A német gazdaság ereje
A német export tavaly lépte át először az ezermilliárd eurós határt. A német iparszövetség (BDI) vasárnap megjelent előrejelzése szerint az év elejéhez képest javult az üzleti hangulat Németországban. Az exportkilátások is jobbak, hiszen a második görög mentőprogramtól enyhült a feszültség a tőkepiacon, az Európai Központi Bank pedig két nagyszabású likviditási akcióval igyekezett megelőzni a hitelszűke visszatértét.
Az év eleje óta érkezett adatok szerint az amerikai gazdaság a vártnál gyorsabb ütemben növekedik, és az afganisztáni kivonulással felszabaduló állami forrásokat várhatóan infrastruktúra-fejlesztésre csoportosítják át. Az euró 1,30-1,35 dollár között mozgó árfolyama is megfelel a kivitelre termelő német cégek számára - sorolta a reményre okot adó tényezőket a BDI. Ázsiában a növekedés üteme lassult a korábbi évek rendkívüli sebességéhez képest, erre utal például az, hogy januárban két éve először csökkent a kínai export és az import, a térség azonban így is ösztönző erővel hat a német gazdaságra - áll a BDI tavasz eleji helyzetértékelésében, amely szerint mindent egybevetve "3 plusz x" százalékos növekedés várható az exportban.
A német gazdaság magas fokú versenyképessége nem csak Németországnak használ, a növekvő ipari termelés külföldi termékek iránt is erősíti a keresletet, és ebből az Európai Unión belül és kívül egyaránt számos ország profitál - hangsúlyozta Markus Kerber, a BDI elnöke a szervezet közleménye szerint. A BDI jelentésében kiemelte, hogy Németország az egyetlen fejlett ipari állam, amely az utóbbi tíz évben növelte részesedését a világkereskedelemben, ha mégoly kis mértékben is.
A német termékek és szolgáltatások aránya a 2000-ben mért 8,6 százalékról 2011-re 8,7 százalékra nőtt, míg az amerikai részarány 11,4 százalékról 8,7 százalékra, a francia 6,6 százalékról 3,3 százalékra, brit 5,4 százalékról 2,6 százalékra csökkent. Ugyanebben az időszakban Kína részaránya 1,8 százalékról 10,7 százalékra nőtt a világkereskedelemben, holott az ázsiai ország még nem is számít fejlett ipari államnak. Tavaly a német export értéke 1.060,1 milliárd euró volt - először haladta meg az ezer milliárdot -, 2010-hez képest 11,4 százalékkal nőtt.
Az év végére az euróövezeti válság mélyülésé miatt a növekedés üteme lassult, majd a bővülést visszaesés váltotta fel: decemberben a kivitel már 4,3 százalékkal kisebb volt az egy hónappal korábbihoz képest. Ez a legnagyobb visszaesés 2009. január óta - a 2008 őszén kirobbant gazdasági világválság legnehezebb szakasza óta -, amikor 6,5 százalékkal csökkent a német export az előző havihoz képest. A fő felvevőpiac az Európai Unió volt tavaly is: a többi huszonhat EU-ország a német export 70 százalékát vásárolta meg, a leggyorsabban viszont a Kínába irányuló kivitel növekedett. (MT)