Javított globális növekedési prognózisán az OECD

Javított kissé idei és jövő évi globális növekedési előrejelzésén a párizsi székhelyű Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, az OECD csütörtökön kiadott prognózisában az előző, februári keltezésű becsléséhez képest.

Javított globális növekedési prognózisán az OECD

Az OECD honlapján publikált dokumentum szerint a globális GDP-növekedés a 2023-as 3,1 százalék után az idén is 3,1 százalék lesz, majd 2025-ben kismértékben javul, 3,2 százalékra emelkedik olyan hátráltató geopolitikai tényezők ellenére is, mint az orosz-ukrán háború, a közel-keleti eszkaláció és a szigorodó pénzügyi környezet.

Februári prognózisában az OECD az idei globális növekedési ütemet 2,9 százalékra, a 2025-öst 3,0 százalékra tette.

A G20-ak növekedési rátája 2025-ben is 3,1 százalék marad, a globális növekedés súlypontja a feltörekvő régiókra tolódik el. Magyarország idei növekedését 2,1 százalékra, jövőre pedig 2,8 százalékra teszi az OECD. A legnagyobb növekedési ütemet India éri el, 6,6 százalékosat az idén és jövőre egyaránt. A második helyen a rangsorban Indonézia áll az idén 5,1 százalékos, jövőre 5,2 százalékos GDP-növekedéssel. A harmadik helyen álló Kína gazdasága az idén 4,9 százalékkal, 2025-ben 4,5 százalékkal növekszik. A februári prognózisban az indiai növekedés 6,2 és 6,5 százalék volt, az indonéziai 5,1 és 5,2 százalék, a kínai pedig 4,7 és 4,2 százalék.

Az Egyesült Államok GDP-növekedése az idei 2,6 százalékról jövőre 1,8 százalékra csökken. Az euróövezetben az idén 0,7 százalékos, 2025-ben 1,5 százalékos növekedés várható. Németország bruttó hazai terméke az idén 0,2 százalékkal, 2025-ben pedig 1,1 százalékkal növekedhet. A februári prognózisban az Egyesült Államok idei növekedési ütemét 2,1 százalékra, a jövő évit 1,7 százalékra tette. Az euróövezeti 0,6 és 1,3 százalék volt, a német pedig 0,3 és 1,1 százalék. A legtöbb fejlett gazdaságban az idén viszonylag gyors ütemben csökkent az inflációs ráta, köszönhetően a restriktív monetáris politikának, az energiaárak csökkenésének és az ellátási láncra nehezedő nyomás enyhülésének.

Az élelmiszerár-infláció szintén meredeken csökkent a legtöbb országban, mivel a kulcsfontosságú termények, például a búza és a kukorica jó terméseredményei miatt az árak gyorsan csökkentek az ukrajnai háború kitörése után elért csúcsokról. Az árcsökkenés azonban elsősorban az árucikkekre vonatkozik, míg a szolgáltatások terén az árszint a legtöbb országban jóval a pandémia előtti szint felett jár.

Az OECD szerint az inflációs nyomás féken tartása érdekében folytatni kell a szigorú monetáris politikát. Az inflációs nyomás enyhülése mellett azonban ezzel együtt is lehetőség nyílhat a kamatlábak csökkentésére, a monetáris politikának azonban még tartósan korlátozónak kell maradnia. Az irányadó kamatlábak csökkentésének üteme és mértéke a makrogazdasági mutatók alakulásától függ és ennek függvényében országonként eltérő lehet.

Az OECD várakozásai szerint a GDP-arányos államadósság számos országban tovább emelkedik. A kormányok növekvő költségvetési terhekkel néznek szembe az adósságszolgálat emelkedő költségei, valamint az éghajlatvédelmi és honvédelmi beruházások növekedése miatt. A párizsi intézet szerint ezért a kormányoknak kiadáscsökkentő és bevételnövelő koncepciók kidolgozására ajánlott törekedniük. Emellett törekedni kell a hosszú távú növekedést és az életszínvonal javulását megalapozó strukturális reformok bevezetésére is. Többek között a beruházásokat fellendítő erőteljesebb politikai fellépéssel, az innováció, a technológia fejlődés és a termelékenység növelésének ösztönzésével.

