Néhány milliárddal csökkenhet a bevétel a szabad pálinkafőzés miatt
Aki a saját kertjében megtermelt gyümölcsből, vagy a kipréselt szőlő törkölyéből akar pálinkát főzni, azt csak bérfőzetésben teheti meg legálisan, arra jogosult pálinkafőzdében főzetheti ki a maga által készített cefrét. A Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) legfrissebb bérfőzési kimutatása 2008. évi, a testület honlapján.
Az országos összesítés valamivel több, mint 4 millió hektoliterfoknyi pálinkát vett számba. Egy hektoliter foknyi pálinka 2 liter 50 fokos alkohol tartalmú ilyen italnak felel meg. A lefőzetett pálinka 80 százaléka vegyes gyümölcsből, míg 10 százaléka szilvából, 5 százaléka pedig sárgabarackból készült.
A jövedéki törvény az egy hektoliternyi 100 százalékos tiszta szeszre adja meg az adó mértékét. A bérfőzetőnek minden hektoliter ilyen tiszta pálinka után 276.100 forint adót kell fizetnie. A főzető évi 50 literig kedvezményt kap, eddig a mennyiségig az adója csak 138.050 forint. Ha egy családban több bérfőzető él, akkor az 50 literes korlát együttesen értendő.
A kedvezményes adóval számolva a 2008. évi bérfőzetés utáni adó 5,6 milliárd forintot tesz ki. A VPOP korábbi adatai szerint a 2008. évi bevétel 5,7 milliárd forint volt, ez növekedett a múlt évben 8 milliárd forint fölé. Ennyi fog kiesni a költségvetésből, ha a parlament eltörli a bérfőzési szeszadót. A bérfőzés jelenleg szigorú adminisztrációval jár. Amikor a bérfőzető átveszi a pálinkáját, a főzdében készpénzben kell megfizetnie az adót, amit a főzde már utalással továbbít a VPOP számlájára.