Negatív a Balaton vízmérlege
Kitért arra is, hogy a Közép-Dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság szakemberei arra figyelmeztettek: 1921-1999 között 80 éven keresztül nem volt példa negatív vízmérlegre a Balatonon, azóta viszont 50 százalékos ennek az előfordulása.
A mostani negatív vízmérleg kialakulásához hozzájárult, hogy a tavalyi év rendkívül csapadékszegény volt, és a tó vízgyűjtő terültének kiürülése az elmúlt hat évben ismétlődő problémává vált. A balatoni halgazdálkodásnak például tavaly egy hónappal korábban meg kellett kezdenie az őszi haltelepítést a telelőin kialakult vízhiány miatt.
Molnár Gábor kifejtette: a 2000-es évek elején történt drasztikus vízszintcsökkenés idején sok teória született a Balaton esetleges vízpótlásának lehetőségeiről, amit egy kézlegyintéssel elvetettek, miután a természet "rendezte" a kérdést. A tó vízszintje ugyan jelenleg 84 centiméter, ami még 14 centiméterrel a szabályozási minimum feletti érték, de a Balaton vízháztartása nagyon sérülékeny, ezért különös figyelmet kell fordítani minden jelre - mondta a szakember.
Úgy vélte, az újabb negatív vízmérleg arra figyelmeztet, hogy fontos lenne tudományosan megalapozott kutatásokat végezni a vízmérleg javításának lehetőségeiről. Zsikla Ágota, a siófoki obszervatórium meteorológusa az MTI-nek csütörtökön elmondta: a következő napok, hetek sem fogják enyhíteni a szárazságot a Balaton térségében. A napokban hulló kevés csapadék után a következő héten nem várható említésre méltó esőzés. Az évszakos előrejelzés sem biztatóbb, ami áprilisban inkább átlag alatti mennyiségű csapadékot valószínűsít.