Elutasította az EU a gazdasági kormány ötletét és a spanyol pénzügyi problémákra vonatkozó híresztelést
A gazdasági kormánnyal kapcsolatban a tagországok állam- és kormányfőinek brüsszeli találkozója után Herman Van Rompuy EU-elnök úgy nyilatkozott: el kell kerülni, hogy törés következzék be a 16 országos euróövezet és a 27 tagú Európai Unió egésze között. "Nincs szükség új intézményekre, arról van szó, hogy jobban együtt kell dolgozni" - fogalmazott sajtótájékoztatóján Van Rompuy. Előzőleg hasonló álláspontra helyezkedett José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke és több tagország kormányfője is.
Akadtak mindazonáltal támogatói is a Nicolas Sarkozy francia elnök nevéhez fűződő javaslatnak: az eurózóna pénzügyminiszteri csoportját elnöklő luxemburgi miniszterelnök, Jean-Claude Juncker Brüsszelben úgy vélte, a közös pénzt használó övezetnek "képesnek kell lennie arra, hogy továbbmenjen a huszonheteknél". Az unióban a nemzetközi gazdasági válság tapasztalatai nyomán hosszabb ideje folyik a gondolkodás a szorosabb gazdaságpolitikai együttműködést jelentő gazdasági kormányzásról, de az az ötlet, hogy ez jelenjen meg új intézményként, a jelek szerint nem talált elegendő támogatóra.
Ami Spanyolországot illeti - amelyről az utóbbi napokban pletykák röppentek fel, hogy jelentős hitelfelvételre készül -, José Luis Rodriguez Zapatero kormányfő alaptalannak minősítette a pénzügyi nehézségekre utaló híreszteléseket. Sarkozy ugyancsak úgy vélte, hogy Spanyolországgal "nincs semmi probléma". Ez a huszonhét tagállam és az uniós intézmények közös helyzetelemzésének egyhangú megállapítása - tette hozzá.