Külföldi sajtó a magyar igazságszolgáltatásról és március 15-ről
Magyarországon gyakorlatilag egyetlen személy tartja ellenőrzése alatt a bírói kart - írta a The Guardian című vezető baloldali brit napilap jogi szemleírója. Joshua Rozenberg - aki korábban 15 évig a BBC jogi szakkomentátora volt - a brit lap internetes kiadásán megjelent cikkében "kétségtelenül a puszta véletlen művének" nevezte, hogy Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke Szájer Józsefnek, "a Fidesz egyik alapítójának felesége". A szerző szerint Szájer Józsefről azt tartják, hogy "ő vázolta fel Magyarország alkotmányát iPadjén". Rozenberg ismerteti Handó Tünde jogköreit, és azt írja: ennek alapján nem csoda, hogy a Velencei Bizottság a héten a bírósági rendszer módosítását javasolta Magyarországnak. A szerző kiemeli a testület állásfoglalásából, hogy az Európa Tanács egyetlen más országában sem ruháztak egy személyre ilyen fontos jogköröket. A The Guardian szemleírója szerint lehetetlen figyelmen kívül hagyni a bizottság következtetéseit, és a magyarok - tekintettel a testület által az új alaptörvényről megfogalmazott korábbi véleményre - azt sem mondhatják, hogy nem tudták, mit várhatnak a Velencei Bizottságtól.
A Velencei Bizottság jelentéséről közölt tudósításában a Le Monde című francia liberális lap szerint a testület azt mondta ki, "a reform egésze fenyegetést jelent az igazságszolgáltatás függetlenségére". Az aggodalmak középpontjában a Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke kezében összpontosuló hatalomkoncentráció áll, egy olyan szervezeté, amelyet Orbán Viktor kormánya a bírák ellenőrzésére hozott létre - vélte a lap.
Az igazságügyi reformról készült jelentésből hasonló véleményt emelt ki a La Croix. A francia katolikus lap szerint a Velencei Bizottság "csatlakozott a Magyarország elleni bírálatok sorához", amikor "az antidemokratikus félresiklásai miatt már az Európai Bizottság és az Európai Parlament megfigyelése alatt álló" magyar kormány számára a "2011 végén elfogadott reformok közül többnek a veszélyeire felhívta a figyelmet".
Az egyházügyi törvényről készült jelentésből a lap azt emelte ki, hogy a testület szerint a törvény túlzó és önkényes kritériumokon alapuló feltételeket állapít meg egy egyház elismerését illetően.
A Gazeta Polska című lengyel független hazafias hetilap szerdai kiadása részletesen beszámolt a március 15-i ünnepségekről. A Gazeta Polska Orbán Viktor miniszterelnök és Tomasz Sakiewicz, a lap főszerkesztőjének ünnepi beszédeit közölte. Gazdag fotóanyaggal illusztrált írásaiban kiemelte a lengyelek rendkívül szívélyes budapesti fogadtatását. A lengyel hetilap interjúban megszólaltatta Ewa Sakiewicz rendezőt is, aki legújabb, hétfőn bemutatandó dokumentumfilmjében "két nagy civilizáció hatalmas összecsapásával", azaz a magyar kormány és az Európai Unió közti vitával foglalkozik. Következő filmjét várhatóan a magyar kormányt támogató lengyelek március 15-i budapesti jelenlétének szenteli. (MTI)