Mélyrepülésben az arany árfolyama
Zuhanórepülésben az arany árfolyama. Az év elején még nagy lendülettel emelkedett a nemesfém, de február végén megakadt 1.785 dollárnál. Hirtelen irányt váltott a kurzus, és egyetlen nap alatt több hetes emelkedést dolgozott le. A zuhanás nem állt meg, múlt héten a 200 napos mozgóátlag alá került a kurzus, és bőven van még tér lefelé.
Csökkenő mély- és csúcspontok szabályos süllyedő trendet alakítottak ki, és a közeljövőben sem valószínű, hogy megtorpan az árfolyam lemorzsolódása. A legutóbbi támasz 1.530 dollárnál látható, eddig tiszta az út a nemesfém előtt. Az elmúlt napok oldalazásából lefelé törhet ki az árfolyam, ezért eladási pozíció nyitása javasolt. A veszteséglimitáló stop-loss megbízást a 200 napos mozgóátlaghoz (1.685 dollár) tegyük, míg célárfolyamnak az 1.530 dolláros minimumot jelöljük meg.
Eltűntek a vevők az arany piacáról, melynek következtében hetek óta szakad az árfolyam. Az elemzők szerint a legnagyobb arany fogyasztó országok (Kína és India) kereslete tovább csökkenhet a jövőben a nemesfémek iránt.Kínában már egy ideje a gazdaság lassulásáról beszélnek (a korábbi 8%-os gazdasági növekedés helyett már csak 7,5%-os bővülésre számítanak idén), az aggodalmakat tovább fokozza, hogy hat hét alatt kétszer is emelték az üzemanyagárakat az országban. Az autópiac jövőbeli kilátása rosszul fest, bár a februári értékesítési adatok jók lettek, de a Kínai Autógyártók szövetsége (CAAM) valószínűleg csökkenteni fogja a következő hónapokra vonatkozó előrejelzéseket. Ez pedig szintén a gazdaság gyengülésének a jele.
Indiában is olyan hírek láttak napvilágot, mely további nyomást jelentenek aranynak. Az ország tovább növeli az aranyimporta kivetett adót, az eddigi 2% helyett 4% lesz az adó mértéke. Ez visszavetheti a keresletet, mely az elmúlt három negyedévben 50%-kal bővült.
Érdemes az indiai rúpia árfolyamának változását is megfigyelni. A távol-keleti ország fizetőeszköze folytatja a gyengülést a dollárral szemben, rövid-középtávon megfordult a trend, és visszamehet az árfolyam az 54 körüli lokális maximumig. A leértékelődő rúpia miatt pedig egyre drágább a nemesfém az indiaiak számára.
Ugyanakkor az aranybányászat történelmi csúcson van, a kitermelési költségek egyre magasabbak, és új lelőhelyeket már nem nagyon találnak.
2011-ben Kína és India a világ aranyfogyasztásának közel felét adták. Az infláció elleni védekezés mellett, a hagyományos ékszervásárlás is töretlenül népszerű ezekben az országokban, ezért továbbra is fontos aranyvásárlók maradhatnak, de rövidtávon az esés irányába mutatnak a fent említett negatív tényezők. Arról sem szabad elfeledkezni, hogy az aranyhoz kapcsolódó ETF-ekből hétről-hétre egyre nagyobb tőkét vonnak ki.