A memóriazavarok kezeléséhez viheti közelebb a tudományt magyar és amerikai kutatók felfedezése

Új távlatokat nyithat az időskori és neurológiai betegségek kezelésében Losonczy Attila és kutatócsoportjának legújabb felfedezése. A New York-i Columbia Egyetem Zuckerman Intézet, a Rózsa Balázs által vezetett BrainVisionCenter, valamint a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet közös kutatása forradalmi eredményt hozott: a magyar fejlesztésű 3D-lézerpásztázó mikroszkóp segítségével elsőként sikerült élő állatban másodpercek töredéke alatt, az emberi hajszálnál százszor vékonyabb struktúrákban megfigyelni az emlékek megszületését. A tanulmány a rangos Nature című folyóiratban jelent meg.

A memóriazavarok kezeléséhez viheti közelebb a tudományt magyar és amerikai kutatók felfedezése

Az emlékek felidézése az agysejtek közötti kapcsolatok, az úgynevezett szinapszisok erősségének változásán alapul. Bár ezt az elméletet már csaknem ötven éve ismerjük, a tudósoknak egészen mostanáig nem sikerült közvetlenül megfigyelniük ezeket a szinaptikus változásokat élő rágcsálómodellben. Az utóbbi években a mikroszkópos technológiák fejlődése lehetővé tette, hogy a kutatók valós időben tanulmányozhassák az élő, viselkedő állatok agysejtjeinek aktivitását is.

„A pontos genetikai és molekuláris célpontok meghatározásához és a jövőbeni terápiákhoz mélyebb ismeretekre van szükség a memória rögzülésének és kialakulásának mechanizmusairól” – hangsúlyozta a munka társadalmi hasznosulását a Columbia Egyetem Zuckerman Intézetének vezető kutatója, Losonczy Attila. Ezen mechanizmusok feltárása kulcsfontosságú a Roska Botond és Rózsa Balázs által alapított BrainVisionCenter számára, a terápiás és diagnosztikai küldetés a tervek szerint részben az intézetben fog megvalósulni. 

A hippokampusz az agy egyik legtöbbet vizsgált területe, de az elmúlt évtizedek kutatásai főként EEG vizsgálatokra és agyszelet preparátumokra támaszkodtak. Ezen módszerek bár szükségesek, korlátozott lehetőségeket nyújtanak, mivel nem teszik lehetővé az agyi folyamatok valós idejű és nagy felbontású vizsgálatát élő állatokban. Pedig a neurális hálózatok valós idejű megfigyelése elengedhetetlen az agyműködés mélyebb megértéséhez, amihez olyan technológiák kellenek, amelyek gyorsan és pontosan képesek pásztázni a sejteket és szinapszisokat nagyobb térfogatú mintákban.

„A jelenlegi tanulási- és memóriamodellek, azon alapulnak, hogy a szinapszisok, vagyis a sejtek közötti kapcsolatok erőssége megváltozik az agyban a tanulás, az emlékek rögzülése során. Bár a szinaptikus plaszticitás működésének korábbi bizonyítékai viszonylag egyszerű állatokkal, például tengeri csigákkal végzett kísérletekből, vagy mesterséges körülmények között, például laboratóriumban növesztett agysejtekkel végzett kutatásokból származtak, az elmúlt 50 évben ez a memória modell rendkívül sikeres lett, és a mesterséges intelligencia gyors fejlődése is erre épül. Nem meglepő ugyanakkor, hogy korábban élő állatos vizsgálatokra nem volt példa, hiszen hatalmas technikai kihívást jelentett ez a kutatóknak” – magyarázta Losonczy Attila.

A kutatócsoport Nature-ben közölt munkája ebben hozott nagy áttörést. Céljuk az volt, hogy kidolgozzanak egy módszertant, amellyel a tanulásért és memóriáért felelős idegsejtek hosszú távú szinaptikus plaszticitása, vagyis a szinapszisok erősségének változása (amely akár órákig, napokig is tarthat), valós időben, élő rágcsálómodellekben is mérhetővé válik. Az áttörés elérésében kulcsszerepet játszott a HUN-REN KOKI Rózsa Balázs által vezetett kutatócsoportjának segítségével kifejlesztett, és a BrainVisionCenterben is alkalmazott, speciális kétfoton lézerpásztázó mikroszkóptechnológia. A 3D-s valós idejű képstabilizációval felszerelt rendszer képes az agy folyamatos mozgását kompenzálni, lehetővé téve az agy apró elemi komponenseinek, mint a sejtek és sejtnyúlványok, vizsgálatát.

