Mennyi lesz a vége? Már 100 fölött a bankcsődök száma az USA-ban
A 18 alkalmazottal, egy fiókkal működő Partners Bank of Naples volt a századik a csődbe ment bankok sorában. A 68,7 millió dolláros vagyonnal rendelkező bank egyike a legkisebb tönkre ment pénzintézeteknek, a bankválság eddigi legnagyobb áldozata a Washington Mutual volt, amelynek 307 milliárd dolláros vagyonállomány szerepelt a könyveiben, amikor 2008 szeptemberében beszüntette működését.
A Partners Bank mellett még Szövetségi betétbiztosítási Alap (FDIC) átvette az irányítást több kisbank felett is pénteken, ezek a Hillcrest Bank, a Flagship National Bank, az American United Bank of Lawrenceville, a Riverview Community Bank, és a First Dupage Bank. A bankcsődök az idei évben eddig az FDIC-nek 25 milliárd dolláros költséget jelentettek, és várhatóan 2013-ig ez az érték eléri a 100 milliárd dollárt. Annak érdekében, hogy a kimerülőben lévő kasszát feltöltse az FDIC, a bankokkal 45 milliárd dollárt fizettetne az alapba az elkövetkezendő három évben.
Egy év alatt ilyen sok bank az Egyesült Államokban legutoljára 1992-ben, az akkori megtakarítási és hitelválság idején ment csődbe. A bankcsődök száma idén valószínűleg tovább fog növekedni, ugyanis sok intézményt érint érzékenyen az úgynevezett kereskedelmi célú ingatlanpiac hitelválsága; egyre több bevásárlóközpontból távoznak a bérlők és a társasházi építkezések alacsony szinten stagnálnak.
Több tucat, vagy akár száz olyan bank is üzemelhet jelenleg, melynek pénzügyi stabilitása legalább olyan gyenge lábakon áll, mint amilyenek miatt már másokat bezártak.