Kilátástalan a hazai építőipar helyzete
Az építőipari termelés hosszabb ideje tartó visszaesése júliusban is folytatódott. A 15,4 százalékos mérséklődésen belül mindkét építményfőcsoport termelése csökkent az egy évvel korábbihoz mérten – az épületek építése 14,9, az egyéb építményeké 18,3 százalékkal.
Szezonálisan kiigazított indexek alapján júliusban az épületek építésének volumene – az előző havi visszaesés után – 0,6 százalékkal magasabb, az egyéb építményeké 3,8 százalékkal alacsonyabb volt a júniusinál. Az év első hét hónapjában az épületek építésének teljesítménye 9,3, az egyéb építményeké 12,7 százalékkal csökkent 2010 azonos időszakához képest.
Júliusban az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése – ami az épületépítési projekt szervezését és az épületek szerkezetépítését tartalmazza – az egy évvel korábbinál egyötödével kisebb volt. Az egyéb építmények ágazat termelése 14,9, a speciális szaképítés ágazaté – amelynek zömét szerelési és szakipari munkák adják – 13,0 százalékkal maradt el a 2010. azonos időszakitól.
A 2011 júliusában kötött új szerződések volumene az egy évvel azelőttihez képest 8,0, ezen belül az épületek építésére kötötteké jelentősen, 17,7%-kal esett vissza. Az egyéb építmények építésére kötött új szerződések volumene 0,7%-kal mérséklődött a 2010. júliusihoz viszonyítva. Az év első hét hónapjában az építőipari vállalkozások egynegyedével alacsonyabb volumenű új szerződést kötöttek, mint egy évvel korábban.
Az építőipari vállalkozások 2011. július végi szerződésállományának volumene a 2010. júliusihoz képest 34,7 százalékkal, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya több mint kétötödével, az egyéb építményeké 30,4 százalékkal visszaesett