“Az in-vivo kísérletekben a zsigeri mozgások (szívverés, lélegzés), illetve az akaratlagos mozgás akár több tíz mikrométernyi elmozdulást is okozhatnak, amely lényegesen nagyobb, mint maguk a mérendő struktúrák. Ez viszont ellehetetleníti a nagy térbeli és időbeli felbontással történő méréseket, hiszen a mérendő biológiai képletek (sejttestek, sejtnyúlványok, dendritek, dendrittüskék) folyamatosan kitérnek a lézerpásztázás alól. Az általunk használt femtoszekundumos [ez a másodperc ezermilliárdodrészének egymilliomod része, ennyi idő alatt a fény 0,3 mikrométert halad, ami nagyjából egy baktérium méretének felel meg] lézerpásztázó eljárás valós időben és 3D-ben kompenzál a mozgásra” – magyarázta el az új módszer hasznosságát Rózsa Balázs, a BrainVisionCenter igazgatója, a HUN-REN KOKI vezető kutatója, a publikáció kollaborációs partnere. 

A berendezés képes az emberi hajszál vastagságának századrészét kitevő struktúrákban megfigyelni az összes aktivitást, és elég gyors ahhoz, hogy elkapja a szinapszisok erősségének változásait, amelyek másodpercek századrésze alatt történnek. A mikroszkóprendszert az úgynevezett feszültségszenzorokkal együtt alkalmazva sikerült, ami korábban megoldhatatlannak tűnt: élő, viselkedő állat agyában feszültségjeleket mérni egyetlen szinapszis szintjén. 

A kutatócsoport egyik legnagyobb meglepetése az volt, hogy a megfigyelt hippokampális neuronok [ezek az agy temporális lebenyében helyezkednek el, a tanulásban, a memóriában és a térbeli tájékozódásban játszanak kulcsszerepet] szinapszisai nem viselkedtek egyformán az idegsejtek faágszerűen szétágazó nyúlványai, az úgynevezett dendritek mentén. A piramis alakú sejtek csúcsa közelében lévő ágak szinapszisainak aktivitása és erőssége változott a kísérletek során, míg a sejtek bázisa közelében lévőké nem. "Még mindig nem világos, miért van ez így, miért lehet ez a mechanizmus fontos" – fejtette ki Losonczy Attila. "Tudjuk, hogy az emlékek több szinten szerveződnek, a szinapszisoktól az egyes neuronokig és idegi áramkörökig, és most azt látjuk, hogy akár sejten belüli szinten is szerveződhetnek."

Mindez megnyitja az utat további kísérletekhez, amiben megpróbálják megérteni, hogyha a szinapszis erőssége megváltozik, mik azok a molekuláris, biokémiai genetikai változások, amelyek ezt az erősséget megtartják, illetve a sejtszinten stabilizálják.

Losonczy Attila csapatának nem ez az első tudományos áttörése, amelyet magyar fejlesztéseknek köszönhetően ért el. 2020-ban a Neuron folyóiratban jelent meg forradalmi tanulmányuk az agy memóriaközpontjában működő gátló idegsejtek működéséről. Ezt követte 2022-ben egy újabb publikáció a Nature-ben, amely bemutatta, hogy az agy egyik fontos memóriaközpontjában az idegsejtek kisebb csoportokba szerveződve, együtt tanulnak.

