Elemzői vélemény - elkeserítő az ipari termelés alakulása
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az ipari termelés 19,9 százalékkal csökkent augusztusban a tavalyi bázishoz képest, míg az idén júliushoz viszonyítva szezonálisan és munkanap-tényezővel kiigazítva, 0,7 százalékkal mérséklődött.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője "elkeserítően" rossznak nevezte az augusztusi adatot, ami sokkal gyengébb lett az általa várt 12 százalékos visszaesésnél. Továbbra sincs fordulat, nem jön a lendület az iparban, ami azért furcsa, mert legnagyobb export piacunkon Németországban már éledezik a gazdaság, élénkül a kereslet. Ez azonban nem köszön vissza a magyar statisztikákban, sem az ipari termelési, sem az export adatokban - fejtette ki az elemző.
A Raiffeisen elemzőjének várakozása szerint az őszi hónapokban már be fog következni a javulás. Török Zoltán szerint Magyarországon a belső fogyasztás visszaesése és az életszínvonal csökkenése olyan mértékű, amit nehéz alulmúlni a régióban. Ezzel magyarázható, hogy például Csehországban az ipari termelésben már augusztusban kimutatható volt a javulás (az augusztusi termelés-csökkenés 8,1 százalék volt a júliusi 18,2 százalék után éves bázison). Hozzátette, hogy nálunk a gazdasági visszaesés is nagyobb, 7 százalék körüli, míg Csehországban 4-5 százalék között van.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője szintén azt emelte ki, hogy egyelőre nincs jele a fellendülések. Hozzátette, az előző hónapok rendelésállományát nézve nem túl nagy meglepetés az éves összehasonlításban 19,9 százalékos visszaesés, ám az már egyáltalán nem jó hír, hogy havi összevetésben, júliushoz képest 0,7 százalékkal még tovább mérséklődött augusztusban a termelés. Az elemző 18,3 százalékos, míg a piac 19 százalékos éves csökkenést várt, míg a statisztikai adat mindkettőnél rosszabb lett.
Nyeste Orsolya csupán azt emelte ki némi pozitívumként, hogy a visszaesés a 19-20 százalékos sávban maradt. Az ipari termelés csökkenésének okát továbbra is a gyenge eurózónabeli keresletben látja. Nyeste Orsolya az év hátralévő részéről elmondta, a negyedik negyedévben már csak a bázishatás miatt is jobb adatokat vár, hiszen a gazdasági válság hatására az ipari termelés visszaesése tavaly októberben kezdődött.