Profitkivét miatt zárásra csökkent a piacok előnye Európában
Pénteken a nap nagy részében még tartott a bizakodás - a fő mutatók kora délután, napi csúcsaikon ismét 2-3 százalékkal meghaladták az előző napi zárókat -, mert a héten elhangzott német és a francia nyilatkozatok nyomán a befektetők arra számítanak, hogy valami megoldás mindenképp lesz Görögország számára, habár az euróövezet által júliusban elhatározott második görög mentőprogramnak még semmi jele. Ma már a legkevésbé valószínű "rendezett csőd" forgatókönyv sem riasztja annyira a piacokat, mint akár csak egy hete.
Erősítette a bizalmat az Európai Központi Bank csütörtöki közlése is arról, hogy - együttműködve az amerikai, a brit, a svájci és a japán központi bankkal - októbertől felújítja a dollárárveréseket a dollárlikviditás növelésére, éppúgy, mint a 2008 végi nehéz napokban tette. Az EKB utoljára tavaly májusban alkalmazta ezt az eszközt.
A nap végén azonban gyors profitkivétel következett a majdnem egész heti drágulásra, annál is inkább, mert a befektetők nem sokat remélnek az európai pénzügyminiszterek hét végi tanácskozásától. Az sem hatott biztatóan, hogy az értekezlet résztvevőit a meghívott amerikai pénzügyminiszter figyelmeztette a megosztottság veszélyeire.
A londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 pénteken 30,87 pontos, 0,58 százalékos javulással 5.368,41 ponton zárt. A frankfurti DAX-30 65,27 pontos, 1,18 százalékos többlettel 5.573,51 ponton végzett. Párizsban a CAC-40 14,54 ponttal, 0,48 százalékkal 3.031,08 pontra gyengült.
Pénteken az eurót eleinte tovább erősítette az EKB csütörtöki bejelentése arról, hogy októbertől három hónapig minden hónapban egyszer repoárverést tart dollárból háromhónapos határidőkre rögzített kamatra, minden igényt kielégítve, együttműködésben a világ mértékadó központi bankjaival. A nap végén azonban a befektetők profitkivétellel készültek arra az eshetőségre, ha az európai pénzügyminiszterek első őszi tanácskozása a hét végén eredménytelenül zárulna az euróövezeti államadósság-válság gyorsabb rendezése szempontjából. (MTI)