Kazahsztán lesz a befektetők Mekkája?
A világ legnagyobb hitelminősítője egyúttal a "BBB plusz" fokozaton megerősítette az ország hazai adósbesorolását is. Az indoklás szerint az átlag feletti növekedést várhatóan a jövőben is erőteljesen támogató, növekvő nyersanyag-, elsősorban olajexport, a megbízható költségvetési politika és a működő tőke tartósan magas beáramlása indokolja a lépést.
A természeti erőforrásokban rendkívül gazdag Kazahsztán területét tekintve, Oroszországot kivéve, a legnagyobb a volt szovjet tagköztársaságok közül. A gazdaságot előtérbe helyező politika és a kőolaj árának emelkedése nyomán 2002 és 2007 között évi 9 százalékos volt az átlagnövekedés. A bankszektor itt a legfejlettebb a térségben, Kazahsztán a regionális pénzügyi központ szerepére aspirál. Ugyanakkor a 2007-2008-as pénzügyi válság Kazahsztánban is a befektetők elvesztéséhez, hitelválsághoz és recesszióhoz vezetett.
Válaszként a kormány leértékelte a tengét, és 19 milliárd dollárt fordított gazdaságélénkítésre. A kazah GDP növekedése 2010-ben 7 százalék volt, 2011-re már ennél erősebb bővülést várnak. 2010-ben az egy főre jutó GDP vásárlóerő-paritáson 12.800 dollár volt, 5,5 százalékos munkanélküliség és 7,8 százalékos infláció mellett. (MTI)