Takarékosság - 12 költségvetési programot törölt az új brit kormány
Danny Alexander pénzügyminiszter-helyettes - aki a Liberális Demokratákat képviseli a kormányban, és fő feladata költségvetési konszolidációs tervek kidolgozása - csütörtökön a londoni parlament alsóházában közölte: a kormány tizenkét költségvetési programot törölt összesen kétmilliárd font (több mint 600 milliárd forint) értékben.
A legnagyobb törölt tételek között van egy 450 millió fontos kórházépítési beruházás az északkelet-angliai Hartlepoolban, valamint egy ugyancsak 450 millió fontos állásgarancia-program, amely a fél éve vagy annál hosszabb ideje munkanélküli 18-24 éves fiataloknak nyújtott volna elhelyezkedési, illetve átképzési lehetőséget.
A kisebb fejlesztési tervek közül a megszorítások áldozatául esett a világhírű Stonehenge történelmi műemlékének 25 millió fontos új látogatóközpontja, valamint egy sheffieldi ipari park 13 millió fontos költséggel tervezett kiépítése. A most törölt állami beruházási és szociális programokat január 1. és a májusi parlamenti választások között hagyta jóvá az előző kormány.
Július végétől emellett megszűnik a 16 éven aluliak és a 60 éven felüliek ingyenes uszodalátogatási lehetősége, amelyet tavaly áprilisban honosítottak meg Angliában. A májusi parlamenti választásokon hatalomra került konzervatív-liberális kormány azzal vádolja elődjét, hogy az megbízatása utolsó hónapjaiban felelőtlen költekezésbe kezdett. George Osborne pénzügyminiszter nemrég a Financial Timesnak azt mondta, hogy az új kormány "különböző szekrényekben mindenféle csontvázakra lel".
Osborne szerint a Munkáspárt vezette előző kormány megbízatása végére "teljesen felelőtlenné vált (...) és abszolút borzalmas közfinanszírozási helyzetben hagyta hátra az országot". David Cameron miniszterelnök a héten a brit parlamentben bocsánatkérésre szólította fel a Munkáspártot a gazdaság és a költségvetés állapota miatt.
A recessziós brit gazdaság élénkítésére és a bankok megmentésére fordított csillagászati összegek békeidőben soha nem mért szintre, a hazai össztermék (GDP) 11 százaléka fölé duzzasztották a márciussal zárult előző pénzügyi évben a brit államháztartási hiányt. Ez messze a legmagasabb deficit a hét vezető ipari hatalom (G7) országcsoportján belül.