Jelentős profit a Budapest Banknál
A bank által az elmúlt évről kiadott, magyar számviteli szabályok alapján készített konszolidált, nem auditált éves beszámoló alapján a pénzintézet mérlegfőösszege 3 százalékkal 941,12 milliárd forintra nőtt. Az elnök-vezérigazgató elmondta: a végtörlesztés hatásai ellenére a bank jelentős nyereséget ért el az elmúlt évben, a végtörlesztés lehetőségével az arra jogosult ügyfelek 27 százaléka élt, és ez 11,1 milliárd forint nettó veszteséget okozott a banknak.
Zolnai György kiemelte: a bankcsoport a számára legfontosabb területeken - így a vállalati hitelezésben, a lízingben, a jelzáloghitelezésben, valamint a hitelkártya-szegmensben - növekedést ért el. Kiemelte: a bank céltartalékai az elmúlt évben 8 százalékkal 31,8 milliárd forintra csökkentek, a portfolió javulása miatt a csökkenő tartalékképzés ellensúlyozta a deviza jelzáloghitelek egyösszegű végtörlesztésén elszenvedett 11,1 milliárd forintos veszteséget. A szigorú költséggazdálkodás eredményeképpen a működési költségek tavaly 37 milliárd forintot tettek ki, ami 3 százalékos növekedés.
A bankcsoport ügyfelekkel szembeni kötelezettségei 739 milliárd forintot értek el, 2 százalékkal nőttek, ezzel párhuzamosan a bank ügyfelekkel szembeni követelésállománya 646 milliárd forintot tett ki tavaly, 1 százalékkal emelkedve. Az elnök-vezérigazgató elmondta: a bank lakossági hitelállománya szinten maradt az előző évhez viszonyítva, 485 milliárd forintot tett ki 2011-ben. Ezen belül a jelzáloghitelek állományában szintén nem történt jelentős változás, állományuk 226 milliárd forint volt, ami mindössze 1 százalékos növekedésnek felel meg Hozzátette: a bank 2011-ben 10 milliárd forintnyi, az előző évhez képest háromszor annyi új jelzáloghitelt helyezett ki.
Az autóhitel-állomány szinten maradt, a hitelek állománya 148 milliárd forintra rúgott. Tóth Viktor, a bank vállalati üzletágának vezetője elmondta: a Budapest Bank Business, a pénzintézet kis- és közepes vállalatokra szakosodott üzletágának kihelyezett hitelállománya (a lízing üzletág nélkül) 12 százalékkal 243 milliárd forintra nőtt tavaly 2010 végéhez képest. A kihelyezett új lízingállomány csaknem háromszorozódott és 14,1 milliárd forintra növekedett. Hozzátette: a vállalati portfolió több mint 80 százalékát a kis- és középvállalkozások alkotják, amelyek 90 százaléka magyar tulajdonban lévő vállalat.
Zolnai György kérdésre közölte: az idei évben is az exportra termelő kis- és középvállalatokra, az agrárágazat cégeire és a feldolgozóiparra összpontosítják üzletpolitikájukat. Kiemelte: idén "a magyar GDP 0 százalékos növekedésére" számít a bank vezetése, és az ez évi üzleti tervet éves átlagban 300 forintos euró árfolyammal állították össze.