Túlvették a forintot
Ha az okokat kutatjuk, akkor egyértelműen a megváltozott kormányzati kommunikáció áll az erősödés hátterében, nevezetesen az IMF megállapodást jelenleg majdnem biztosra veszi a piac. Ezt még megfejelte a június óta tartó pozitív nemzetközi hangulat, így sikerült megközelíteni a 275-ös szintet. A jelenlegi euró árfolyam átmenetileg indokolt, ha a kormányzati kommunikációnak van alapja, és ősz elejére összejön a megállapodás. Amennyiben a tárgyalások elhúzódnak, úgy meglátásunk szerint a piac jócskán előreszaladt. Ennek technikailag az az oka, hogy nagyon nagy mennyiségű euró melletti fogadást – részben fedezeti pozíciót – likvid álhattak ki egy jellemzően alacsony forgalmú, illikvid piacon, így nagyon rövid idő alatt nagyon nagymértékű árelmozdulás következett be.
EUR/HUF árfolyam
A technikai elemzés alapján az mondható el, hogy a másfél hónapig érvényes 284-290-es sávból július végén letört az árfolyam, és egészen a 275-ös támaszig esett (a cikk írásakor). 275-nél húzódik ugyanis a 2008-ban indult forint gyengülési trend alsó támaszvonala. Ennek letörése legfeljebb pár nap erejéig elképzelhető, hiszen az várható, hogy 270 közelében a jelentős magyar állampapír portfoliót tartó külföldi befektetők ismét elkezdik építeni majd fedezeti célú euró vételi pozícióikat, nem is beszélve a spekulatív longokról. Jelenlegi elképzelésünk szerint a kormány egyik köz éptávú gazdaságpolitikai célja az alacsony kamatszint (jegybanki alapkamat) kialakítása lehet, ami a forintot később gyengülő pályára állítja majd.
Ezek alapján, valamint a történelmi tény szerint (a tőkepiacokon mindig van korrekció), olcsónak tűnik az euró 280 alatt mind rövid-, mind középtávon. Jelenleg egy kis korrekció esetén a 284 lehet az első ellenállás, majd pedig a 290, mely július során háromszor akadályozta meg a forintgyengülést.