 

Csökkent a betölthető banki állások száma a londoni Cityben

Jelentősen csökkent tavaly a meghirdetett új pénzügyi munkahelyek száma a londoni Cityben, mivel a pénzügyi szolgáltató cégek a nehéz gazdasági körülmények közepette költségcsökkentésekbe kezdtek - áll az egyik vezető globális pénzügyi munkaerőpiaci adatszolgáltató és tanácsadó cég hétfőn Londonban ismertetett friss felmérésében.
2025. 01. 13. 22:00
Megosztás:

Madárinfluenza-vírus lehet egy hajdú-bihari lúdtelepen

Madárinfluenza-vírus jelenlétét mutatta ki Hajdú-Bihar vármegyében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma, az érintett tömőlúd állomány felszámolása befejeződött, a járványügyi nyomozás folyamatban van - közölte a hivatal hétfőn az MTI-vel.
2025. 01. 13. 21:00
Megosztás:

Új korszak kezdődik az energiahatékonyságban

A Magyar Közlönyben 2024. december 23. napján megjelent klímagázokról szóló 2024. évi LXXXVII. törvényben foglalt módosítások hatálybalépésével megváltozik az energiahatékonysági kötelezettségi rendszer (EKR).
2025. 01. 13. 20:30
Megosztás:

Ismert gyógyszer gyártását hozza Magyarországra az Egis

Az Egis Gyógyszergyár Zrt. bejelentette, hogy a Gazdasági Versenyhivatal hatósági bizonyítványának birtokában megvásárolta a Teva Gyógyszergyár Zrt. Magyarország egyik közismert, bőrön alkalmazható helyi hatású termékcsaládját, annak érdekében, hogy erősítse pozícióját a magyarországi vény nélkül kapható termékek piacán.
2025. 01. 13. 19:30
Megosztás:

Agrártárca: tovább erősítjük agrárkapcsolatainkat Japánnal

Magyarország számára kiemelt fontosságú Japán barátsága és a távol-keleti ország agrárpiaca, ezért tovább erősítjük a meglévő kapcsolatainkat - közölte Nagy István agrárminiszter, aki hivatalában fogadta Ono Hikarikót, Japán magyarországi nagykövetét az Agrárminisztérium hétfői közleménye szerint.
2025. 01. 13. 19:00
Megosztás:

Kitartott az ingatlanpiac lendülete decemberben

Tavaly az év utolsó hónapjában is kitartott az ingatlanpiac lendülete, decemberben 10 231 lakóingatlan cserélt gazdát, ami az előző hónaphoz képest 9 százalékkal alacsonyabb érték, ám majdnem 31 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál - közölte a Duna House hétfőn az MTI-vel.
2025. 01. 13. 18:30
Megosztás:

Egymilliárd forintot meghaladó fejlesztés kezdődött a Gyulai Várfürdőben

Újabb egymilliárd forintot meghaladó fejlesztéssorozat kezdődött a Gyulai Várfürdőben - tájékoztatta Kun Miklós vezérigazgató hétfőn az MTI-t.
2025. 01. 13. 18:00
Megosztás:

Minden eddiginél szigorúbban korlátozná Amerika az AI-chipek exportját

A Biden-kormány új intézkedéseket jelentett be, melyek megnehezítik az Nvidia és más chipfejlesztő cégek termékeinek külföldi eladásait.
2025. 01. 13. 17:30
Megosztás:

Már sorsjegyekkel is van esély a 110 milliót érő lakásnyereményre

Jelentősen bővülhet a Játékoskártya – lakásnyeremény játék heti nyerteseinek és ezzel együtt a fődíjra, vagyis a lakásnyereményre jogosultak száma, mivel 2025. január 13-tól sorsjegyek vásárlásával is lehetővé válik a Szerencsejáték Zrt. lakásnyeremény kampányában való részvétel. Mintegy 2 hónappal a sorsolás előtt már közel 600 ezer játékos szerzett jogosultságot a lakásnyeremény sorsoláson való részvételre.
2025. 01. 13. 17:00
Megosztás:

Nyáron Larnakára és Burgaszba is indul repülőjárat Debrecenből – átfogó járatfejlesztés zajlik a Debrecen Nemzetközi Repülőtéren

2024-ben a Nemzetgazdasági Minisztérium az új ügyvezető kinevezésével megkezdte a Debrecen Nemzetközi Repülőtér átfogó fejlesztési stratégiájának megvalósítását, melynek szerves részét képezik a járatfejlesztések. A munka eredményeképp a Wizz Air a nyári időszakban újra kínálatába vette a ciprusi Larnakára, valamint a bulgáriai Burgaszba induló járatait.
2025. 01. 13. 16:30
Megosztás:

Magasabb inflációra számítanak az amerikai fogyasztók

A Michigani Egyetem fogyasztói hangulatindexe januárban 73,2-re csökkent a decemberi 74-ről.
2025. 01. 13. 16:00
Megosztás:

Az arany ára a geopolitikai bizonytalanság miatt és az erős munkaerőpiaci adat ellenére emelkedik

Az arany árfolyama annak ellenére tudott emelkedni, hogy a pénteki USA munkaerőpiaci adat erős volt, ami csökkenti annak a valószínűségét, hogy a Fed a kamatcsökkentés eszközéhez nyúl.
2025. 01. 13. 15:30
Megosztás:

Mi az a Tether (USDT), és hogyan működik?

Tether USDT stabilcoin hogyan működik? Mi az az USDT Tether stablecoin? Képzelj el egy világot, ahol minden fizetőeszköz folyamatosan változtatja az értékét. Egyik nap egy alma egy dollárt ér, másnap viszont már kettőt, vagy épp csak felet. A kriptovaluták világa valami ilyesmi: izgalmas, de kaotikus. Ezt a bizonytalanságot igyekezett megoldani a Tether (USDT), amely a stabilitás szigetét hozta el a kriptopénzek hullámzó tengerére.
2025. 01. 13. 15:00
Megosztás:

A Ripple stabilcoinja az RLUSD komoly kihívója lehet a Tether-nek (USDT) és az USDC-nek?

Új szereplő az amerikai dollár alapú kriptopiacon. A Ripple RLUSD stabilcoin a Coinbase és Binance felé tart – vajon megingathatja-e a Tether (USDT) és Circle (USDC) uralmát?
2025. 01. 13. 14:30
Megosztás:

80 felett a Brent, az olajárak nagyot ugrottak az oroszok elleni szankciók újabb köre miatt

A kőolaj ára jelentősen nőtt hétfő reggelre, szembemenve az év elejei piaci várakozásokkal.
2025. 01. 13. 14:00
Megosztás:

Holnap jön a magyar infláció. Mi lesz veled forint?

Holnap fog napvilágot látni a decemberi magyar inflációs mutató.
2025. 01. 13. 13:30
Megosztás:

2024 az új rekordéve a hazai turizmusnak ‒ soha ennyi külföldi turista nem érkezett

A kiemelkedő 2023. évi eredményt is csaknem 11%-kal megfejelve minden korábbinál több, közel 18 millió turista érkezett a magyarországi szálláshelyekre 2024-ben.
2025. 01. 13. 13:00
Megosztás:

Megélénkült a kínai külkereskedelem

Kína exportja éves szinten 10,7 százalékkal volt magasabb decemberben, mint egy évvel korábban.
2025. 01. 13. 12:30
Megosztás:

Már csak 1-2 napjuk maradt az építőipari vállalkozóknak, hogy megkössék a kötelező felelősségbiztosítást

Több tízezer építőipari céget és egyéni vállalkozót érint, hogy január 15-től kötelezően rendelkezniük kell kivitelezői és/vagy tervezői felelősségbiztosítással. Sok a bizonytalanság: nemcsak a komplex beruházást végzőket, hanem például a klímaszerelőt és festőt is érinti az új szabályozás, akkor is, ha ez a melléktevékenységük, és akkor is, ha induló – még árbevétel nélküli – vállalkozásról van szó. A biztosítások megkötéséhez érdemes tájékozódni a 2025. január 1-jétől érvényes új TEÁOR, illetve ÖVTJ-besorolásokról. A most eszmélőknek sem kell pánikba esniük, de siessenek: az Allianz 1, illetve 3 éves utófedezetet, gyors és egyszerű szerződéskötést kínál.
2025. 01. 13. 12:00
Megosztás:

2025 a lehetőség éve az építőiparban

Változatlan árbevétel mellett is nőtt a Mapei Kft. eredményessége 2024-ben, így a cég optimistán tekint 2025-re. Markovich Béla ügyvezető szerint a kormány 21 pontos gazdasági akcióterve, a vállalkozások beruházási kedve és a lakossági állampapírok tőke- és kamatkifizetései lendületet hozhatnak az építőiparba.
2025. 01. 13. 11:30
Megosztás: