Szárnyakat kapott a dollár
Szárnyal a kanadai dollár a bankközi piacon, valamint a határidős piacokon. A dollárral szemben szinte minden deviza képes volt erősödni mind a nagyobb valuták, mind a feltörekvő piacok valutái is.
A dollár továbbra is folytatja lejtmenetét, pillanatnyilag az 1,50-es szintekkel küzd az Euróval szemben. A gyengüléssel mindaddig számolnunk kell, amíg az amerikai gazdaság nem mutatja jeleit a talpra állásnak és nem kezdheti meg restriktív monetáris politikáját, hogy megerősíthesse valutáját.
Kanada a világ nyolcadik vezető gazdasága, illetve a vezető olajkitermelő gazdaságok csoportjába tartozik.
Pillanatnyilag a Kanadai gazdaság továbbra is zsugorodásban van a recesszió miatt, a legnagyobb kihívást továbbra is a magas munkanélküliség okozza, ami pillanatnyilag 8,7%-on tartózkodik, ami 1998-óta nem látott szintet jelez. Jegybanki alapkamatjukat szintén 0,25%-on tartják, mint az USA-ban mindaddig, amíg nem látják jeleit a talpra állásnak. A nemzeti kibocsájtásuk egyelőre szűkülni látszik. Az első negyedévben 6,1%-ról a második negyedévre 3,4%-ra csökkent, továbbá a harmadik negyedévben 2,2% volt és nem tartják valószínűnek, hogy ez a trend ne folytatódna. Abban viszont bíznak, hogy lassulni fog a zsugorodás.
Az ipari kitermelése már 0,8%-al emelkedett, köszönhetően a 17%-os autóipari fellendülésnek és a 22%-os fémipari fellendülésnek.
A valuta szempontjából meghatározó szerepet játszik az olaj árfolyama, aminek köszönhetően inflációs kilátásai javulást mutatnak, így megmarad az az előnyük, hogy nem nyomja vállukat semmilyen restriktív monetáris politikai lépést sürgető nyomás.
Érdemes összevetni az olaj grafikonjával a CAD/USD árfolyamát, ugyanis lehet némi korrelációt felfedezni hosszabb távon. Amíg erősödik az olaj árfolyama, biztos, hogy a Kanadai dollár is erősödni fog. (Solar Capital)