Az OECD prognózisa szerint Magyarországon az alacsonyabb infláció és kamatlábak várhatóan támogatják a magánfogyasztást és a beruházásokat. A nemzetközi kereskedelemmel és a globális nyersanyagárakkal kapcsolatos kockázatok mellett a magyar gazdaságot érintő fő bizonytalansági tényezőt a költségvetési konszolidáció ütemében és az uniós források folyósításáról szóló tárgyalások kimenetelében jelölte meg az OECD.

A Ripple stabilcoinja az RLUSD komoly kihívója lehet a Tether-nek (USDT) és az USDC-nek?

Új szereplő az amerikai dollár alapú kriptopiacon. A Ripple RLUSD stabilcoin a Coinbase és Binance felé tart – vajon megingathatja-e a Tether (USDT) és Circle (USDC) uralmát?
2025. 01. 13. 14:30
Megosztás:

80 felett a Brent, az olajárak nagyot ugrottak az oroszok elleni szankciók újabb köre miatt

A kőolaj ára jelentősen nőtt hétfő reggelre, szembemenve az év elejei piaci várakozásokkal.
2025. 01. 13. 14:00
Megosztás:

Holnap jön a magyar infláció. Mi lesz veled forint?

Holnap fog napvilágot látni a decemberi magyar inflációs mutató.
2025. 01. 13. 13:30
Megosztás:

2024 az új rekordéve a hazai turizmusnak ‒ soha ennyi külföldi turista nem érkezett

A kiemelkedő 2023. évi eredményt is csaknem 11%-kal megfejelve minden korábbinál több, közel 18 millió turista érkezett a magyarországi szálláshelyekre 2024-ben.
2025. 01. 13. 13:00
Megosztás:

Megélénkült a kínai külkereskedelem

Kína exportja éves szinten 10,7 százalékkal volt magasabb decemberben, mint egy évvel korábban.
2025. 01. 13. 12:30
Megosztás:

Már csak 1-2 napjuk maradt az építőipari vállalkozóknak, hogy megkössék a kötelező felelősségbiztosítást

Több tízezer építőipari céget és egyéni vállalkozót érint, hogy január 15-től kötelezően rendelkezniük kell kivitelezői és/vagy tervezői felelősségbiztosítással. Sok a bizonytalanság: nemcsak a komplex beruházást végzőket, hanem például a klímaszerelőt és festőt is érinti az új szabályozás, akkor is, ha ez a melléktevékenységük, és akkor is, ha induló – még árbevétel nélküli – vállalkozásról van szó. A biztosítások megkötéséhez érdemes tájékozódni a 2025. január 1-jétől érvényes új TEÁOR, illetve ÖVTJ-besorolásokról. A most eszmélőknek sem kell pánikba esniük, de siessenek: az Allianz 1, illetve 3 éves utófedezetet, gyors és egyszerű szerződéskötést kínál.
2025. 01. 13. 12:00
Megosztás:

2025 a lehetőség éve az építőiparban

Változatlan árbevétel mellett is nőtt a Mapei Kft. eredményessége 2024-ben, így a cég optimistán tekint 2025-re. Markovich Béla ügyvezető szerint a kormány 21 pontos gazdasági akcióterve, a vállalkozások beruházási kedve és a lakossági állampapírok tőke- és kamatkifizetései lendületet hozhatnak az építőiparba.
2025. 01. 13. 11:30
Megosztás:

Új korszak a fűtésben: lépjünk túl a konvektorokon!

A konvektorok még mindig számos magyar otthonban megtalálhatók, főként azért, mert évtizedeken keresztül ez volt a legkézenfekvőbb fűtési megoldás. Azonban az idő haladtával világossá vált, hogy ezek a készülékek messze nem felelnek meg a modern energiahatékonysági és környezetvédelmi elvárásoknak. A technológia fejlődése számos innovatív alternatívát kínál, amelyek nemcsak fenntarthatóságot, hanem jelentős költségmegtakarítást is eredményezhetnek.
2025. 01. 13. 11:00
Megosztás:

Emelkedtek a nemzetközi és hazai kötvényhozamok

A múlt héten folytatódott a kötvényhozamok ütemes emelkedése és a kamatcsökkentési várakozások mérséklődése.
2025. 01. 13. 10:30
Megosztás:

Így indul a hét - mire számíthatnak a befektetők?

