Ön érti, hogy mi van a gázszámlán? Miért kerül ennyibe a gáz?

Amennyiben elővette a saját gázszámláját, akkor javasoljuk, hogy az első oldal (amelyikhez a gázdíj befizető csekk is kapcsolódik) tanulmányozásával, megértésével kezdjük!
Mutatjuk mi is, a sajátunkat, íme:
Nézzük, hogy a gázszámla első oldalán tehát mi mit jelent pontosan, haladjunk felülről szépen lefelé:
Elszámolt időszak:
Az elszámolt időszak azt mutatja meg, hogy az adott gázszámla időben melyik időszak fogyasztására vonatkozik. Itt két naptári napot látunk kötőjellel elválasztva. A fotónkon látható gázszámla tehát 2019.október 26-tól 2019. november 25-ig tartó időszak lakossági gázfogyasztására vonatkozik. Az elszámolt időszak jellemzően egy naptári hónap hosszúságú a legtöbb gázfogyasztó esetében, de mint azt a példánk is jól mutatja ez az időszak egyáltalán nem kerek hónap (azaz nem a hónap első napján kezdődik és a hónap utolsó napján ér véget).
Fizetendő összeg:
A számla talán legfontosabb adata, hiszen ez az az összeg, amelyet Önnek a lakossági gáz fogyasztásáért az adott időszara meg kell fizetnie. Amennyiben Ön csekken fizeti a gázdíjat, akkor ez az összeg megegyezik a csekken található öszeggel.
Fizetési határidő
A fizetési határidő (sokan félreértelmezik ezt a dátumot) azt jelenti, hogy a számla összegének erre a napra kell beérkeznie a gázszolgáltató számlájára. Magyarul ha ezen a napon adjuk fel a csekket a postán, akkor az már sajnos későn fog beérkezni a gázszolgáltatóhoz. Az NKM Energia Zrt. (Nemzeti Közművek, mint gázszolgáltató) honlapján például azt javasolja ügyfeleinek, hogy minimum két munkanappal korábban fizessék azt be, hogy biztonsággal beérkezzen határidőben.
A rezsidíj csökkentése nélkül Önt ebben az időszakban a következő fizetési kötelezettség terhelte volna:
Itt azt az összeget találja meg a kedves ügyfél, hogy a 2013-tól bevezetett un. rezsicsökkentés (mellyel a kormányzat a hazai háztartások rezsiköltségét kívánta mérsékelni) nélkül mekkora összeg állna az aktuális csekken, azaz mennyit kellene fizetnie az adott elszámolási időszakban. (A rezsicsökkentésből később komoly politikai csatatér lett, így annak részleteivel jelen cikkben nem kívánunk foglalkozni. a szerk.)
A rezsidíj csökkentésének eredményeképpen az Ön megtakarítása:
- ebben az elszámolt időszakban:
Az itt látható összeg tehát nem más, mint amit Ön az adott időszakban "nem fizet meg" azért, mert életbe lépett az un. rezsicsökkentés. (Egy kis matematika: a csekken lévő összeget és ezt az összeget ha összedja, akkor épp azt az összeget kapja amiről az előző pontban beszéltünk. Példánkban tehát 4301 Ft + 12741 Ft = 17042 Ft)
- 2013. január 1-je óta összesen:
Ezen a soron egy jóval nagyobb összeget olvashat általában a T. Gázfogyasztó, mert itt azt kell feltüntetnie a gázszolgáltatónak, hogy a rezsicsökkentés miatti un. "megtakarítás" összesen mennyi volt 2013 óta, amióta azt bevezették. Ezt az adatot sokan kormányzati "marketingként" értelmezik, hiszen az adott havi számlához vajmi kevés köze van...
Bízunk benne, hogy gázszámla értelmező cikkünk segített megérteni a gázszámlán lévő adatokat.
Cikkünk rövidesen folytatódik a gázszámla 2. oldalának értelmezésével, így érdemes lesz visszatérni oldalunkra, a ProfitLine.hu gazdasági oldalra, ahol a célunk, hogy érthetően elmagyarázzuk a(z) (gazdasági) élet nagy dolgait.
Addig is ajánljuk figyelmükbe lakossági gáz árak 2020 kalkulátorunkat, mely a cikk alatt indul el.