Újabb széthúzás az EU-ban!
Emiatt az uniós szabályok értelmében az Európai Bizottságra marad a döntés, hogy kiadja-e az engedélyt az amerikai Monsanto és Pioneer cég három termékének forgalmazására. Mariann Fischer Boel agrárbiztos pedig a luxembourgi miniszteri ülést megelőző nyilatkozatában már jelezte, hogy a miniszterek döntésképtelensége esetén a bizottság jóváhagyja majd a növények forgalmazását, mint ahogyan azt eddig is tette a legtöbb esetben.
Az ülést követően hozzátette, sajnálja, hogy "a miniszterek nem értették meg mai döntésük következményeit". A brüsszeli bizottság a nemzetközi nyomásra hivatkozva azt sürgeti, hogy a tagországok ne álljanak a megbízhatónak minősített termékek forgalmazásának útjába. A most szóba került kukoricaféleségekről korábban az uniós élelmiszer-biztonsági ügynökség (EFSA) is kedvező véleményt mondott.
Gráf József hangsúlyozta: Magyarország mind a három kukoricafajtára, mint eddig is, következetesen nemet mondott. Az MTI kérdésére válaszolva azt is elmondta: nem vette észre, hogy az unión belül bármelyik tábor álláspontján vagy összetételében változás következett volna be. Az EU-ban két egyértelmű álláspontú - de időnként változó összetételű - csoport különül el a génmanipulált termékek (GMO) engedélyezésével kapcsolatban.
Az egyik szerint lehetővé kell tenni, hogy a kártevőknek jobban ellenálló, bővebb terméshozamot ígérő GMO-k az unióban is hozzáférhetők legyenek. A másik csoport (benne Magyarország) véleménye szerint ilyet csak azt követően szabad engedélyezni, ha egyértelműen bebizonyosodott, hogy a termékek nem jelentenek kockázatot az emberi és állati egészségre, illetve a környezetre. Néhány EU-tagállam ingadozik a két álláspont között, és eseti alapon áll egyik vagy másik csoport pártjára.