Esésben vannak az ázsiai indexek ma reggel, az SSEC 0,4%-ban, áll, az Asia Dow 1% felett van a piros tartományban, a Nikkei ma zárva tart. Az európai határidős indexek néhány tizedes, az amerikai határidős piacok fél százalék körüli mínuszban vannak, a nyersolaj ára közel 2%-os emelkedésben áll.
2025. 01. 13. 10:00
Megosztás:

A csütörtöki szünnap után az erős munkapiaci adatok padlóra küldték a tengerentúli tőzsdéket

A tengerentúli tőzsdék 1,5% körül estek, és mindegyik főbb index a pénteki eséssel lenullázta a 2025-ben megvalósult emelkedését.
2025. 01. 13. 09:30
Megosztás:

Estek a nyugat-európai tőzsdék a vártnál erősebb amerikai munkapiaci adatoknak köszönhetően

Estek a nyugat-európai részvénypiacok pénteken, és az elmúlt három hét legmeredekebb napi csökkenését szenvedték el, miután az Egyesült Államokban decemberről a vártnál erősebb munkapiaci adatok érkeztek.
2025. 01. 13. 09:15
Megosztás:

Miközben a Pepe kripto botladozik, az FXGuys ígéretes növekedési jelekkel halad előre

Amíg a Pepe gyenge teljesítménye csalódást kelt a kriptopiacon, az FXGuys továbbra is kiemelkedik erőteljes növekedési jelekkel és növekvő befektetői érdeklődéssel.
2025. 01. 13. 08:48
Megosztás:

Egyre több hitel kell a lakásvásárláshoz a családoknak

A hitelt igénylők több, mint fele már több kölcsönt igényelt a lakásvásárláshoz, mint amekkora önerőt fel tudott mutatni 2024 szeptemberében – 28 százalékuknál az ingatlan értékének már 70 százalékát is meghaladta a folyósított hitel összege – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
2025. 01. 13. 08:00
Megosztás:

Hivatalosan is elindult a gyermek- és ifjúságvédelem éve a polgárőrségnél

A gyermekek és az ifjúság védelmét, az ellenük, vagy általuk elkövetett jogsértések megakadályozását állította tevékenysége idei fókuszába az Országos Polgárőr Szövetség.
2025. 01. 13. 07:30
Megosztás:

Többezres kormányellenes tiltakozást tartottak Belgrádban

Vasárnap ismét több ezren vonultak utcára Belgrádban, amiatt tiltakoztak, hogy a november 1-jén az újvidéki vasútállomáson történt tragédiát követően még mindig nem találták meg a felelősöket, nem mondtak le azok, akiket politikai felelősség terhel, és a kormány nem hozta nyilvánosságra az építkezéssel összefüggő dokumentumokat.
2025. 01. 13. 06:00
Megosztás:

A magyar választók nem akarnak előrehozott választást

A magyar választók 61 százaléka és a Tisza-szavazók közel 40 százaléka szerint sincs szükség előrehozott országgyűlési választásokra Magyarországon és 2024 tavaszához képest még csökkent is azok száma, akik ezt akarják - közölte a Nézőpont Intézet szombaton az MTI-vel.
2025. 01. 13. 05:00
Megosztás:

Komoly kihívásokat okoznak a régiónknak a távozó amerikai adminisztráció újabb szankciói

Komoly kihívásokat okoz Közép-Európának a távozó amerikai adminisztráció újabb szankciós csomagja, ezért a kormány szoros egyeztetésben lesz a térségbeli partnerekkel az üzemanyagárak emelkedésének minimumra szorítása érdekében - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vasárnap.
2025. 01. 13. 04:00
Megosztás:

A pénzügyi szolgáltatási együttműködés bővítéséről állapodott meg Nagy-Britannia és Kína

A pénzügyi szolgáltatási együttműködés jelentős bővítéséről állapodott meg Nagy-Britannia és Kína.
2025. 01. 13. 03:00
Megosztás:

Ki találta ezt ki?! Miért nem lehet lecsavarni a kupakokat a palackokról?

Egy szabályozás szerint a műanyag palackok csavaros kupakját rögzíteni kell a palackhoz, vagyis a kupak nem választható el teljesen az üvegtesttől. De ki találta ezt ki? Mi értelme van ennek? Utánajártunk.
2025. 01. 13. 02:00
Megosztás: