Simor: a tanács túlnyomó többsége a kamattartásra szavazott
Az MNB 0,1 százalékos GDP-növekedést és 5,6 százalékos inflációt vár 2012-ben, míg jövőre a GDP 1,5 százalékos emelkedésére és 3,0 százalékos inflációra számít - mondta Simor András. Az MNB szakértői stábja által készített új inflációs prognózis a 2012-re vonatkozó korábbi 5,0 százalékos prognózisát a fogyasztói áremelkedésre 5,6 százalékra emelte, a jövő évit 2,6 százalékról 3,0 százalékra. Az idei GDP-re adott előrejelzés továbbra is 0,1 százalék, a jövő évi 1,5 százalék, a korábbi 1,6 százalék után.
A részletes inflációs előrejelzést csütörtökön publikálja az MNB - jelezte az elnök. Az inflációs folyamatokat értékelve a tanács többsége úgy látja, hogy huzamosabb ideig a 3 százalékos cél fölött alakul, amelyet az idén belépő indirektadó-emelések, a forint árfolyamában a múlt nyár óta bekövetkezet gyengülés és az olajárak jelentős emelkedése okoz - indokolt az elnök. Ugyanakkor a monetáris tanács szerint a jövő évben elérhető a 3 százalékos inflációs cél, de az idei január-februári adatok némileg növelték az inflációs kockázatot - fűzte hozzá.
Jelezte: az inflációs cél eléréséhez az szükséges, hogy a jelenlegi 7 százalékos alapkamat több negyedéven át maradjon fenn. "Az alapkamat csökkentésére akkor van lehetőség, ha Magyarország kockázati megítélése érdemben javul, és emellett az inflációs kockázatok nem romlanak a következő időszakban" - fogalmazott Simor András. Kérdésre közölte, hogy egyetért a nemzetgazdasági tárca véleményével - amely szerint az EU/IMF megállapodás előtt nem célszerű devizakötvényt kibocsátani -, ha a kormány minél előbb a hitelmegállapodás megkötésére törekszik.
Egy másik kérdésre kifejtette: az ország kockázati megítélése a monetáris politikát befolyásoló tényező, az EU/IMF-megállapodás aláírása pedig az ország kockázati megítélését befolyásolja. "Ha ezt a kettőt összerakjuk, abból az következik, hogy az EU/IMF-megállapodás aláírása, annak időpontja, a monetáris politikát befolyásoló tényező" - tette hozzá. Az elnök a tájékoztatón ismertette az MNB új hiteleszközét, amelyet a vállalati hitelezés támogatása érdekében 2012. április 3-tól vezet be. Ezzel párhuzamosan a jegybank bővíti az általa fedezetként elfogadott értékpapírok körét, és átalakította a fedezetek befogadási mértékeit.
Simor András elmondta: a hitelprogram igazi védőhálót jelent a hazai hitelintézetek számára, véleménye szerint a bankok a jövőben nagyobb biztonságban érezhetik magukat a források tekintetében. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a jegybanknak nincsenek eszközei a hitelezési hajlandóság növelésére. A jegybank eszközei számottevően támogatják a vállalati hitelezés újbóli beindulását, de önmagukban nem elégségesek ehhez - közölte az elnök.
"Az ismert mondás szerint a lovat oda lehet vezetni a vályúhoz, de hogy igyon, arra nem tudjuk rákényszeríteni" - magyarázta a jegybank elnöke. Kérdésre válaszolva megerősítette: amennyiben a jegybanki vezetők bérezését érintő jogvita az Európai Unió és a kormány között rendeződik, azaz a törvényesség helyreáll, akkor 2010 szeptemberétől visszamenőleg egy forintért hajlandó végezni munkáját, azaz a neki járó járandóság teljes összegét hátrányos helyzetű, tehetséges közgazdászhallgatók tanulmányainak támogatására ajánlja fel. Felajánlásomra eddig választ a miniszterelnöktől nem kaptam - közölte Simor András. (MTI)