítja az európai fogyasztók hosszú távú és stabil ellátását.
A KHEM kitér arra is, hogy Magyarország felkészült egy esetleges gázellátási krízishelyzetre is, mivel - a törvényi előírásoknak megfelelően - 2009. december közepén befejeződött az 1200 millió köbméteres földgáz biztonsági készlet kialakítása.