A pókerjátékosok típusai
Kezdetben csak egy dolog fontos, mégpedig az, hogy minél nagyobb gyakorlatra tegyünk szert, ezzel együtt pedig minél több játékos típust ismerjünk meg. Igen ám, de ez olykor nehezebb, mint gondolnánk, az online poker magyar oldalain is szép számmal találkozhatunk olyanokkal, akik kisebb vagy nagyobb tétekkel, agresszívan vagy passzívan játszanak. Ismerjük hát meg az alaptípusokat, valamint a hatékony stratégiát ellenük.
Lazának azokat a játékosokat nevezzük, akik rugalmasan állnak a játékhoz, míg feszesnek azokat, akik inkább visszafogottan és megfontoltan választják meg a következő lépéseiket. Bárhogy is játsszon az ellenfél, vessen be bármilyen blöfföt, a lényeg, hogy a stratégia mindig az ellentét-elven alapuljon, tehát, ha az ellenfél laza, akkor feszessé szükséges válni, ha pedig feszes, akkor inkább a laza stílus lehet nyerő. Ha sokat blöfföl, jobb lehet a passzív hozzáállás, ha pedig passzív, eredményesebb lehet a kezdeményező hozzáállás.
A szikla és a játékstílusok királya
A játékosok egyik szélsőséges típusa, a szikla. Jellemzője, hogy szinte alig tesz téteket, ritkán fogad, ritkán emel, esetenként órákig csak ül az asztaloknál, és nem tesz semmit, egyszerűen csak a jó osztásra vár, erős kezdő kártyákkal száll be egy adott körbe. Ez a típus később, amikor akcióba kezd, sorra teszi le az asztalra az ászokat. Mit tehetünk ellene? Elég egyszerű a válasz: nem kell törődni vele! Ha éppen nagy hévvel játszik, tartsuk magunkat távol tőle. Már csak azért is lehet nyerő ez a stratégia, mert a sziklának többnyire egy olyan ellenfélre van szüksége a játékához, aki fizet. Ugyanis a szikla olyan emberektől nyeri el a pénzüket, akik túlértékelik a játékstílusukat, és nem a megfelelő pillanatban blöffölnek. A szikla kevésbé extrém, mégis gyakori változata a nit, aki ugyan megpróbál jól játszani, mégsem tudja minden esetben, miről is szól valójában egy feszes játék. Ezért is vonatkoznak rá ugyanazok a szabályok, mint a sziklára: ez a játékos típus általában keresi az indokot, hogy bedobhassa a lapjait.
A TAG (tight-aggressive, azaz feszes-agresszív) a játékstílusok királya, akiket minden esetben alaposan megválasztott stratégiával kell fogadni, átgondolt játékot szükséges folytatni velük szemben. A TAG kevés leosztást játszik, gyakran fogad vagy emel, de csak ritkán hív. Noha a pénzszerzés szempontjából nem tartoznak az ideális ellenfelek közé, a TAG játékos típusok kiválóan alkalmasak a gyakorlásra, hogy általuk megtaláljuk a játékunk gyenge pontjait.
A mániákus típus ellentéte az előző csoportnak, többnyire a vad és a megzabolázhatatlan jelzővel illetik azokat, akik ebbe a játék stílusban játszanak, hiszen lazák, de kifejezetten agresszívak. Nem stratégiai játékként tekintenek a pókerre, mindig, minden helyzetben nyerni szeretnének. Ez a típus különösen fogékony a blöff kiprovokálására, ezért szívesen is blöfföl. A legjobb taktika vele szemben, ha feszesen játszunk, ezzel együtt pedig kerüljük a blöffölést. Vele nem érdemes értelmetlen párbajokba bocsátkozni, inkább húzódjunk vissza, és próbáljunk meg stratégiailag ügyes játékkal minél több pénzt nyerni tőle.
Az agresszív és a megadó
A LAG (loose-aggressive, azaz laza-agresszív) típus közel áll a mániákushoz, hiszen ugyanúgy sok kezet játszik meg, ráadásul szintén agresszívan. Szakértők szerint alacsony limiteken nincsenek igazán jó LAG játékosok, de sok játékos ezt a fajta stílust játssza anélkül, hogy tudná, mit csinál pontosan. Azáltal, hogy az ellenfelek többnyire mániákus típusként kezelik, és lebecsülik, előnyre tesz szert. Jó taktika lehet velük szemben, ha a mániákusokkal szembeni ellenstratégia gyengébb változatával ülünk le velük, tehát feszesebb játékra, a blöff kiprovokálására helyezzük a hangsúlyt.
A callingstation típusú játékosok általában passzívak, nem igazán várhatunk tőlük meglepő akciókat, többnyire nem emelnek, maximum megadják az aktuális tétet, ritkán válnak agresszívvá. Ez a típus egyre ritkábbá vált az elmúlt években, de időről időre azért feltűnik. Nem éri meg túl sok időt arra áldozni, hogy megértsük a játékát, érdemes inkább az ellenstratégiára koncentrálni. Egy callingstation figura ellen soha ne blöfföljünk, és mivel ő maga is ritkán teszi, nem is érdemes provokálni. Ha azt látjuk, hogy felélénkül, akcióba kezd, akkor rendszerint valamilyen nyerő lap van nála. A fő hívószó az ellenük való játékban a higgadtság.