Kettős állampolgárság - MSZP: a Fideszé a felelősség a törvény okozta problémákért
Az MSZP frakcióvezetője a szerdai parlamenti szavazás után tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: a Fidesz-kormány feladata az is, hogy orvosolja és kezelje a problémákat. Mint mondta, három aggályuk van a törvénnyel kapcsolatban: az időzítése, az előkészítetlensége, illetve az, hogy elmaradtak az előzetes egyeztetések a határon túli magyarokkal, valamint a szomszédos országokkal.
Véleménye szerint az időzítés azért nem szerencsés, mert Szlovákiában választások zajlanak, és ez a törvény egészen biztosan segíti a szlovák nacionalisták törekvését és gyengíti a magyarokat képviselő pártok helyzetét. Hozzátette: a törvény nem volt kellően előkészítve, így nincs összhangban más jogszabályokkal, például a kedvezménytörvénnyel. Mesterházy Attila közölte, az MSZP frakció többsége támogatta a javaslatot, mert úgy ítélték meg, hogy a mostani körülmények között ez egy szimbolikus gesztus, amely a kulturális összetartozást fejezi ki a nemzet egészét tekintve. Arra a felvetésre, hogy a frakcióból többen nemmel szavaztak, azt válaszolta: nem rendeltek el kötelező szavazást a képviselőcsoportban.
Az MTI kérdésére elmondta: számítottak arra, hogy lesz, aki nemmel szavaz, hiszen ők jelezték, hogy más a véleményük. Kitért arra: a törvényt azért tudták támogatni, mert nem érinti a választójogot, így nem sérül az az alapelv, hogy az emberek ott szavazzanak, ahol a döntésüknek a következménye rájuk is vonatkozik. Ehhez a jövőben is konzekvensen ragaszkodni fog a szocialista frakció - jelentette ki.
A támogathatóság további indoka volt, hogy a döntés nem terheli a magyar költségvetést, és nem sérül az az alapelv sem, hogy mindenki ott részesüljön szociális vagy jóléti juttatásokban, ahová az adóját fizeti - folytatta. Arra a kérdésre, hogy a 2005-ös népszavazás után nem álságos-e most az MSZP mostani igen szavazata, azt felelte: azóta számos körülmény megváltozott. Erre példaként említette, hogy Románia EU-tag lett, Szerbiában már nincs vízumkötelezettség és a törvény nem érint a számukra fontos alapelveket.
A szlovák kormány szerdai javaslatáról - miszerint, ha egy szlovák állampolgár önkéntesen felveszi egy másik ország állampolgárságát, elveszíti a szlovákot - Mesterházy Attila azt mondta: a szlovák kormány és a szlovák miniszterelnök számos olyan kezdeményezést tett az elmúlt időszakban, amely sérti az európai normákat és értékrendet. A legszörnyűbb az, hogy számos olyan intézkedést helyez kilátásba, amely a saját állampolgárait érinti hátrányosan, ez egy miniszterelnöktől elfogadhatatlan - vélekedett.
A szocialista politikus úgy látja: a választási kampány rányomja a bélyegét a szlovák kormány működésére, és ennek a kisebbségek látják a kárát, elsősorban a határon túli magyarok. Mesterházy Attila ezt szintén elfogadhatatlannak tartja. Az Országgyűlés szerdán 344 igen, 3 nem szavazat és 5 tartózkodás mellett fogadta el a magyar állampolgárságról szóló törvényt módosító javaslatot, amely biztosítja a határon túli magyarok számára, hogy egyszerűbben és kedvezményesen szerezhessék meg a magyar állampolgárságot. Nemmel voksolt az előterjesztésre a szocialista Gyurcsány Ferenc, Molnár Csaba és Szanyi Tibor.
Tartózkodott három MSZP-s - Baracskai József, Oláh Lajos, Vitányi Iván - és két LMP-s - Dorosz Dávid és Szabó Tímea - képviselő. Az igen szavazatokat 224 fideszes, 34 KDNP-s, 32 szocialista, 43 jobbikos és 11 LMP-s képviselő adta le. Nem voksolt 21 szocialista frakciótag, köztük Lendvai Ildikó leköszönő pártelnök. Támogatta szavazatával a javaslatot az MSZP frakcióvezetője, Mesterházy Attila és a volt házelnök, Szili Katalin.