Új biomasszakazán kezdte meg működését
A 313 millió forintos beruházás az Európai Unió (EU) 154,5 millió forintos támogatásával valósult meg. Az EU energiapolitikája az elkövetkező évtizedben a fosszilis energiahordozók részleges kiváltására előirányozta a megújuló energiaforrások, így a biomassza, a nap- és geotermikus energia alkalmazását - indokolta a fejlesztést Horváth István, a dunaújvárosi központú cég területi igazgatója az MTI-nek.
Ennek szellemében az Alfa-Nova Kft. hazánkban az elsők között valósította meg a korszerű faapríték-tüzelésű kazán telepítését Szolnokon. A beruházás további garanciát jelent az országos viszonylatban a legalacsonyabbak közé tartozó szolgáltatási díjak megtartására, és a környezetünket egyre csökkenő mértékben terhelő városi távhőszolgáltatás működtetésére — tette hozzá a szakember.
Az új kazán táplálásához szükséges faaprítékot egyelőre az erdőgazdaságoktól szerzik be, de néhány év múlva a társaság már saját energiafűz-ültetvényei adják a tüzelőanyagot. Évente 4700 tonna faaprítékot égetnek el, ami 1,4 millió köbméter gázt vált ki. Horváth István jelezte, amennyiben a próbaüzem sikeres lesz, a hődíjak januári felülvizsgálatakor figyelembe veszik, és a távhőszámlák csökkenhetnek.
Az Alfa Nova Kft. területi igazgatója kitért arra is, hogy az elmúlt évtizedben korszerű technológia telepítésével megújultak a lakótelepi fűtőművek, és folyamatosan valósul meg a távhőellátó rendszerek rekonstrukciója. A szolnoki távfűtött lakások 84 százalékában már szabályozható a fűtés, ami városi szinten átlagosan 30 százalékos fogyasztói hődíj-megtakarítást eredményez.